خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

تاپستری چیست؟

4 شـهـريـور 1398   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد_ تاپستری واژه انگلیسی است و در زبان فرانسه به آن تاپستری می گویند و به معنای پارچه ای است با بافت ساده (گلیم بافت) که پود آن روی تار را به طور کامل بپوشاند و نقش های متفاوتی ایجاد کند.

تعاریف بسیاری از این فایبر آرت یا هنر الیاف وجود دارد. به طور کلی کلمه تاپستری (tapestry) به نوعی ساختار بافندگی اشاره دارد که برای بوجود آوردن تصاویر روی پارچه به کار برده می شود...

به طور کلی این نوع بافته ها در ابعاد و حجم های کوچک و دیوار کوب و احجام پیکره مانند، کاربردی همچون تابلوهای نقاشی و مجسمه را دارد و در جهت زیبایی سازی محیط و گرمی دهنده ی فضای مورد نظر، مورد استفاده قرار می گیرد. این احجام عظیم و سنگین همچون دیوار کوب ها، یا دیوار آویزها، حجم های پیکره ای، الیاف بافته های جدا کننده فضا و حتی دیوار های ساخته شده از الیاف، علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضا در ارتباط با معماری نیز مطرح می شود. همچنین در صحنه آرایی نیز به عنوان عناصر صحنه به کار می رود.

از اواخر قرن ۱۱م در اروپا گلیم های دیوار آویز برای تزیین دیوار کلیساها و کاخ ها بافته می شد که از داستان های مذهبی، اساطیری، رزمی و بزمی برای بافت آنها استفاده می شد.

پیدایش این هنر در کشور های اروپایی، مانند فرانسه بوده که برای پوشاندن دیوار های بلند و همچنین گرما بخشی ساختمان ها از این تکنیک استفاده می کردند.

یکی از اولین تاپستری های شناخته شده دریک مقبره ی مصری است که ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد بافته شده است. مدرک دیگری از وجود پیشینه و قدمت این هنر، نمونه های است که در موزه«آرمیتاژ یا هرمیتاژ» مسکو موجود است. این نمونه ها در مقبره هفت برادر در «تمیسیوک» (شمال شرق ساحل دریای سیاه) توسط بافندگان مصری و یونانی بافته شده است.

در اواخر سال ۱۹۱۴٫م ویلیام موریس نقاش، شاعر وصنعتگر انگلیسی مدرسه ای به نام باوهاوس را در آلمان تاسیس کرد که جستجوهای نوین در مورد بافته ها و پارچه ، از این مدرسه و در اوایل سال های ۱۹۲۰٫م شروع شد. اولین منسوجاتی که در کارگاه های بافندگی باوهاس تولید شد، بافته های تصویری یا تاپستری بودند که تحت تاثیر نقاشی های (پل کله) بافته می شد.

در ایران نیز بافندگان کاشان ثابت کرده بودند که می توانستند فرش های تصویری ببافند، چنان که با بهترین کارهای استادان چینی و اروپایی دوره گوتی برابری کند. این معنی را از روی پرده های مینیاتوری که برای زینت دیوار کاخ ها بافته شده است می توان یافت. سه نمونه از این نوع کار در دست است که از آن جمله، تنها یکی از پرده شکار متعلق به مجموعه مور، دارای تصویر است. این پرده که در کمال زیبایی است مانند بعضی از قالی های بزرگ، گویی یکی از مینیاتورهای عالی اواسط قرن دهم است که به بافتنی انتقال یافته است.

منسوجات تصویری بسیار نفیس دیگری از این دوره در موزه های دنیا موجود است که با تکنیک های مختلف نساجی چون قالی بافی، گلیم بافی، زری بافی، سوزن دوزی و قلمکار اجرا شده است و از اوج هنر تاپستری در ایران حکایت می کند.

معرفی پارچه تاپستری بعنوان یک هنر

بسیاری از مردم به پارچه تاپستری به چشم یک اثر هنری می نگرند و از آن بعنوان دیوار کوب و تزئین منازل خود استفاده می کنند. پارچه تاپستری از زمان های قدیم بعنوان اثر هنری مورد استفاده قرار می گرفت.

تفاوت تاپستری و قالیچه

تاپستری چون هنری ارزشمند و زیباست معمولاً به دیوار آویخته می شود. تصویر روی تاپستری توسط بافته شدن پود روی تار (رد کردن پود از میان نخ های تار) به وجود می آید که بر اساس الگو و طرح مورد نظر از رنگ های متفاوتی تشکیل می شود. بنابراین در تاپستری تصاویر ساختاری از خود پارچه هستند.

ولی قالیچه معمولاً به این علت بافته می شود که روی زمین پهن شود، قالیچه ها نیز ممکن است بر اساس تصاویر یا الگوهای ساختاری که توسط بافته شدن پود به تار (در رنگ های متفاوت و متنوع) شکل می گیرند ساخته شوند. به طور کلی بافت قالیچه با بافت تاپستری تفاوت زیادی دارد.

الگو یا تصویر بر روی قالیچه توسط گره زدن نخ هایی با رنگ های متفاوت که عموماً از جنس پشمی (یا در برخی موارد از جنس ابریشمی یا پنبه ای یا دیگر نخ های تابیده شده) هستند بر روی تار های قالی انجام می شود ، سپس گره را با شانه کردن به رج قبلی بافته شده نزدیک می کنند. به طور کلی الگوی قالیچه به روش گره زدن و بریدن نخ های رنگارنگ ایجاد می شود.

قالیچه های ظریف بافته شده (خصوصاً قالیچه های ابریشمی) هم می تواند مانند تاپستری بر روی دیوار منازل جلوه زیبا و خارق العاده ای داشته باشد.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a