سرمقاله     گالری های خانه مد     ویدیو     جشنواره     برندها      مصاحبه      گزارشات      دانلود متن، عکس و تصویر      عضویت      درباره ما      نقشه سایت   نیازمندی ها  
اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما

KHANEMOD.COM
آيا چگونگي پوشيدن لباس روي شخصيت آدمي تاثير مي گذارد؟
13 دی 1392       نویسنده: مدير وب سايت        پرینت

خانه مد- لباس دست كم پاسخگوي سه نياز آدمي است؛ يكي اين كه او را از سرما و گرما حفظ مي‏كند، ديگر اين كه در جهت حفظ عفت و شرم به او كمك مي‏كند و سوم اين كه به او آراستگي و زيبايي و وقار مي‏بخشد. در هر جامعه‏اي نوع و كيفيت لباس زنان و مردان، علاوه بر آن كه تابع شرايط اقتصادي و اجتماعي و اقليمي آن جامعه است، تابع جهان‏بيني و ارزش‏هاي حاكم بر فرهنگ آن جامعه نيز مي‏ باشد. انسان بسته به اين كه براي جهان چه معنايي قائل باشد، خود را چگونه موجودي شناسد، چه سرنوشتي براي خود تصور كند و سعادت خود را در چه بداند، لباس پوشيدنش تفاوت مي‏ كند.
همانطور كه گفتيم انسان بوسيله لباس به خود آراستگي و زيبايي مي‏بخشد. خودآرايي و زينت كردن نه تنها آثار مثبت روحي و رواني در ديگران داشته و موجبات ارضاء روحي آن‏ها را فراهم مي‏آورد، بلكه اثرات رواني مثبتي نيز در خود فرد دارد. بنابراين نه تنها كيفيت لباس پوشيدن حاكي از شخصيت انسان است بلكه در شكل‏گيري و تحول شخصيت او نقش دارد. اينك بعضي از موارد ارتباط نوع پوشش و شخصيت آدمي را بر مي‏شماريم:
۱) پوشيدن لباس آراسته و پرهيز از هر نوع آشفتگي و پريشاني، نشانه‏اي از وجود نظام فكري و ذوق سليم در انسان است. بنابراين مي‏توان گفت آشفتگي بروني حكايت از آشفتگي دروني مي‏كند. زيرا انسان اگر داراي شخضيت طبيعي و سالم باشد از آشفتگي و بهم ريختگي گريزان است و نظم و ترتيب و تميزي را بر ژوليدگي و پريشاني ترجيح مي‏ دهد.
۲) پرهيز از خودآرايي و پذيرفتن آشفتگي و ژوليدگي در لباس به جهت تعارضي كه با خواسته‏هاي فطري انسان دارد اثرات سويي در زمينه رواني بر انسان بجاي مي‏گذارد بطوري كه به تدريج سبب بروز افسردگي روحي و انهدام ذوق سليم در انسان شده و منجر به بي‏اعتدالي رواني مي‏شود، تا آنجا كه علائق انسان را به زندگي و مواهب موجود در آن از حد اعتدال كاهش مي‏دهد و او را به شخصي منزوي و گوشه ‏گير تبديل مي‏كند.
۳) آراستگي ظاهري اگر با خود آرايي دروني همراه شود، تنها رمز موفقيت انسان در جلب محبت و راه يافتن در دلهاست، به طوري كه بدون برخورداري از چنان شرايط ظاهري و باطني، انتظار محبوبيت پيدا كردن، انتظاري بي‏جا خواهد بود.
در اينجا بعضي از ويژگيهاي لباس را كه با شخصيت انسان مرتبط است از زبان روايات اسلامي يادآور مي‏شويم:
۱) لباس زيبا باعث تقرب به خداست. امام صادق(ع) فرمود خود را بوسيله لباس زيبا كنيد زيرا خدا زيبا است و زيبايي را دوست دارد. (وسائل، ج ۳، ص ۳۴۰.) بنابراين وقتي انسان احساس كند خدا او را دوست دارد تأثير مثبتي بر شخصيت او مي‏گذارد.
۲) امام علي(ع) فرمود: لباس تميز غم و ناراحتي را برطرف كرده و براي نماز يك نوع پاكيزگي است. (وسائل، ج ۳، ص ۳۴۶.)
بنابراين يكي از عوامل نشاط و شادابي رواني پوشيدن لباس تميز است.
۳) لباس تميز باعث ذلت و خواري دشمنان مي‏شود و انسان را در مقابل آنان سربلند مي‏كند. امام صادق(ع) فرمود: لباس پاكيزه دشمن را ذليل مي‏نمايد. (همان، ص ۳۴۶.)
۴) لباس مناسب انسان را در ميان مردم عزيز مي‏كند، امام علي(ع) مي‏فرمايد: براستي نيكوترين لباس آن لباسي است كه تو را با مردم همسان سازد و موجب آرايش تو در ميان آنان بوده و زبانهاي آنانرا از بدگويي تو باز دارد. (غرر ۱۵۲.)
۵) لباس انسان بايد معرف جنس او نيز باشد بنابراين لباس مردان بايد با لباس زنان تفاوت داشته باشد و هر كدام لباس مخصوص خود را بپوشند. پيامبر خدا(ص) مرداني را كه لباس زنان را مي‏پوشند و زناني كه لباس مردان را مي‏پوشند از رحمت خدا دور دانست. (سنن ابي داود، ج ۴، ص ۶۰.)
۶) لباس نبايد غيرمتعارف و به اصطلاح لباس شهرت باشد. گاهي انسان بر اساس خودخواهي و تكبر لباسي را انتخاب مي‏كند كه نظيرش در هيچكس نبوده باشد. امام صادق(ع) فرمود: براي انسان از نشانه‏هاي خفت و خواري همين بس كه لباسي بپوشد كه به آن مشهور شود. (بحار، ج ۷۸، ص ۲۵۲.) بنابراين لباس شهرت نشانه شخصيت خودخواه و متكبر است.
۷) پرهيز از لباس فرهنگهاي بيگانه، كسي كه فرهنگ اسلامي و ملي خود را رها كند و به رنگ و لباس بيگانگان (كه مظهر آن دنياي غرب است) درآيد نشانه نداشتن استقلال و نشانه وابستگي به آنان است. چنين فردي دچار احساس خود كم بيني شده است و شخصيتي ذليل دارد. امام علي(ع) مي‏فرمايد: همواره حال اين امت نيكو خواهد بود تا زماني كه لباس بيگانگان را نپوشند و غذاهاي آنان را نخورند و آن زمان كه چنين كنند خداوند آن‏ها را ذليل خواهد كرد. (وسائل، ج ۳، ص ۳۵۶.)
۸) استفاده از رنگهاي شاد در لباس اثرات غيرمستقيمي در افزايش حركت و فعاليت و پيشرفت كار افراد مي‏شود و بالطبع در سلامت رواني و شخصيتي افراد مؤثر خواهد بود. در روايتي از پيامبر خدا(ص) نقل شده كه فرمودند: لباس سفيد رنگ بپوشيد كه سبب آرامش و پاكيزگي شماست. (همان، ص ۳۵۵.) بنابراين انساني كه از رنگهاي روشن و شاد در لباس استفاده مي‏كند از آرامش رواني بيشتري برخوردار است.
از آن چه گذشت معلوم مي‏شود كه كيفيت و چگونگي لباس هم از نظر رنگ و هم از نظر مدل و هم از نظر آراستگي و تميزي نشانه نوع شخصيت انسان است و چه بسا افرادي كه با پوشيدن نوع خاصي از لباس‏ها دچار مسخ شخصيتي مي‏ شوند و به كلي رفتار و اعمالشان تغيير پيدا مي‏ كند.

نظر شما چیست؟اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ      وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!مد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
فروشگاه اینترنتی نعلبندان