خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

بررسی چرایی برپایی نمایشگاه "گوهر زیبایی" در ژانر عفاف و حجاب مد و لباس ایرانی

24 ارديـبـهـشـت 1398   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد_  اتکای هر کشور برای حرکت در مسیر اهداف و چشم‌اندازهایش، ارتباط مستقیمی با منشأ حرکت دارد.

ایران کشوری اسلامی و متمدن است که همواره چهره‌ای گران‌قدر از فرهنگ و هنر را به جهانیان معرفی کرده و چه‌بسا یکی از مهم‌ترین این جلوه‌ها، پوشش ایرانیان در طول تاریخ متمدن آن است.

به‌مرور و به‌ویژه پس از ظهور اسلام، آنچه ایرانیان در پوشش خود بر آن اصرار ورزیدند، رعایت کمی و کیفی حجابی بود که شارع دین مبین اسلام بر آن تأکید ورزیدند و طی سالیان متمادی بر این امر صحه گذاشتند که رعایت عفاف و حجاب می‌تواند مردمان این سرزمین را از بسیاری مخاطرات و تهدیدات در امان نگه دارد.

و اما امروز توجه به بررسی وضعیت این مقوله در عرصه مد و لباس کشور از مهم‌ترین ضروریات به شمار می‌رود چراکه در عصر ارتباطات و تکنولوژی، بسیاری از عادات، ارزش‌ها و هنجارها دستخوش تغییر شده و تحولات زیبایی‌شناختی از مهم‌ترین نمودهای این تحولات است.

هرچند تحولات اجتماعی پس از انقلاب اسلامی تأثیر مستقیم بر پارادایم‌های مد گذاشت اما امروز باگذشت چهار دهه از این انقلاب شاهد آنیم که فعالان هنر صنعت مد و لباس ایران به دلایل گوناگون ازجمله مشکلات اقتصادی و معیشتی نه‌تنها در جهان که حتی در کشور خودمان نیز حرفی برای گفتن ندارند.

مصداق عینی این کلام، نمایشگاهی است که این روزها با عنوان "گوهر زیبایی" باهدف عرضه محصولات عفاف و حجاب برپاشده اما ساختار و قواعد کلیشه‌ای آن در قیاس با دیگر رویدادهای این حوزه حاکی از آن است که عرصه عفاف و حجاب در مد و لباس ایران نه‌تنها توانی برای مقابله با گفتمان‌های متضاد این جریان را ندارد که حتی نمی تواند دستاورد ویژه‌ای برای جمعیت محجبه ایران اسلامی داشته باشد.

شاید خیلی‌ها فراموش کرده باشند که چشم‌انداز عفاف و حجاب در عرصه مد و لباس ایران نباید به برپایی چند غرفه فروش محدود شود.

برخی از غرفه‌های حاضر در این نمایشگاه، نام‌های تکرار شده در تمامی رویدادهای مد و لباس ایران هستند که تنها وجه بارز آن‌ها، داشتن فرصت حضور به‌واسطه ارتباط خوب با برگزارکنندگان این رویداد است.

اعتبار برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب آن‌هایی است که سالیان سال در این عرصه دود چراغ‌ خورده‌اند و به‌قول‌ معروف اصل و نصبشان به این حوزه بازمی‌گردد.

به نظر می‌رسد حوزه عفاف و حجاب در ایران تا اندازه‌ای تهی از جریان فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جهان در سایه نگاه سطحی برخی مدیران به حرکت لاک‌پشتی خود ادامه می‌دهد و هیچ گوش شنوایی برای ده‌ها مشکل موجود در میان اهالی این صنف وجود ندارد.

به‌ هر روی نباید فراموش کرد که مسئله حجاب در ایران میان دو گفتمان دینی داخلی و خارجی درحرکتی سیال قرار دارد و سطحی‌نگری و بی‌اعتنایی به واقعیت‌های موجود، آینده خوبی را برای این عرصه رقم نخواهد زد.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a