خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

نقش هویت ایرانی در آثار گرافیک

16 آذر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- طراح و گرافیست جوان از نبود نمادها و نشانه های ایرانی در پوسترها انتقاد کرد و گفت:متاسفانه کارهای ارائه شده اغلب فاقد هویت ایرانی است.
"بیژن نجمی" اظهار داشت:اشکال، نقش مایه ها و نگاره های مختلفی برگرفته از هویت ایرانی و اسلامی از دوران پیش و پس از اسلام داریم که در هنرگرافیک استفاه نمی شود. ضمن اینکه خطاطی و خوشنویسی ایرانی که هنری سنتی است ،زمینه بسیار خوبی برای بهره گیری در آثار هنری است.
وی افزود:در حالیکه پوستر و یا گرافیک این ظرفیت را دارد که به خوبی با فضای فرهنگی جامعه هماهنگ باشد،اما متاسفانه کمتر به این فضا توجه می شود. البته امروزه هنرمندان جوان بسیاری با این روش کار می کنند.به عنوان مثال "رضا عابدینی" سبک کاری خاصی را با بهره گیری از فونت فارسی ارائه کرد که با استقبال روبرو شد.
نجمی اضافه کرد:البته به خاطر استقبال از کار وی،گرایشات به این سمت زیاد شد،اما برخی افراد تنها به کپی این روش دست زدند و بدون منطق از فونت فارسی استفاده کردند.از دیگر هنرمندانی که به خوبی از اشکال ایرانی درکارهایش استفاده می کند مسعود نجابتی است که کارهایش در عرصه بین الملل با اقبال روبرو شده است.
این هنرمند طراح مشکل دیگر عرصه گرافیک را نگاه جشنواره ای دانست و گفت:گرافیست هایی که در مسائل فرهنگی کار می کنند،پوسترها را تنها با نگاه به جشنواره ها خلق می کنند،درواقع به جای تولید یک اثر ماندگار و هنری جلب نظر هیات داوران جشنواره ها برایشان اهمیت دارد.
به گفته وی ،با وجود آثار برجسته و هنرمندان خلاق و متعددی که در زمینه های هنری کار می کنند،شاهد استفاده از آثار ساده و نازل در برخی رویدادهای هنری و یا در سطح شهر هستیم.به عنوان مثال کاری که به عنوان پوستر جشنواره پرچم انتخاب شده بود ،اثری سردرگم و غیرهنری بود.
نجمی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد:امروز با وجود استفاده گسترده از آثار گرافیکی در فضاهای شهری و جایگاه برجسته آن در سایرکشورها ،اما این هنر هنوز چندان درمیان مردم رواج ندارد.
وی دلیل این امر را استفاده از آثار هنرمندان خاص دانست و گفت:پیمانکارانی مثل شهرداری یا شرکت هایی که مسوول فضای شهری هستند،آتلیه های طراحی راه اندازی کرده اند و یا با هنرمندان محدود و خاص کار می کنند.در حالیکه پتانسیل وخلاقیت فراوانی در میان سایرهنرمندان دیده می شود.
این هنرمند گرافیست اضافه کرد:توجه بسیاری از رویدادهای هنری تنها به اسامی هنرمندان سرشناس باعث شکل گیری نوعی باندبازی در فضای هنری می شود.به عنوان مثال جشنواره تئاتر مقاومت،مجموعه باغ کتاب و بسیاری از برنامه های دیگر تنها سفارش کارشان را به هنرمندان مشهور می دهند و این کار بازار رقابت را در میان سایرین از بین می برد.
نجمی که این روزها مشغول تهیه 72 پوستر با عنوان "72 تن " است ،دراین خصوص توضیح داد:این مجموعه کاری بسیار زمان براست و به اسامی و 72 یار امام حسین(ع) در واقعه عاشورا اشاره دارد که برای هر کدام و با استفاده از نامش یک اثر تولید می شود.
وی به کارگیری از نقوش اسلامی و ایرانی را یکی ازمهمترین ویژگی های این کار عنوان کرد.

خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a