خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

تاثیرگزاری هنر بر پوشش افراد جامعه

16 آذر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- مد شیوه رفتاری است که در مقطعی از زمان در سطح جامعه فراگیر می شود. عوامل مختلفی بر رواج یک شیوه خاص پوشش تاثیر دارد. در دوره هایی از زمان و بر اساس شرایط خاص اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تغییراتی در شیوه لباس پوشیدن افراد جامعه به وجود می آید که سلیقه کلی جامعه را می سازد.

در طی تاریخ معاصر، جنگ ها ، انقلاب ها و تحولات عظیم اقتصادی و صنعتی، برش هایی از تاریخ بوده اند که باعث تغییرات اساسی در سلیقه و شیوه پوشش افراد جامعه شده اند. پس از جنگ جهانی دوم، انقلاب عظیمی در صنعت پوشاک به وجود آمد. لباس های اشرافی و سنگین کنار گذاشته شد و لباس های راحت و سبک جایگزین آنها شدند. در سال های بعد تحولات گوناگون صنعت نساجی باعث تولید پارچه هایی با تنوع بیشتر شد و این موضوع امکان تولید لباس های متنوع تر را فراهم کرد.
اما در دهه های اخیر با توجه به ثبات نسبی در اوضاع سیاسی و اقتصادی، چه عواملی باعث تغییر در سلیقه افراد جامعه و مدسازی می شود؟ نیاز به تنوع و ایجاد تغییرات در ظواهر زندگی برای ایجاد نشاط و عدم یکنواختی، دلیل اصلی ایجاد و پیروی ار مد است.
اما یکی از عوامل مهم در جهت دهی سلیقه افراد جامعه که به شکلی نامحسوس نقش جدی و تاثیرگزار در این زمینه دارد، هنر و به خصوص سینما است. سینما علاوه بر جنبه هنری و سرگرمی، توانایی زیادی در فرهنگ سازی و القاع سلیقه ها و تفکرات گوناگون در مخاطب دارد. در فیلم های مختلف تاریخی، اجتماعی، تخیلی و... لباس بازیگران معرف دوره زمانی و مکانی خاصی است که داستان در آن جریان دارد. بر همین اساس یکی از نکات اساسی در ساخت فیلم طراحی لباس است. لباس یک کاراکتر از جمله عواملی است که نقش مهمی در معرفی او به بیننده دارد و گاه چنان تاثیرگزار می شود که شخصیت بازیگر با آن لباس در ذهن مخاطب نقش می بندد.
زورو ، بتمن و سوپرمن از جمله کاراکترهایی هستند که لباس آنها نقش اساسی در شکل دهی شخصیت شان داشته و با گذشت سال ها از اکران فیلم ها، هر نشانه ای از آن لباس ها یادآور آن کاراکتر است.
از سوی دیگر فیلم های اجتماعی با شخصیت های حقیقی هستند که گاه تاثیر عمیقی بر تماشاگر دارند. در تاریخچه لباس، شلوار جین به عنوان لباسی مقاوم برای کارگران معرفی شده؛ اما چه عاملی باعث رواج شدید و محبوبیت آن در جوامع شد؟ به نظر بسیاری از متخصصان صنعت مد استفاده از شلوار جین در بعضی از فیلم های دهه 50 و 60 میلادی نقش اساسی در همه گیری این لباس داشته است. بازیگران محبوبی مثل جیمز دین در فیلم " شورش بی دلیل " و مارلون براندو در فیلم "وحشی" با پوشیدن شلوار جین موج عظیمی از تقاضا برای این لباس را به وجود آوردند.
در ایران نیز نمونه هایی از تاثیرات سینما و تلویزیون بر پوشش جامعه دیده شده است. چادر به عنوان بخش مهمی از پوشش زنان ایرانی، در طی سالها شیوه ثابتی برای استفاده داشته است که اصطلاحا به آن " رو گرفتن" می گویند. در نیمه دهه 70 شمسی با پخش سریال "در پناه تو" شیوه جدیدی برای استفاده از چادر معرفی شد. در این سریال برای اولین بار جلوی چادر باز بوده و با کمک دو دست نگه داشته می شد. بعداز آن طیف وسیعی از زنان جوان دانشجو یا کارمند، با کیف هایی در دست به این شیوه چادر به سر می کردند.
نمونه دیگر از فراگیری طراحی لباس یک فیلم در جامعه به فیلم "سنتوری" ساخته داریوش مهرجویی مربوط می شود. در آن فیلم بازیگران نقش اصلی زن و مرد پانچوهایی دوخته شده از شال های زنانه به تن داشتند. بعد از اکران فیلم این مدل لباس در تمامی فروشگاه های لباس عرضه شد. تنوع در رنگ آمیزی، استفاده راحت و قیمت مناسب این لباس ها باعث استقبال زیاد خانم ها از این مدل شد که تا مدت زیادی ادامه پیدا کرد.
نمونه دیگر که البته رواج چندانی نیافت مربوط می شود به فیلم "ماهی ها عاشق می شوند" ساخته علی رفیعی. سارافون های بلند رنگی همراه با جوراب های رنگارنگ؛ لباس غالب زنان این فیلم بود که تفاوت زیادی با مانتوهای مشکی رایج در میان زنان داشت. این شیوه لباس پوشیدن با استقبال عده ای از دختران جوان هنرمند مواجه شد. اما به دلیل جسارتی که پوشیدن یک لباس متفاوت نیاز دارد، در سطح جامعه زیاد فراگیر نشد.
به جز این موارد، لباس های استفاده شده در آثار سینمایی یا لباس های عادی مردم جامعه بودند و در آنها خلاقیتی وجود نداشته، و یا به شکلی طراحی شده اند که قابلیت استفاده عموم در سطح جامعه را نداشته اند.
مریم درویش

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a