خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

زیبایی چیست ؟

حقیقت زیبایی جز نمود و نمایش نیست و به اصطلاح دیگر، امری عرضی است که از نحوه وجود موجودات درک می‌شود و برای هر انسانی کاملاً معلوم است . پس ز

12 مـرداد 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مهدی پرویزی   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

زیبایی چیست؟

1

اگر فردی این پرسش را از شما بپرسد چه خواهید گفت؟ یا اگر شما از فرد دیگری بپرسید، در پاسخ چه می شنوید؟

شاید اولین پاسخ این باشد: "زیبایی چیزی است که انسان از آن لذت می برد یا آن را می ستاید" و یا گفته شود که به چیزهایی مثل گل، تابلوی نقاشی و ... "زیبا" می گویند.

باید توجه داشته باشیم که منطق دانان روش های مختلفی در ارائه تعریف بیان می کنند، مانند تعریف به مصداق، تعریف به خواص و ویژگی ها و تعریف به حقیقت و ذاتیات. بهترین تعریف آن است که حقیقت معرَف را به ما نشان دهد.

شاید مناسب باشد قبل از بررسی تعریف زیبایی، ببینیم که چگونه به مفهوم آن دست می یابیم؟ انسان وقتی با اشیای خارجی، مثل گل، خانه، کوه، ساختمان، دریا، انسان و... روبه رو می شود، ذهنش از آن ها تصویربرداری می کند و در نتیجه مفهوم این امور نزد انسان شکل می گیرد . از این رو، آیا در قبال مفهوم زیبایی نیز مصداق و ما به ازائی این چنینی در خارج وجود دارد؟

به طور مسلم چنین نیست، بلکه ذهن به سبب ویژگی های خاص و تأثیر برخی امور، مفهومی را از آن ها به نام زیبایی انتزاع کرده و سپس بر آن ها حمل می کند، برای مثال، به سبب تأثیر آرامش بخش صدای آب یک رودخانه و لذتی که از آن حاصل می گردد، گفته می شود "به به! چه صدای زیبایی!".

تاکنون روشن شد که زیبایی مثل کوه، انسان و... در خارج یک وجود مستقل ندارد، بلکه در اشیای دیگر مثل صدا، پرنده، تابلوی نقاشی و... یافت می شود که در این صورت نمی توان برای تعریف آن، به دنبال ذاتیات (به اصطلاح منطق دانان) بود؛ زیرا زیبایی دارای جنس و فصل نیست. ( جنس و فصل همان ذاتیاتی هستند که در تعریف حقیقی از یک شیء بیان می شوند، مانند "حیوان" و "ناطق" در تعریف انسان ) بلکه امری عارض بر موجودات است و به تعبیری، بسیط است و جزء ندارد لذا قابل تعریف نیست، البته نه به این معنا که قابل درک نباشد ( که صرفاً تعاریفی که از آن ارائه می شود؛ شرح لفظ، بیان لوازم آن مانند لذت و آرامش، شمردن اموری که این عنوان بر آن ها صدق می کند و یا... است که هیچ یک را نمی توان حقیقتاً تعریف زیبایی نامید) زیرا زیبایی برای همه ی انسان ها؛ مرد و زن، کوچک و بزرگ، الهی و الحادی، شرقی و غربی، مدرن و سنتی امری معلوم و قابل وجدان است و حقیقت و معنایش کاملاً آشکار بوده و جز بر یک معنا صدق نمی کند، هر چند ممکن است در تطبیق این معنا بر امور خارجی، انسان ها با یکدیگر متفاوت باشند. برای مثال، فردی آرزوی زندگی در کلبه چوبی در وسط یک باغ را دارد و فرد دیگر یک واحد آپارتمانی در یک آسمان خراش شیشه ای.

همه انسان ها، زیبایی را نمود یک بود می دانند نمودی که باعث ابتهاج و سرور است. زیبایی، نمودی برای انسان عاقل است، که گاه از صدای یک حنجره و گاه از نحوه بنا و معماری یک ساختمان، یا صحنه های حادثه ای یا تراژدی یک فیلم یا تئاتر و... حاصل می گردد.

حاصل آن که حقیقت زیبایی جز نمود و نمایش نیست و به اصطلاح دیگر، امری عرضی است که از نحوه وجود موجودات درک می شود و برای هر انسانی کاملاً معلوم است . پس زیبایی قابل تعریف حقیقی نبوده و صرفاً به لوازم و اعراضش تعریف می شود.

خانه مد - KHANEHMOD

نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a