خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

دگمه سرآستین چیست؟

13 مـهـر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- دگمه های سرآستین، جواهرات و دکمه های تزئینی هستند که برای تزئین و بستن دو بخش سر آستین پیراهن مردانه و گاهی اوقات
دگمه سرآستین یک وسیله جانبی خیلی کوچک است که بیشتر در مواقع رسمی استفاده می شود و تاثیر زیادی در ظاهر کت یا پیراهن مردانه دارد.
دکمه سرآستین از جنس های مختلفی ساخته می شود: سنگ، استخوان، شیشه، پلاستیک، سنگ جواهر، پارچه یا فلزهای قیمتی. اولین دگمه های سرآستیناولین دگمه های سرآستین زمانی ابداع شد که مردان تصمیم گرفتند به جای استفاده از بند و نوار برای متصل کردن سرآستین پیراهن، از چیز زیباتر و ظریفتری استفاده کنند. در آغاز آنها از زنجیرهای کوچکی که به انتهای دگمه های فلزی یا طلایی بسته می شد، استفاده می کردند که از سوراخ سرآستین عبور می کرد تا سرآستین را به هم وصل کند؛ به این ترتیب نخستین دکمه سرآستین متولد شد.
اولین دگمه های سرآستین در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم در اروپا ظاهر شد. نخستین باری که استفاده از دکمه سرآستین به طور مستند و دقیق ذکر شده است،" سال 1788" است.
اوایل دکمه های سرآستین مخصوص طبقه اشراف و ثروتمندان بود و به عنوان زیور و تزئینی گرانقیمت فقط در اختیار طبقه بورژوا بود و همه آنها با دست ساخته می شد .
در اواسط قرن هجدهم با اختراع ماشین استامپ با نیروی بخار، دگمه های سرآستین به تعداد زیادی تولید شد و در دسترس همگان قرار گرفت و به مدی رایج در میان مردم بدل شد.
در" دهه 1840 "دگمه سرآستین" فرانسوی" بسیار متداول و محبوب شد و برخلاف بسیاری سبک ها و مدهای دیگر تا امروز هم به صورت مد باقی مانده است. طبقه متوسط جامعه هم دگمه سرآستین را به کار می بردند، اما توانایی خرید دگمه سرآستین هایی را که از سنگ های قیمتی و نقره ساخته می شد، نداشتند و به جای آن از الماس های بدل یا آلیاژهای به رنگ طلا استفاده می کردند.در آن دوره، داشتن تار مویی از معشوق از دست رفته زیر شیشه روی دگمه سرآستین مرد، نشانه غم و اندوه فراوان او بود.در" دهه 1880 "جورج کرمنز در "آمریکا" دستگاهی را به ثبت رساند که بر اساس ماشین ساخت پوکه فشنگ ساخته شده بود و می توانست حجم زیادی از دکمه های سرآستین و دکمه یقه یک تکه را تولید کند. به زودی بسیاری از شرکتهای تجاری از دکمه سرآستین به عنوان هدیه تبلیغاتی به مشتریان خود استفاده کردند.در" دهه 1920" دگمه سرآستین میناکاری شده بسیار "مد" شد.
با انقلاب کمونیسم در روسیه، هنرمندان کارهای تزئینی و لوکس مجبور به مهاجرت به اروپا و آمریکا شدند، چون فکر می کردند در آنجا می توانند مهارتهای خود را در زمینه میناکاری به دیگران ارائه کنند. اما در" دهه 1930"با تولید دگمه های پلاستیکی ارزانقیمت، استفاده از دکمه های مینا کاهش یافت.دگمه های سرآستین، متعلقات لوکس لباس آقایاندر طول" دهه 1960" دکمه سرآستین بسیار مد شد و شرکتی به نام "سوانک" شروع به تولید دگمه سرآستین های لوکس و پرزرق و برق کرد و از این راه در سال 12 میلیون دلار درآمد داشت.
بسیاری از دکمه های سرآستین به درد نگهداری در مجموعه کلکسیونرها می خورد، خصوصا آنهایی که از سنگ و فلزات قیمتی ساخته شده است.گرانقیمت ترین دکمه سرآستینی که تاکنون فروخته شده است، یک جفت دکمه سرآستین بود که همسر کینگ ادوارد هشتم به او هدیه کرد. این دگمه سرآستین که قطعات الماسی به روی پلاتین داشت، به قیمت 440 هزار دلار در حراج فروخته شد.دگمه های سرآستین امروزیامروزه دگمه های سرآستین در انواع مدل ها، جنس و شکل ها وجود دارد و هنوز هم به عنوان یکی از لوازم زینتی بسیار مد و رایج است.
یکی از مدل های اصلی دکمه سرآستین یک دایره خیلی کوچک است که به وسیله یک میله فلزی به دایره تزئینی بزرگتری متصل می شود. قسمت پشت بعضی از دکمه های سرآستین به شکل لولایی و متحرک است، این مدل از سایر انواع دکمه سرآستین مرسوم تر است.
قسمت لولایی پشت دکمه سرآستین را بچرخانید تا به صورت خطی مستقیم دربیاید. پیراهن را بپوشید. باید روی سرآستین پیراهن، سوراخ مناسب برای دکمه سرآستین وجود داشته باشد.
سرآستین های پیراهنتان را روی هم قرار بدهید. قسمت مستقیم پشت دکمه را ازبین سوراخ سرآستین پیراهن عبوربدهید، طوری که از هر دو سوراخ سرآستین عبور کند و قسمت تزئینی و بزرگ آن به سمت بیرون قرار بگیرد؛ یعنی وقتی بازوهای شما در پهلو قرار دارد بخش رنگی و تزئینی دکمه سرآستین باید به سمت بیرون باشد.
در مورد مدل هایی که پشت آن به صورت لولایی و متحرک نیست، فقط کافی است که قسمت کوچکتر دکمه سرآستین را از سوراخ سرآستین رد کنید تا قسمت بزرگ و تزئینی به سمت بیرون باشد.
در بیشتر مدل های دکمه سرآستین بخش کوچکتر باعث اتصال سرآستین پیراهن به یکدیگر می شود.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a