خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

12 برند معروف پوشاک ورزشی جهان

2 دی 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد-

خانه مد ایران

1. پوما(puma)

خانه مد ایران

پوما (PUMA) که یک شرکت اصلا" آلمانی اما چند ملیتی است، امروزه به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکتهای سازنده کفش و پوشاک ورزشی به حساب می آید.

این شرکت در سال 1924 در شهر هرتزوگن آوراخ آلمان اصلا" بنام کارخانه کفش سازی برادران داسلر توسط رودولف داسلر برادر آدولف داسلر بنیانگذار آدیداس وبا همکاری برادرش آدولف راه اندازی شد.

از همان ابتدا این شرکت کفشهای ورزشی راحت و سبک و نه چندان گران نسبت به کفشهای دیگر مانند آدیداس را ارایه کرد، که اتفاقا" محصولات آن طرفداران زیادی هم پیدا کرد.

در سال 1948، رودولف داسلر نام این شرکت را به "PUMA Schuhfabrik" تغییر داد. رودولف از همان ابتدا به فکر جهانی شدن و فروش محصولاتش در بازارهای جهانی بود. در سال 1986 این شرکت به سهامی عام تبدیل گشت و توانست وارد بورس سهام شود.

همکنون پوما دارای بیش از سه هزار کارمند در سراسر جهان است و محصولات خود را از طریق نمایندگی های رسمی خود در 80 کشور جهان عرضه می کند. درآمد این شرکت هر ساله رو به رشد بوده، برای مثال در سال 2003 میزان سود پوما 1٬240 میلیون یورو اعلام شده است.

محصولات پوما از کفش نیز فراتر رفته، بطوریکه همکنون این شرکت انواع پوشاک ورزشی و تجهیزات مختلف دیگر را نیز تولید می کند.سود خالص این شرکت در سال 2007 بالغ بر دو میلیارد و سیصدو هفتاد و سه میلیون یورو میشود.

پوما در زبانهای اروپایی به معنی یوزپلنگ آمریکایی. این حیوان دارای سرعت دویدن زیادی است. شاید انتخاب این نام برای این شرکت، به دلیل سرعت بالای این حیوان درنده باشد.

2.آدیداس(adidas)

خانه مد ایران

تاریخچه آدیداسآدیداس

در سال 1920 آدولف داسلر (Adolf Dassler) جوان بیست ساله آلمانی شروع به ساخت کفشهای ورزشی کرد و سعی کرد که کفشهای زیبا و با کیفیت را تولید کند. پس از استقبال خوب و شناخته شدن محصولات او، آدولف به فکر ثبت شرکت و پیدا کردن نامی برای محصولات خود افتاد. چون خانواده و دوستان او را آدی (Adi) صدا می کردند او از کلمه Adi و سه کلمه از نام خانوادگی خود استفاده کرد، و نام Adidas را برای شرکت و محصولات خود برگزید.

او همچنین برای محصولات خود که در آن زمان فقط کفش های ورزشی بودند، لوگویی را طراحی کرد. شرکت آدیداس و لوگوی آن در سال 1948 به ثبت رسیدند. چندی بعد او به فکر گسترش شرکت خود افتاد و همچنین محصولات خود را فقط به ارایه کفش ورزشی احاطه نکرد. لباسها و گرمکن های ورزشی نیز به محصولات آدیداس اضافه شدند. سپس آدیداس تجهیزات ورزشی مانند توپ و راکت نیز تولید کرد.

با گسترش محصولات آدیداس، آدولف داسلر علامت جدیدی برای شرکت و محصولات خود انتخاب کرد. این علامت از شکل کلی کفش گرفته شده بود. علامت جدید دارای سه نوار - از کوتاه به بلند - بود. چون آدولف نام آدیداس را از کلمه اول نام کوچک و سه کلمه نام بزرگ خود برگزیده بود، پس انتخاب تعداد سه نوار نیز همین ایده را برای او همراه داشت.

در سال 1972 آدی و همکارانش به این نتیجه رسیدند که تغییری را در لوگوی آدیداس انجام دهند. چون همان سال مسابقات المپیک در شهر مونیخ برگزار می شد، آنها از المپیک ایده گرفتند. در این لوگوی جدید سه برگ - که نشانه سه قاره شرکت کننده در المپیک بود - در کنار هم قرار گرفتند. سه خط نیز در پایین این برگها عبور می کرد.

یک سال بعد آدیداس علامت خود و آرم سه نوار را ثبت بین المللی کرد. آدولف داسلر در سن 78 سالگی یعنی در سال 1978 درگذشت و سهام این شرکت برای پسر و خانواده اش ماند. اما در سال 1989 خانواده داسلر از شرکت بیرون رفتند و آدیداس به شرکتی "سهامی عام" تبدیل شد.

adidas-Solomon

در سال 1997 آدیداس شرکت Solomon Group را خرید و با آن شرکت یکی شد. Solomon Group وسایل و تجهیزات اسکی و کوهنوردی تولید می کرد. با خرید این شرکت، نام Adidas به Adidas-Solomon تغییر پیدا کرد.

امروزه آدیداس در اکثر کشورهای دنیا دارای شعبه و نمایندگی است. کارمندان این شرکت بیش از 13 هزار نفر هستند. آدیداس در اکثر رقباتها و تورنومنتهای معتبر جهانی مانند المپیک به عنوان یکی از حامیان اصلی حضور دارد.

آرم کنونی این شرکت، دومین آرمی است که آدولف طراحی کرده بود، با این تفاوت که زیر آن نوشته adidas نیز وجود دارد.

آدیداس در حال حاضر

این شرکت شامل چند شرکت کوچک تر است که عبارت اند از : شرکت "ری باک" که لباس ورزشی تولید می کند، شرکت "تیلور مید" و "مکس فلی" که توپ و وسائل گلف تولید می کنند.

شرکت آدیداس دومین بزرگ ترین تولید کننده لباس های ورزشی در جهان می باشد.سود خالص این شرکت در سال 2009 چیزی بالغ بر ده میلیارد و سی و هشت میلیون یورو می شود.

این شرکت در فرانسه شعبه بزرگی دارد و وسایل آدیداس که در ایران موجود می باشد اغلب ساخت ویتنام است که تحت لیسانس شرکت آدیداس(در آلمان) می باشد.

3.نایک( Nike)نایک

خانه مد ایران

نایک که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان پوشاک و تجهیزات ورزشی در جهان شناخته می شود،در اصل در سال 1962 توسط Bill Bowerman و Philip Knight تحت نام Blue Ribbon Sport در ایالات متحده امریکا تاسیس شد. هدف از تاسیس این شرکت توسط باورمن و نایت وارد کردن کفشهای ورزشی ارزان قیمت از ژاپن به آمریکا بود. در آن زمان کفشهای آلمانی به خصوص آدیداس صنعت کفش سازی آمریکا را تسخیر کرده بود. یک سال بعد از تاسیس شرکت و وارد کردن کفش از ژاپن به آمریکا،Blue Ribbon Sport توانست تا کفشهای ژاپنی Onitsuka Tiger که امروزه به نام Asics شناخته می شود را در آمریکا شناسانده و بازار خوبی برایش فراهم سازد. پس از فروش خوب محصولات تایگر، باورمن به این فکر افتاد تا طراحی مجدد شکل کفشهای تایگر را بهبود سازی کند و آن را با سلایق آمریکایی منطبق سازد.

پس او شروع به طراحی مجدد شکل کفشهای تایگر کرد و اتفاقاْ از طراحی جدید استقبال نیز شد.

در موازات این عمل،نایت نیز به بازاریابی بیشتر و گسترده تر پرداخت و سعی کرد در مناطق و کشورهای دیگر کفشهای خود را بفروشد . او نیز در این امر موفق بود. او از جف جانسون که مدیر فروش بود کمک گرفت.جانسون در امر فروش و بازاریابی بسیار فعال بود و توانست مقدار زیادی از کفشهای این شرکت را به دبیرستانی ها و جوانان آمریکایی بفروشد. در سال 1971 آنها به این فکر افتادند تا نام شرکت را عوض کنند. آنها نام Nike را انتخاب کرد.پس از تغییر نام شرکت، خود شرکت نیزبا تغییرات بزرگی مواجه شد. ایجاد خط تولید جدید و تولید مستقیم از این تغییرات بود. با گذشت سالها به محصولات و گستره تولید آن نیز اضافه می شد. اما محصولات جدید فقط شکل و روی جدید نداشتند، بلکه کارایی های آنها نیز به روز می شد. برای مثال در سال 1978 نایک، تکنولوژی Air خود را مرفی کرد. این تکنولوژی از یک پلاستیک پر از گاز در کفه کفش استفاده می کرد که این پلاستیک بالشتی شکل باعث می شد تا کف کفش نرم تر شود. در اواخر دهه 80 نایک شعار "Just Do It!" را برای خود برگزید و آنرا به عنوان شعار تجاری در انحصار خود در آورد.

نایک یکی از دو تولید کننده برترپوشاک و لوازم ورزشی می باشد و با شرکت آدیداس آلمانی در رقابت می باشد.نام کمپانی نایک از نام الهه پیروزی در یونان باستان گرفته شده است . لوگوی مربوطه در سال 1971 توسط کارولین دیویدسون که آن زمان دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه هنر پورتلند بود با قیمت بسیار پایین 35 دلار طراحی گشته است . منظور از این لوگو بالهای الهه پیروزی است . اولین باری که لوگوی مربوطه در سال 1971 طراحی گشت نام نایک با رنگ نارنجی بر بالای این تصویر نوشته می شد . شاید بتوان گفت که آرم این شرکت حتی از نام آن نیز معروفتر گشته است .

آرم مارک معروف در سال 1995 به طور رسمی به عنوان آرم تجاری شرکت نایک ثبت گشت . این بالهای مجرد طراحی شده توسط دیویدسون آرم بسیار بامعنایی برای کمپانی تولید کننده کفشهای ورزشی می باشد .

چندی پیش این شرکت آمریکایی در اقدامی عجیب و توهین آمیز، اسم جلاله "الله" را بر روی کفش های ورزشی خود قرار داد.

4.ریباک(reebok)ریباک

خانه مد ایران

ریبوک تولید کننده کفش های ورزشی، پوشاک و لوازم و معمولا تابع شرکت آدیداس است. نام آن از تلفظ آفریقایی ربوک (به انگلیسی: rhebok) که یک نوع غزال آفریقایی است، گرفته شده. این شرکت در شهربولتون در تاریخ 1895 با نام اصلی جی.دبلیو فوستر و برادران سونس) تاسیس شد و بعدها در سال 1958 به ریبوک تغییر نام داد.

موسسان این شرکت، جو و جف فوستر بودند که نام را در لغت نامه ای پیدا کردند که ،جو فوستر به عنوان یک پسر در یک مسابقه برده بود. این دیکشنری نسخه ی جنوب آفریقایی بود، برای همین، اینگونه تلفظ می شدند.

شرکت آدیداس در سال 2005 میلادی با پرداخت مبلغ 3 میلیارد یورو توانست تمام سهام شرکت آمریکایی ریباک را خریداری کند و عملا صاحب این شرکت شود.اما چیزی که جلب توجه کرد، سیاست مدیران آدیداس بود که پس از خریداری ریباک نام این شرکت را تغییر ندادند ، چرا که نمیخواستند با این اقدام بازار فروش خود را از دست بدهند و فقط تکنولوژی آدیداس را در خطوط ساخت محصولات ریباک جایگزین کردند.

5.اومبرو(umbro)

خانه مد ایران

شرکت اومبرو در سال 1924 در شهر ویلمسلو تاسیس شد. اومبرو تولید کننده لباس ورزشی و لوازم ورزشی و کفش در منچستر انگلیس است و انحصارا لوازم مربوط به رشته فوتبال را تولید میکند این شرکت در حال حاضر بخشی از شرکت نایک می باشد.اومبرو محصولاتش را در90 کشور در اقصی نقاط دنیا به فروش می رساند.

6.کاپا(kappa)کاپا

خانه مد ایران

شرکت کاپا مشهورترین شرکت تولید کننده لباس و کفش ورزشی در ایتالیا است که در سال 1916 در تورین ایتالیا تاسیس شد. این شرکت در ابتدا کارش را با تولید جوراب و لباس زیرشروع کرد.

7.اول اشپورت( uhlsport)آل اشپورت

خانه مد ایران

آل اشپورت یک کارخانه تولید تجهیزات فوتبالی است در ابتدا لباس دروازه بانی). مقر آن کشور بالینگن آلمان می باشد و در سال 1948 تاسیس شده است. این شرکت دست کش دروازه بانی، ساق بند، توپ فوتبال، لباس تمرین و لباس بازی تولید می کند.

این شرکت حامی مالی تیمهای پرسپولیس، ابومسلم، استقلال و راه آهن در ایران می باشد.

8.آسیکس(asics)آسیکس

خانه مد ایران

شرکت آسیکس یک شرکت ژاپنی تولید کننده لوازم ورزشی در رشته های مختلف ورزشی مثل فوتبال، تنیس، بدمینتون، اسکواش، کریکت، والیبال و... میباشد. این شرکت فعالیتش را در اول سپتامبر 1949 توسط کیهاچیرو اونیتسوکا با تولید کفشهای بسکتبال در زادگاه اش شهر کوبه شروع کرد.

نام این شرکت بر گرفته از یک اصطلاح لاتین "anima sana in corpore sano" که ترجمه اش این است، "عقل سالم در بدن سالم "یا "صدای ذهن در صدای بدن است"

9.لوتو (lotto)لوتو

خانه مد ایران0

شرکت لوتو تولید کننده لوازم ورزشی است که فعالیتش را در ژوئن1973در ترویسو ایتالیا شروع کرد. این شرکت تولید کننده لوازم ورزشی که به تولید کفشهای تنیس، بسکتبال، والیبال و فوتبال نیز میپردازد، محصولاتش را به بیش از شصت کشور دنیا صادر می کند.لوتو حمایت مالی از باشگاه سپاهان اصفهان را به عهده دارد.مالک شرکت لوتو خانواده کابرلوتو می باشند.

10.لگا(Legea)لگا

خانه مد ایران1

یکی دیگر از تولید کنندگان لوازم ورزشی در دنیا شرکت لگا ایتالیا است که در سال 1990در پمپئی ایتالیا تاسیس شد. این علامت تجاری یکی از پرطرفدارترین علامتها در بین تیمهای ایتالیایی غیرحرفه ای است و حالا این طرفداری به تیمهای حرفهای دیگه ای مثل تیم ملی ایران ، بوسنی ، زیمباوه، آلبانی و مونته نگرو گسترش پیدا کرده است.

11.فیلا(Fila)فیلا

خانه مد ایران2

فیلا بزرگترین تولید کننده ایتالیایی لباسهای ورزشی است که در سال 1911در ایتالیا تاسیس شد. فیلا توسط رئیس آن یون سو یون سرپرستی میشود.این شرکت در بیلا پیدمونت بوسیله برادران فیلا ایجاد شد و ابتدائا برای مردم آلپ ایتالیا لباس تولید می کرد و در حال حاضر برای مردان ، زنان و بچه ها و همچنین ورزشکاران تولید لباس را به عهده دارد. فیلا قبل از اینکه به تولید لباس ورزشی بپردازد یعنی در سال 1970 به تولید لباس زیر میپرداخت.

12.دیادورا (Diadora)دیادورا

خانه مد ایران3

شرکت دیادورا در سال 1948 در شهر ونتو ایتالیا توسط مارچلو دانیلی تاسیس شد. این شرکت به تولید کفشهای فوتبال تنیس، دوچرخه سواری، راگبی و لوازم مد می پردازد و دو کارخانه در آمریکا و هنگ کنگ دارد. موسس این شرکت یعنی دانیلی در ابتدا کارش را به عنوان یک کارگر در یک کارخانه

کفش سازی در ایتالیا شروع کرد.او در ابتدا در کارخانه ای که تاسیس کرد کفش های کوهنوردی تولید می کرد.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a