خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

لباس هنری یا هنر پوشیدنی

22 آذر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- لباس هنری (art wear) و یا هنر پوشیدنی ( wearable art ) شاخه ای از طراحی لباس است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

لباس هنری (art wear) و یا هنر پوشیدنی ( wearable art ) شاخه ای از طراحی لباس است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این عنوان به لباس هایی منحصر به فرد و اغلب دست ساز اشاره دارد که به عنوان هنر فاخر و غیر کاربردی شناخته می شوند. هنگامی که ساخت هر بخشی از لباس یا سایر اشیای پوشیدنی با ملاحظات زیبایی شناختی در ارتباط باشد ، این آثار به عنوان یک محصول ویژه مطرح می شوند.

در بسیاری از فرهنگ ها و تمدن های باستانی پوشش خاص به معنی ثروت، اصالت و رفاه بوده و همچنین برای حفاظت مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت. نمونه این پوشش را می توان در مصر باستان و یا قبایل سرخپوست مشاهده کرد. استفاده از زیورآلات و پوشش های گوناگون برای بیان عقاید مذهبی خاص یا برای حفاظت از ناشناخته ها و یا اتصال با خدایان رواج داشته است. استفاده از هنر پوشیدنی در طول اعصار به یک روش غیرکلامی برای برقراری ارتباط یک فرد با جامعه تبدیل شد که به سادگی امکان بیان یک فردیت منحصر به فرد را به او می داد.

امروزه هنر پوشیدنی با فرم ها، رسانه ها و عبارات متفاوت در مفهوم و سبک دیده می شود . ایده های مدرن در طراحی لباس هنری از یک سطح فراتر رفته و به شکل های گوناگون ظهور می کند. این لباس ها به عنوان یک اثر هنری ساخته می شوند و جنبه کاربردی ندارند. این نوع آثار ممکن است به فروش برسند اما اغلب اوقات فقط برای نمایش دادن تولید می شوند . بیشتر لباس های هنری با الیاف یا مواد ترکیبی ساخته می شوند. استفاده از مواد و تکنیک هایی مثل ابریشم، مخمل، چرم، فلز، پلاستیک، بامبو، کوک زدن ، رنگ کردن ، ریخته گری فلزات، ساییدن، نقاشی پارچه و ... از جمله امکانات متنوع در به وجود آوردن این نوع لباس است. مانند دیگر رشته های هنری، استعداد و مهارت های هنرمند در این رشته اهمیت زیادی دارد. یک هنرمند پیشرفته باید با اصولی مانند تئوری رنگ، شیمی ، خیاطی ، طراحی لباس و برنامه های کامپوتری مورد نیاز آشنا باشد.

لباس هنری را می توان شاخه ای از هنر مفهومی دانست. آثار تولید شده توسط هنرمندان هنراجرایی و مفهومی آثار هیجان انگیزی هستند که مفاهیم گوناگونی را منتقل می کنند. در واقع هنرمند بدن انسان را زمینه ای برای ایجاد اثر هنری می داند. در اینجا نکته قابل اهمیت، انسان و پوشیدگی او نیست. بلکه فرم بدن اوست که برای خلق یک اثر هنری به کار گرفته می شود. خلاقیت هنرمند به او اجازه می دهد لامپ های رنگی و شبکه ای از سیم های برق را به عنوان پوششی برای بدن مورد استفاده قرار دهد و لباس الکتریکی به وجود آورد. در جای دیگر طراح با استفاده از زباله و مواد دور ریخته شده لباس هایی به وجود می آورد که گاه منزجر کننده و گاه اعتراض آمیز هستند.

با توجه به اهمیت روزافزون این رشته هنری ، از سال 1987 در نیوزیلند نمایش سالانه ای با عنوان جایزه هنر پوشیدنی برگزار می شود که هنرمندان گوناگون از سراسر جهان آثار خود را به صورت زنده به نمایش می گذارند. در این نمایش طراحان آماتور در کنار هنرمندان مشهور لباس های خود را ارائه می دهند و افراد بسیاری برای دیدن این آثار متفاوت راهی این منطقه می شوند.

مریم درویش

خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a