خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

گرایش به مد خاص یا تقلید از طبقه‌ مرجع / مدسازان واقعی چه کسانی هستند؟

12 تـيـر 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- در عصر جهانی شدن و به واسطه مرکزیت رسانه های جمعی، سوژه های اجتماعی تکثر یافته و در عین حال بسیاری از مسائل از منظر جامعه شناسی قابل تحلیل و بررسی شده اند.
در این بین اهمیت و مرکزیت رسانه ها و ارتباطات در عصر جهانی شدن، منجر به مصرف گرایی و تمایل به مد شده که به کشمکش های طبقاتی نیز به شدت دامن زده است.
نظریه پردازانی چون وبلن و زیمل عامل افزایش روزافزون مد و مصرف گرایی در سایه توجه به لزوم ایجاد نوآوری را کشمکش های طبقاتی می دانند و معتقدند طبقه متوسط جامعه همواره در تلاش است به نوعی فاصله خود را با طبقه پایین جامعه از طریق مصرف خودنمایان و تظاهری حفظ کند.
در جوامع مدرن امروزی هم انواع و اقسامی از ابزار تشویقی برای گروه ها و اقشار دیگر جوامع وجود دارد تا آن ها را وادار کنند از مدی خاص و مشابه با نگرش مرجع از سوی قشر مرفه جامعه پیروی کنند.
حال جای این پرسش باقی است که به واقع در دهکده جهانی امروز مدسازان واقعی چه کسانی هستند؟
رواج و توسعه این مفهوم در جامعه معاصر، این نکته را یادآور می شود که ساختار دیوان سالاری جدید شرایطی را به وجود آورده است که در آن انسان ها قادر به فراگیری نحوه چگونگی کنترل عواقب و نتایج اعمال و رفتارهای خود نیستند و لاجرم به تقلید بی چون وچرا روی می آورند.
در چنین شرایطی آنانی که به واکنش منفعلانه این طیف وسیع از جوامع پاسخ می دهند در رأس هرم مدسازان جهانی باشند.
جامعه ایرانی هم که طی سال های اخیر با پارادوکسی مناقشه برانگیز روبه رو بوده است، از یک سو حاکمیت تبعیت از تفکر دینی را رواج داده، از سویی دیگر بر پرورش ابعاد میهن پرستانه در تمامی امور به ویژه سبک زندگی و مدگرایی تأکید داشته و سر آخر تحت تأثیر تبلیغات غرب به مدرنیته و مد جهانی علاقه مند شده است.
نوجوانان و جوانان در ایران و اقصی نقاط جهان هم تلاش می کنند تا با همگون سازی خود در مسیر پیروی از مد، کمی از انزوای اجتماعی و بیگانگی فرهنگی فاصله گیرند و آنجاست که اگر شخصیت ما آن گونه که بایدوشاید با تکیه بر الگوهای فرهنگی سرزمین خود شکل نگرفته باشد، تقلید با چشم و گوش بسته، بحران هویت و عدم پایبندی به اعتقادات و باورهای ارزشی حداقل آن چیزی است که از این روند عایدمان خواهد شد.
عطیه پژم

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a