خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

شیرازی : تولید داخلی انبار می‌شود

3 ارديـبـهـشـت 1398   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد_  بارقه‌های امید برای هنرصنعت دیرینه مد و لباس آنجایی در یک دهه اخیر تجلی کرد که عزم ملی برای حضور نام ایران در بازار جهانی عرصه پوشاک جدی شد. دولت پای کار آمد و با تأسیس بنیاد ملی مد و لباس، بخش عمده‌ای از توان بالقوه کشور در صنعت پوشاک بالفعل و در مهم‌ترین گام، ابعاد هنری این چرخه پررنگ شد.

اما طعم خوش این تحول چندی به طول نینجامید چراکه هم‌زمان با این تحولات، کشورهای همسایه و غیر همسایه همچون ترکیه و چین، گوی سبقت را از تولیدکننده ایرانی ربودند و هم‌زمان با داغ شدن بازار مد دولتی، بازار قاچاق هم به‌شدت رونق گرفت.

بارها و بارها به مشکلات متعدد عرصه مد و لباس در ایران اشاره شد و به‌دوراز هرگونه شعارزدگی، طراحان، تولیدکنندگان، صاحبان صنعت، دانشگاهیان و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی را متوجه آفت‌های این چرخه کرده‌ایم.

اما این بار به موضوعی اشاره می‌کنیم که طی روزهای اخیر از سوی ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در قالب یک هشدار مطرح‌شده است.

شیرازی به‌صراحت اذعان داشته که در صورت عدم حمایت خطر ورشکستگی ۷۰ درصدی تولید‌کنندگان پوشاک وجود دارد.

اما در همین مورد خاص هم نکاتی وجود دارد. رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک توپ را در زمین دولت و رسانه‌ها انداخته و اذعان داشته که اگر صنف تولید و عرضه پوشاک حمایت نشود و دولت و رسانه‌ها در راستای ترغیب مردم به مصرف پوشاک ایرانی گام برندارند می‌توان گفت که خطر ورشکستگی ۷۰ درصد از فعالان این عرصه وجود دارد.

رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران بابیان اینکه ظرفیت تولید و عرضه پوشاک ایرانی به‌وفور وجود دارد، بیان کرده است که اگر صنف تولید و عرضه پوشاک حمایت نشود و دولت و رسانه‌ها در راستای ترغیب مردم به مصرف پوشاک ایرانی گام برندارند می‌توان گفت که خطر ورشکستگی ۷۰ درصد از فعالان این عرصه وجود دارد.

به گفته شیرازی، علی‎رغم وجود این پتانسیل به دلیل نبود بازار پوشاک و عرضه پوشاک خارجی، تولید داخلی انبار می‌شود.

بر اساس مشاهدات میدانی اتحادیه پوشاک و به‌زعم شیرازی هرچقدر افراد درآمد پایین‌تری داشته باشند، تعصب بیشتری نسبت به خرید کالای ایرانی دارند، ضمن اینکه به دلیل قیمت نازل پوشاک ایرانی این افراد خرید پوشاک ایرانی به پوشاک خارجی را ترجیح می‌دهند.

به فرض آنکه تمامی این موارد صحیح باشد، دو نکته در این باب قابل‌تأمل است.

یکی آنکه دولت چه‌کارهایی را باید در قبال هنرصنعت مد و لباس بر عهده داشته باشد که تحقق آن خارج از توان بودجه‌ای او نباشد و نکته دیگر آنکه رسانه چه کمکی می‌تواند به کوله باری از مشکلات طراحان و تولیدکنندگان عرصه مد و لباس کند آن‌هم در شرایطی که زیرساخت‌ها دچار مشکلات عدیده بوده و علی‌رغم سال‌ها انواع و اقسام نطق‌های رسانه‌ای، همچنان پوشاک وارداتی ترکیه و چین باقیمت‌های بسیار پایین‌تر از محصولات ایرانی در سراسر کشور به فروش می‌رسند.

بهتر است به‌جای نقد و هشدارهای لسانی، به فکر چاره‌ای منطقی و کارساز برای صنعت رو به نابودی پوشاک در ایران باشیم.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a