خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

سرمه ، ارایشی مردانه زنانه

1 آذر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- همه افراد بدنبال حفظ زیبایی صورت درکنار سیرت خود هستند تا جایی که به یکی از دغدغه های امروزی بشرتبدیل شده است. با وفور لوازم آرایش ،افراد بسیار راحت ترو در مدت زمان کوتاه به این مهم دست می یابند.هرکدام از اعضای بدن بخصوص صورت ، تاثیر عمدهای بر چهره دارند.
تاثیرچشم بر بدن و صورت تاحدی است درطب سنتی، از نشانه ها و علائم چشم به تشخیص بسیاری از امراض پی می بردند.
موضوع صحبت امروز، نه به علایم بهداشتی چشم مربوط می شود و نه آموزش های آرایشی. در این مطلب نگاهی به آرایش از زاویه وجنسیتی متفاوت داریم.
از دیرباز استفاده از سرمه درمیان مردان بخصوص درکشورهای اسلامی همچون عربستان،افغانستان،هند،ایران و...بسیار رایج بوده و احادیث متعددی از فواید وحتی ثواب استفاده از آن، نقل شده است.برای نمونه، در حديث معتبر از امام صادق نقل شده است كه : حضرت رسول (ص) در وقت خواب سرمه سنگ به چشم مي كشيدند طاق طاق (يعني جمع تعداد باري كه به دو چشم مي كشيدند فرد بود) .
حضرت امام صادق (ع) : چهار چيز است كه رو (صورت ) را نورانى مي كند نظر كردن در روى نيكو و در آب جارى و در سبزه زار و سرمه كشيدن وقت خواب .
مطالعه این احادیث وروایات رابر عهده خوانندهممحضرت امام رضا (ع) : هر كه ايمان بخدا و روز قيامت دارد بايد كه سرمه بكشد . سرمه کشیدن یک نمونه از دستورات مستحبى است که هم جنبه پیشگیرى دارد و، هم به عنوان درمان برخى بیمارى ها معرّفى شده است.
حتما می دانید که رنگ سیاه سرمه، جلوه زیبایی به چشم ها می بخشد و تیرگی و گیرایی چشم ها را بیشتر می کند. برخی ازخانم ها هم سرمه را برای پررنگ تر نشان دادن ابروهایشان استفاده می کنند ولی نتایج تحقیقات می گوید که سرمه نقش درمانی نیزدارد.
سرمه ای که مصری های باستان برای آرایش چشم از آن استفاده می کردند نقش مهمی در محافظت از چشم در برابر بیماری ها داشته است.
بر اساس تحقیقات انجام شده در فرانسه این نوع سرمه که زنان و مردان مصری از آن استفاده می کردند علاوه بر زیبایی، فواید درمانی زیادی دارد که از ابتلای چشم به بیماری های مختلف جلوگیری می کند.
راز خواص درمانی سرمه در املاح سرب موجود در آن است که با تولید اکسید به دستگاه ایمنی بدن در مبارزه با باکتری های عامل التهاب چشم کمک می کند.
هر چند پزشکان درباره خطرات سرب موجود در سرمه برای چشم هشدار داده اند اما به گفته محققان اگر املاح سرب به میزان اندک در ترکیب سرمه به کار رود فواید زیادی برای چشم خواهدداشت.
البته طب سنتی ایران خواص درمانی زیر را به سرمه نسبت می دهند.
به رشد موها کمک مى کند
آب دهان را گوارا مى سازد
خطرات سرمه کشیدن:
سرمه و مسمومیت با سرب
استفاده از سرمه برای چشم آن قدرها هم که فکر می کنید بی خطر نیست. خیلی ها تصور می کنند چون سرمه محصولی خانگی است و به صورت دست ساز تهیه می شود، می توان به سلامت آن بیش از خط چشم اعتماد کرد ولی خود سرمه هم می تواند از جهاتی سلامتی شما را به خطر بیندازد.
سرمه معمولا حاوی مقداری فلز سرب است که استفاده از آن در این محصول زیبایی شاید سلامت شما را تهدید کند. سرب فلزی است خاکستری با ته رنگ مایل به آبی. محققان می گویند سرب در نسوج بدن جذب پروتئین ها می شود و بیشترین اثر سمی خود را بر مغز و اعصاب واردمی کند.
سرب در محصولات خانگی مانند سرمه چشم، سنگ های زینتی مصنوعی به صورت گردن بند و یا دستبند به کار برده می شود که می تواند در مواردی باعث مسمومیت با این فلز شود.
سرمه و روغن کنتو
شاید دوست داشته باشید بدانید سرمه از کجا به وسایل آرایش بانوان قدیمی راه یافت. حدود 70 سال پیش، پیشرفت صنایع به این صورت نبود و خبر از برق و چراغ و لوستر نبود. مردم شب ها برای روشن کردن فضای منزل از چراغی به نام چراغ پیه سوز استفاده می کردند و مواد سوختنی آن را که به "روغن کنتو" معروف بوده است از دانه گیاهی به نام بیدانجیل (کنتو) به دست می آورند.
برای تهیه روغن کنتو آنها تنه درخت نارون را سوراخ می کردند و از چوب همان درخت برای آن دسته ای درست می کردند که در داخل آن بتواند به چرخش دربیاید و یک سوراخ هم برای خارج شدن روغن آن در زیر آن تعبیه می کردند.
آنها گاوی را با چشمان بسته به دسته این هاون مخصوص می بستند و دانه گیاه کنتو را داخل آن می ریختند و با چرخاندن مکرر این حیوان "کنتو" له شده و روغن آن از سوراخ زیرین بیرون می آمد که بعدها آن را به صورت سنگی ساختند که دیگر آن اثر را نداشت و از همان روغن کنتو یا روغن حیوانات اهلی (گاو و گوسفند) به تهیه سرمه می پرداختند.
برای تهیه سرمه آنها سنگی را روی فتیله ای که آغشته به روغن و در حال سوختن بود، می گرفتند و دود حاصل از آن را که سرمه نامیده می شود، به چشمان خود می کشیدند. البته در برخی مناطق ایران نیز با سوزاندن بادام، فندق و کرچک آن را به عنوان سورمه چشم استفاده می کردند.
همانطور كه در روايات فوق مطالعه فرموديد براي كشيدن سرمه تاكيدات بسياري در دين ما وارد شده كه هم جنبه اعتقادي داشته هم جنبه زيبايي هم جنبه بهداشتي و درماني ، و از قديم الايام نيز در بين مردم مرسوم بوده كه هميشه سرمه بكشند و كودك را از بدو تولد سرمه در چشمش مي كشيدند و مردو زن ، كوچك و بزرگ سرمه مي كشيدند و از همين باب هم بوده كه كسي به ياد ندارد در قديم فردي عينكي در ميان اقوام و آشنايان ديده باشند و اينطور هم نبوده كه كشيدن سرمه فقط مخصوص بانوان باشد بلكه بدليل خواص بسيار آن همه چه مرد و چه زن سرمه در چشم مي كشيدند ، البته متاسفانه هم اكنون خانم ها نيز سرمه در چشم نمي كشند و بجاي آن از مداد و ريمل استفاده مي كنند كه نود درصد آنها چيني بوده و اكثرا تقلبي هستند كه مشكلات زيادي را در دراز مدت ايجاد خواهد نمود.توجه کنید حتما از سرمه سنگ كه در روايات نيز در مورد آن بسيار تاكيد شده استفاده نمایید كه معدن آن در كشور خودمان هم موجود است ولي در بازار به نام سرمه سنگ مكه هم شناخته مي شود و راه شناختن آن نيز اين است كه چون پودر سنگ است بنابراين سنگين بوده و همچنين با آب مخلوط مي شود نه مثل سرمه بادام و ... كه از جنس دوده سبك هستند و هم با آب مخلوط نمي شوند .

خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a