خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

اوت کوتور چیست؟ و تفاوت آن با آماده برای پوشیدن چیست؟

10 تـيـر 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- در صنعت مد انواع تولید لباس به سه دسته اصلی تقسیم می شود که نه تنها در روش بلکه در کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام مخاطب خاص خود را دارند. دسته بندی تولید لباس به روش های اوت کوتور، آماده برای پوشیدن و تولید انبوه تقسیم می شوند.
انواع تولید لباس:
اوت کوتور
لباس های اوت کوتور بر اساس اندازه و سایز شخص خاصی به صورت محدود و دست دوز تولید می شوند و برای تولید دوباره آن لباس نیاز به ثبت سفارش است. در این لباس ها حتی پارچه ی استفاده شده دست ساز است. برای ساخت این نوع لباس، نمونه اولیه ای به نام پاترون از پارچه معمولی بر تن مانکن مصنوعی دوخته می شود (به این نوع دوخت بر تن مانکن مولاژ می گویند) و بعد از بر طرف کردن ایراد ها نمونه اصلی دوخته می شود. این لباس ها جزئیات و رو دوزی های ظریفی دارند و از لوکس ترین و گران ترین لباس های صنعت مد هستند.
آماده برای پوشیدن
کلکسیون های آماده برای پوشیدن کیفیت و قیمتی بین لباس های اوت کوتور و تولید انبوه دارند. این کلکسیون توسط برند هایی که در هفته مد شرکت می کنند ارائه می شوند. تولید این لباس ها مانند اوت کوتور منحصرا برای یک شخص نیست اما کمتر از برند های تولید انبوه است.
برند هایی که این دسته از کلکسیون را ارائه می دهند به برند های ترند ساز معروف هستند و هر سال دو بار (بهار-تابستان و پاییز-زمستان) کلکسیون خود را رونمایی می کنند.
تولید انبوه
این دسته بیشترین مخاطب را در صنعت مد دارد، برند های فست فشن با توجه به ترند هایی که برند های آماده برای پوشیدن استفاده کرده اند لباس هایی با تعداد بیشتر ولی کیفیت کمتر تولید می کنند. تولید این لباس های اکثرا توسط دستگاه ها است.
تاریخچه
شهر پاریس به عنوان شهر های تاثیر گذار در پیشروی صنعت مد شروع این تفاوت در تولید لباس بود. قبل از انقلاب صنعتی فرانسه، برای ملکه های این کشور لباس هایی دوخته می شد که هر کدام نفیس و بی مانند بودند. کوتور به معنای دوختن است اما معنای این کلمه به مرور تغییر کرد. در قرن 20 ، با مطرح شدن طراحانی مانند کوکو شنل، ژان پاتو، اسکیاپارلی و ویونه، که مخاطب آن ها طبقه مرفه جامعه بود، این نوع دوخت لباس که منحصرا برای اندازه شخص خاصی طراحی می شد و از آن فقط یک نمونه دوخته می شد رواج پیدا کرد و اوت کوتور نام گرفت ( اوت :فرا -کوتور:دوختن).
بعد از جنگ جهانی دوم، طراحی و دوخت لباس بسته به اولویت ها و بودجه مردم جامعه تغییر کرد و لباس های اوت کوتور دیگر محبوبیت سابق را نداشت. همین اتفاق باعث شد تا طراحان کلکسیون هایی با اسم آماده برای پوشش طراحی کنند، که لباس های ارزان تر و کاربردی تری بودند.
با ورود ایو سن لورن به دنیای مد و طراحی لباس سافاری و پیراهن موندریان این تفاوت ظاهری بین لباس های اوت کوتور و آماده برای پوشیدن بیشتر شد.
اکنون لباس های آماده برای پوشیدن به دلیل کاربردشان محبوبیت بیشتری دارند و لباس های اوت کوتور اکثرا به عنوان هنر مفهومی طراحی می شوند و ممکن است کاربردی نداشته باشند.
سروین پیر ریش سفید

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a