خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

زبان رنگها

لباسها با رنگ خود سخن مي گويند از آن‌جايي كه رنگ‌ها در دنياي ..

12 مـرداد 1392   خانه مد ایران    نویسنده: ..   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

زبان رنگها

لباسها با رنگ خود سخن مي گويند

از آن جايي كه رنگ ها در دنياي مد و لباس اهميت خاصي داشته و معاني گوناگوني را انتقال مي دهند، طراحان همواره در به كار بردن آن ها توجه ويژه اي نشان داده و به دنبال آن اثرات متفاوتي بر خلق و خوي افراد باقي مي گذارند.

به گفته نورما كامالي، يكي از طراحان مد: "به طور كلي سياه رنگي برگزيده و ممتاز است، اما امروزه كاربرد كمتري داشته و بيشتر در مراسم عزاداري به كار برده مي شود. در صنعت مد، رنگ سياه رنگي است كه در بروز يا تشديد حالت افسردگي و غم دخالت دارد." اين در حالي است كه دكتر جوديت واترز، استاد روان شناسي دانشگاه فرلي ديكنسون معتقد است: "رنگ هاي روشن باعث افزايش روحيه و ايجاد حالت شادابي، به ويژه پس از روزهاي غمگين زمستان مي شود."

از طرفي مردم بيش از آن كه به حرف هاي شما توجه داشته باشند به لباسي كه پوشيده ايد توجه دارند. بنابراين رنگ ها مي توانند همچون مهماني ناخوانده بر روابط شما با ديگران تأثير بگذارند. به همين ترتيب شايد پوشيدن لباس هاي با رنگ هاي اسپرت و نمايشي به كمي اعتماد به نفس نياز داشته باشد. به طوري كه به عقيده جون روچ، از مشاورين طراحي و مد: در صورتي كه نمي خواهيد توجه و واكنش ناخودآگاه مردم را به سوي خويش جلب نماييد بهتر است اين رنگ ها را در لباس هاي خود به كار نبريد چرا كه نمي توانيد خود را در آن ها پنهان كنيد." از طرف ديگر توصيه واترز اين است: "اگر مي خواهيد جدي گرفته شويد بهتر است به جاي رنگ هاي تند و فسفري بيشتر از رنگ هاي مات استفاده كنيد."

كامالي نيز همانند روچ كه معتقد است رنگ ها به انسان انرژي مي دهند، مي گويد: "تنوع رنگي الهام بخش است. پوشيدن لباس هاي رنگي در افراد تجربه اي بسيار متفاوت از پوشيدن لباس هاي سياه را ايجاد مي كنند. رنگ ها مانند خورشيد مملو از نور و روشنايي اند و حالتي خوشبينانه و زندگي بخش را به وجود مي آورند." به نظر روچ؛ سبز نمادي از رشد و شكوفايي بوده و از آن جايي كه پرانرژي ترين رنگ محسوب مي شود، با پوشيدن آن احساسي از تندرستي و خوشبختي را در فرد ايجاد مي كند. نارنجي نيز از انرژي زيادي برخوردار است و گرما، آتش و حاصلخيزي را القا مي كند. اين در حالي است كه زرد، يكي ديگر از رنگ هاي پرانرژي، سرزندگي، حركت وجواني را به ارمغان مي آورد.

اما سرخ، مفهومي از حمايت، شجاعت، و علاقه و اشتياق شديد را با خود دارد. در اين ميان طيف هاي مختلف آبي هر يك معاني متفاوتي را انتقال مي دهند: آبي روشن نمادي از آب، آسمان و بهشت، آبي متوسط دوستي و صميميت خالصانه، و آبي كهربايي زورمندي، چالاكي و جنبش به همراه دارد. ارغواني نيز كه هميشه از رنگ هاي سلطنتي به شمار مي رفته از جمله رنگ هايي است كه قدرت، بزرگي و فراواني را به نمايش مي گذارد. اما بنفش از آن جايي كه باعث برانگيختن هيجانات و عواطف مي گردد، به نظر روچ بهتر است در اطراف افراد بيمار به كار برده نشود زيرا با تخليه هيجاني او، وي را ضعيف تر مي كند.

اكنون ورا وانگ، يكي ديگر از طراحان لباس به سراغ طراحي لباس هاي رنگي به جاي لباس هاي هميشه سفيد عروس رفته و مي گويد: "به همان اندازه كه عاشق سنت لباس سفيد براي عروس هستم، فكر مي كنم كمي تخطي از اين سنت هم مي تواند زيبا و جالب باشد. به كار بردن رنگ هاي آبي، صورتي، زرد و سبز روشن به جاي سفيد در لباس عروس غيرمنتظره و بسيار هيجان انگيز است."

به عقيده كامالي رنگ در مدهاي لباس چيزي بيش از تمايلات آني و بي هدف بوده و تغييرات ناگهاني در آن بيشتر از ايجاد و تغييرات فاحش در مدل لباس تأثير مي گذارد. رنگ همچون خوني در رگ هاي دنياي مد در جريان است.

ترجمه: ريحانه سادات روحاني

نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a