خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

آيا چگونگي پوشيدن لباس روي شخصيت آدمي تاثير مي گذارد؟

13 دی 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- لباس دست كم پاسخگوي سه نياز آدمي است؛ يكي اين كه او را از سرما و گرما حفظ مي‏كند، ديگر اين كه در جهت حفظ عفت و شرم به او كمك مي‏كند و سوم اين كه به او آراستگي و زيبايي و وقار مي‏بخشد. در هر جامعه‏اي نوع و كيفيت لباس زنان و مردان، علاوه بر آن كه تابع شرايط اقتصادي و اجتماعي و اقليمي آن جامعه است، تابع جهان‏بيني و ارزش‏هاي حاكم بر فرهنگ آن جامعه نيز مي‏ باشد. انسان بسته به اين كه براي جهان چه معنايي قائل باشد، خود را چگونه موجودي شناسد، چه سرنوشتي براي خود تصور كند و سعادت خود را در چه بداند، لباس پوشيدنش تفاوت مي‏ كند.
همانطور كه گفتيم انسان بوسيله لباس به خود آراستگي و زيبايي مي‏بخشد. خودآرايي و زينت كردن نه تنها آثار مثبت روحي و رواني در ديگران داشته و موجبات ارضاء روحي آن‏ها را فراهم مي‏آورد، بلكه اثرات رواني مثبتي نيز در خود فرد دارد. بنابراين نه تنها كيفيت لباس پوشيدن حاكي از شخصيت انسان است بلكه در شكل‏گيري و تحول شخصيت او نقش دارد. اينك بعضي از موارد ارتباط نوع پوشش و شخصيت آدمي را بر مي‏شماريم:
1) پوشيدن لباس آراسته و پرهيز از هر نوع آشفتگي و پريشاني، نشانه‏اي از وجود نظام فكري و ذوق سليم در انسان است. بنابراين مي‏توان گفت آشفتگي بروني حكايت از آشفتگي دروني مي‏كند. زيرا انسان اگر داراي شخضيت طبيعي و سالم باشد از آشفتگي و بهم ريختگي گريزان است و نظم و ترتيب و تميزي را بر ژوليدگي و پريشاني ترجيح مي‏ دهد.
2) پرهيز از خودآرايي و پذيرفتن آشفتگي و ژوليدگي در لباس به جهت تعارضي كه با خواسته‏هاي فطري انسان دارد اثرات سويي در زمينه رواني بر انسان بجاي مي‏گذارد بطوري كه به تدريج سبب بروز افسردگي روحي و انهدام ذوق سليم در انسان شده و منجر به بي‏اعتدالي رواني مي‏شود، تا آنجا كه علائق انسان را به زندگي و مواهب موجود در آن از حد اعتدال كاهش مي‏دهد و او را به شخصي منزوي و گوشه ‏گير تبديل مي‏كند.
3) آراستگي ظاهري اگر با خود آرايي دروني همراه شود، تنها رمز موفقيت انسان در جلب محبت و راه يافتن در دلهاست، به طوري كه بدون برخورداري از چنان شرايط ظاهري و باطني، انتظار محبوبيت پيدا كردن، انتظاري بي‏جا خواهد بود.
در اينجا بعضي از ويژگيهاي لباس را كه با شخصيت انسان مرتبط است از زبان روايات اسلامي يادآور مي‏شويم:
1) لباس زيبا باعث تقرب به خداست. امام صادق(ع) فرمود خود را بوسيله لباس زيبا كنيد زيرا خدا زيبا است و زيبايي را دوست دارد. (وسائل، ج 3، ص 340.) بنابراين وقتي انسان احساس كند خدا او را دوست دارد تأثير مثبتي بر شخصيت او مي‏گذارد.
2) امام علي(ع) فرمود: لباس تميز غم و ناراحتي را برطرف كرده و براي نماز يك نوع پاكيزگي است. (وسائل، ج 3، ص 346.)
بنابراين يكي از عوامل نشاط و شادابي رواني پوشيدن لباس تميز است.
3) لباس تميز باعث ذلت و خواري دشمنان مي‏شود و انسان را در مقابل آنان سربلند مي‏كند. امام صادق(ع) فرمود: لباس پاكيزه دشمن را ذليل مي‏نمايد. (همان، ص 346.)
4) لباس مناسب انسان را در ميان مردم عزيز مي‏كند، امام علي(ع) مي‏فرمايد: براستي نيكوترين لباس آن لباسي است كه تو را با مردم همسان سازد و موجب آرايش تو در ميان آنان بوده و زبانهاي آنانرا از بدگويي تو باز دارد. (غرر 152.)
5) لباس انسان بايد معرف جنس او نيز باشد بنابراين لباس مردان بايد با لباس زنان تفاوت داشته باشد و هر كدام لباس مخصوص خود را بپوشند. پيامبر خدا(ص) مرداني را كه لباس زنان را مي‏پوشند و زناني كه لباس مردان را مي‏پوشند از رحمت خدا دور دانست. (سنن ابي داود، ج 4، ص 60.)
6) لباس نبايد غيرمتعارف و به اصطلاح لباس شهرت باشد. گاهي انسان بر اساس خودخواهي و تكبر لباسي را انتخاب مي‏كند كه نظيرش در هيچكس نبوده باشد. امام صادق(ع) فرمود: براي انسان از نشانه‏هاي خفت و خواري همين بس كه لباسي بپوشد كه به آن مشهور شود. (بحار، ج 78، ص 252.) بنابراين لباس شهرت نشانه شخصيت خودخواه و متكبر است.
7) پرهيز از لباس فرهنگهاي بيگانه، كسي كه فرهنگ اسلامي و ملي خود را رها كند و به رنگ و لباس بيگانگان (كه مظهر آن دنياي غرب است) درآيد نشانه نداشتن استقلال و نشانه وابستگي به آنان است. چنين فردي دچار احساس خود كم بيني شده است و شخصيتي ذليل دارد. امام علي(ع) مي‏فرمايد: همواره حال اين امت نيكو خواهد بود تا زماني كه لباس بيگانگان را نپوشند و غذاهاي آنان را نخورند و آن زمان كه چنين كنند خداوند آن‏ها را ذليل خواهد كرد. (وسائل، ج 3، ص 356.)
8) استفاده از رنگهاي شاد در لباس اثرات غيرمستقيمي در افزايش حركت و فعاليت و پيشرفت كار افراد مي‏شود و بالطبع در سلامت رواني و شخصيتي افراد مؤثر خواهد بود. در روايتي از پيامبر خدا(ص) نقل شده كه فرمودند: لباس سفيد رنگ بپوشيد كه سبب آرامش و پاكيزگي شماست. (همان، ص 355.) بنابراين انساني كه از رنگهاي روشن و شاد در لباس استفاده مي‏كند از آرامش رواني بيشتري برخوردار است.
از آن چه گذشت معلوم مي‏شود كه كيفيت و چگونگي لباس هم از نظر رنگ و هم از نظر مدل و هم از نظر آراستگي و تميزي نشانه نوع شخصيت انسان است و چه بسا افرادي كه با پوشيدن نوع خاصي از لباس‏ها دچار مسخ شخصيتي مي‏ شوند و به كلي رفتار و اعمالشان تغيير پيدا مي‏ كند.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a