خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

لباس‌هایی ساده و بدون تاریخ مصرف

10 دی 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- نسرین کیوانی طراح لباس معتقد است استفاده طرح های ساده در تولید پوشاک موجب می شود تا لباس ها را مدت بیشتری بپوشیم و تاریخ مصرفشان زود به سرنیاید.
"سیلکا دیزاین" نامی است که دو طراح لباس جوان بر روی کارهای خود نهاده اند. آنها به دلیل احساس نیاز به پوشیدن لباسی متفاوت با آنچه در فروشگاه ها عرضه می شود ، به طراحی و دوخت لباس روی آورده اند. نسرین کیوانی دارای لیسانس نقشه برداری زمین و نازنین رئیسی دانشجوی رشته کامپیوتر است. گفت وگویی با نسرین کیوانی درباره فعالیت این برند انجام شده که در ادامه می خوانید.
خانه مد ایران
ابتدا در مورد نحوه شروع کار بگویید . چه طور شد که جلب طراحی لباس شدید؟
من اصولا لباس های ساده را می پسندم نه چیزهایی که در بازار موجود هست. لباس هایی که در مغازه ها می دیدم بیشتر تیپ عربی دارند به خصوص لباس های شب. لباس های ساده و شیک دخترانه را معمولا از مزون هایی تهیه می کردم که از خارج کشور لباس وارد می کردند. خیلی وقتها لباس هایی را که می خریدم تغییر می دادم. با وجود اینکه طرح های خیلی خوبی در ذهن داشتم اما چون اصول طراحی را بلد نبودم نمی توانستم آنها را به خوبی پیاده کنم. تا اینکه دو سال پیش برای یک سفر تفریحی به ایتالیا رفتم و به دلیل علاقه ای که داشتم به لباس ها و دوخت و برش آنها دقت می کردم. وقتی که برگشتم تصمیم گرفتم در این زمینه آموزش ببینم. اصولا برای طراحی لباس نیازی نیست که خیاطی بلد باشید ، اما من به کلاس خیاطی رفتم چون فکر می کنم خیاطی پایه طراحی لباس است. در کلاس وقتی یک درس ساده مثل دوخت یقه را به ما آموزش می دادند، من و دوستم طرح های جدیدی برای آن می دادیم و می دوختیم که گاهی باعث تعجب استادمان می شد. بعد اصول طراحی و نکات اصلی که لازم داشتیم را به طور خصوصی یاد گرفتیم .
از چه زمانی لباس ها را به بازار پوشاک ارائه کردید؟
از یک سال و نیم قبل کار را شروع کردیم. لباس ها را در نمایشگاه های خانگی ارائه می دهیم. همچنین مشتری ها در اینترنت عکس ها را می بینند. اگر ساکن تهران باشند به مزون می آیند تا لباس را پرو کنند. اما مشتری های شهرستانی سفارش می دهند و لباس برای آنها ارسال می شود . کارهای ما هم بیشتر مانتو و پالتو و بلوز اسپرت هست. لباس شب را چون سایز بندی مشخصی دارد تابه حال کار نکرده ایم اما تصمیم داریم که به زودی این بخش را هم به کار اضافه کنیم.
این نوع کار هزینه های زیادی دارد. نیازی به اسپانسر ندارید؟
ما وقتی که اولین نمایشگاه را گذاشتیم درآمد و خرج ما مساوی شد و سود چندانی نداشت. این کار کلا هزینه های زیادی دارد چون باید چند ماه کار کنی و بعد آنها را ارائه بدهی. کارهایی مثل لباس شب و لباس عروس پروژه های بزرگی هستند که به دلیل نیاز به خیاط و ... هزینه های بیشتری دارند و نیاز به اسپانسر دارند.
افراد دیگری هم در گروه شما هستند؟
ما دو نفره کار می کنیم. یعنی خودمان هم طراحی می کنیم و هم می دوزیم . به این دلیل که معمولا خیاط ها نمی توانند طرح مورد نظر ما را پیاده کنند و آنچه مورد نظر ماست بدوزند. علاوه بر این وقتی خودمان لباس ها را بدوزیم اشکالات طرح ها را متوجه می شویم و برای کارهای بعدی آنها را رفع می کنیم. الان چون در هر دوره 30 یا 40 کار انجام می دهیم ، خودمان از عهده دوخت آنها بر می آییم .
کمی در مورد طرح های لباس ها توضیح دهید. بر چه اساسی یک لباس را طراحی می کنید؟
خانه مد ایران
معمولا مشتری ها به ما می گویند که چه طرح هایی را بیشتر می پسندند. اما خودم طرح های ساده را می پسندم چون می خواهم وقتی یک مانتو می خرم سال آینده هم بتوانم از آن استفاده کنم . اما وقتی لباس طرح خاصی داشته باشد و سریع بین همه فراگیر شود، سال آینده از مد می افتد و قابل استفاده نیست. به همین دلیل سعی می کنیم طرحهایی را ارائه دهیم که در عین سادگی برش های خوبی داشته باشد و با ترکیب پارچه ها شکل زیبایی پیدا کند. در مجموع طرحی باشد که بعد از یک مدت باعث دل زدگی نشود. پارچه ها را هم ابتدا می شوییم تا اگر رنگ داد یا آب رفت ، لباس خراب نشود. اوایل که تجربه نداشتیم لباس ها را می دوختیم و بعد می شستیم که باعث می شد تعدادی از کارها خراب شوند.
به نظر شما می شود لباسی طراحی کنیم که ایرانی باشد؟ اصولا چه ویژگی هایی باعث می شود بگوییم یک لباس کاملا ایرانی است؟
نوع پوشش ما یک شکل مشخص است . مانتوهای ما شبیه همان لباس هایی است که درخارج از ایران استفاده می شود . تنها تفاوت ما این است که یک روسری به آن اضافه می کنیم. اما درکل سلیقه اقشار مختلف مردم متفاوت است. عده ای تمایل به لباس های عربی با تزیینات زیاد دارند و عده ای لباس ساده را که بشود با کیف و کفش و ... هماهنگ کرد ترجیح می دهند. اما در مانتو و پالتو نمی شود گفت که یک طرح خاص ایرانی وجود دارد . چون اصل طرح برگرفته از الگوهای اروپایی است. مردم هم این نوع لباس را می پسندند. اما لباس شب فرق دارد. من دوست دارم به جای اینکه پیراهن های مدل عربی یا چیزی به اسم لباس خرمی که به تازگی مد شده و خانم ها دنبالش هستند، لباس هایی طراحی شوند با استفاده از طرح لباس های قدیمی مثل لباس های اشکانی و ساسانی و مردم به جای اینکه بگویند لباس خرمی می خواهم بگویند لباس اشکانی می خواهم.
به نظر شما لباس های محلی ایران قابلیت استفاده در طرح های مدرن را دارند؟
من به دلیل علاقه ام لباس های همه اقوام ایرانی را بررسی می کنم. حتی تحقیق می کنم که مثلا در دهه های 50 و 60 ایرانی ها چه لباس هایی می پوشیدند. مادر من هنوز هم لباس های قدیمی پایین کلوش و یقه قایقی را دوست دارد . مطمئنا اگر چنین لباس هایی بدوزم عده زیادی از خانم ها که در جوانی لباس هایی به این شکل می پوشیدند علاقه‎مندند باز هم از آنها استفاده کنند. نکته اصلی این است که از ترکیب لباس های قدیمی یک طرح جدید به وجود آورد . مثلا آستین یک لباس با یقه یک لباس دیگر یک ترکیب جدید ارائه می دهد. یا آستین لباس کردی برای لباس شب بسیار زیباست. به این شکل وقتی مدام به طرح ها نگاه کنی در ذهن ثبت می شوند و باعث به وجود آمدن طرحهای جدید می شوند.
تمایل دارید که طرح های شما به صورت انبوه تولید شوند؟
من در مورد جاهای دیگر اطلاعی ندارم اما اینجا افراد در تولید انبوه برای سود زیاد از افرادی استفاده می کنند که خیاط ماهر نیستند. خیاط خوب با قیمت کم حاضر نمی شود تعداد زیادی کار انجام دهد. به همین دلیل کارهای تولیدی کیفیت پایینی دارند . مثلا پشت آستین می کشد یا یقه بد می ایستد و گاهی لباس خریداری شده نیاز به تعمیر یا ایجاد تغییرات دارد.
خانه مد ایران
به نظر شما یک طراح شخصی در صورت همکاری با یک تولیدی، باید چه تغییراتی در شیوه کار خود بدهد؟
با اینکه لباس های ما ساده اند اما عده ای از افراد هستند که جرات تغییر ندارند. گاهی مشتری ای داشته ام که لباسی را خریده اما بعد گفته جرات پوشیدنش را ندارم. به همین دلیل این افراد لباسی را می خرند که بر تن چند نفر دیگر هم ببینند. به نظر من اگر مانتویی که طرح خاصی دارد در تعداد زیاد تولید شود مشتری آن کم می شود. از سوی دیگر افرادی هستند که خواهان لباسی ویژه هستند که در اجتماع زیاد نباشد. . بنابراین اگر از لباسی دو عدد تولید شود با رضایت برای آن پول پرداخت می کنند . در نهایت این نظر شخصی مردم است که دوست دارند لباسی که می پوشند خاص باشد یا عام . به همین دلیل هر طرحی را نمی توان به تولید انبوه رساند.

نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a