خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

دست‌های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی‌دهند/ برخی سازمان‌ها در حوزه مد و لباس جزیره‌ای عمل می‌کنند

3 مـرداد 1396   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ لباس همواره یکی از موضوعات اصلی زندگی انسان ها در هر عصری بوده است. امروزه نیز جامعه ما در حوزه مد و لباس با چالش های مختلفی روبرو است و در برخی از مواقع دیده می شود فرهنگ پوشش به نحو شایسته ای در جامعه گسترش پیدا نکرده است. در خصوص موضوعات مختلف در حوزه مد و لباس و ترویج درست فرهنگ پوشش با حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور به گفتگو نشسته ایم.
عناوین شاخص در این گفتگو به شرح زیر است:
طراحان لباس به خلاقیت توجه کنند/ حوزه مد و لباس نزدیک به 85 شغل را در برمی گیرد/ باید در حوزه لباس قدرت انتخاب مردم را بالا برد/ برندهای مطرح ایرانی لباس در حال شکل گیری هستند/ در زمینه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند/ زمانی تمام الگوهای مد و لباس از کشور دیگر گرفته می شد/ در مصرف چادر مشکی جزو چند کشور مطرح دنیا هستیم/ امروز 80 درصد چادر مشکی ها خارجی اند/ دست های پشت پرده جلو تولید چادر مشکی در داخل را گرفته اند/ آموزش و پرورش توجه بیشتری به حوزه مد و لباس داشته باشد/ هنوز طراحان لباس به صنعت پوشاک وصل نیستند/ نباید در ظاهر چادر مشکی تغییر ایجاد کرد/ بسیاری از بازیگران طراح لباس دارند/ هنرمندان همان طور که به مسائلی همچون محیط زیست توجه می کنند به لباس خود نیز توجه کنند/ تا انتهای سال 100 هزار چادر مشکی در کشور توزیع می شود/ "با افتخار ساخت ایران" یک سند ملی است/ اجرای زنده لباس در کشور وجود ندارد/ مزون ها برای دریافت مجوز قانونی اقدام کنند.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
به عنوان اولین سوال با وجود تمام تلاش هایی که در کار گروه مد و لباس انجام می شود، اما برخی چالش ها پیش روی فعالیت های شما و همکارانتان وجود دارد. لطفا در این باره توضیح دهید.
از سوال خوبی بحث را آغاز کردید. موضوع مد و لباس چند سالی است که در کشور شروع به کار کرده و بنای کار را بر این گذاشتیم که مبتنی بر خلاقیت داخلی شکل بگیرد. طبیعا خلاقیت و نوآوری موضوع مهمی است که طراحان در چرخه مد و لباس باید به آن توجه کنند. حوزه مد، بسیار گسترده و پردامنه است و امروز نزدیک به 85 شغل را در برمی گیرد و هماهنگی این مسیر کار بسیار سختی است. به طبع این مسیر پردامنه مشکلات خود را دارد. البته به رغم نوپابودن این حوزه موفقیت های گسترده ای هم شکل گرفته است. تمام مشکلات این بخش صرفا به حوزه مد و لباس و کارگروه خلاصه نمی شود. کارگروه مد و لباس تمام تلاش خود را انجام می دهد تا زمینه آراسته پوشیدن در جامعه فراهم شود. اما از برخی مشکلات که بگذریم هماهنگی بین سازمان ها از اتفاقات خوب این چند سال بوده است.
مأموریت اصلی ما این است که در حوزه مد و لباس قدرت انتخاب مردم را بالا ببریم و خوشبختانه در این چند سال تغییراتی که در ویترین مغازه ها رخ داده مؤید این بحث است که کارگروه مد و لباس قدم های جدی در این امر برداشته است. باید به مشکلات این حوزه از منظر کارشناسی نگاه کنیم. تغییر ذائقه مردم در ایران کار بسیار سختی است. برای این تغییر برندهای ایرانی در حال شکل گیری است و تلاش می کنند بر اساس نیازهای جامعه طراحی کنند. یکی از مشکلات جدی ما در حوزه مد و لباس برنامه ریزی سازمان های مختلف به صورت واحد و مستقل است. در حالی که از حیث قانونی کارگروه، هسته اصلی ترویج مد و لباس در کشور است و سایر نهادها باید در کنار این بخش باشند. البته مدت هاست این ناهماهنگی کمتر شده است. مثلا در موضوع قاچاق لباس که بحث بسیاری مهمی است از سال گذشته کارگروه، موضوع را با جدیت دنبال کرد و مصوبه ای در کارگروه تصویب شد که هر چه سریع تر نسبت به آئین نامه رسیدگی به ورود برندهای بین المللی اقدام شود. خوشبختانه کارهایی انجام شد اما باید تلاش بیشتری شود. زمانی در کشور تمام الگوهای مد و لباس از کشورهای دیگر وارد می شد و الگوسازی در داخل محدود بود. اما امروز خوشبختانه طرح های داخلی در ویترین مغازه ها دیده می شود.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
یکی از موضوعات مهم که در صحبت ها به آن اشاره کردید، بحث قاچاق لباس است. این موضوع تا چه حد به فعالیت های کارگروه مرتبط است؟ مثلا در نمایشگاه قرآن امسال اجناس کشورهای دیگر دیده می شد.
موضوع محصولات عفاف و حجاب دو بخش دارد. بخش عمده آن چادر مشکی است و بخش دیگر آن پوشش های دیگر مثل شال، روسری و مانتو است. در نمایشگاه قرآن امسال در بخش چادر مشکی محصولاتی از کشورهای دیگر وجود داشت. همان طور که در بازار چادر مشکی این موضوع دیده می شود. ما باید به تولید چادر مشکی در کشور اهتمام بیشتری داشته باشیم. ما در مصرف چادر مشکی در جهان جزو چند کشور اصلی هستیم. تا دو سال قبل تمام نیاز ما در این بخش، از کشورهای دیگر تأمین می شد، اما از سال گذشته یک کارخانه تولید چادر مشکی راه اندازی شد که 20 درصد نیاز جامعه را فراهم می کند و این مقدار بسیار کم است.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
آیا در کشور توان تولید چادر مشکی را نداریم؟
تا قبل از تأسیس کارخانه تولید چادر مشکی این فناوری را نداشتیم، اما هم اکنون خوشبختانه این صنعت وارد کشور شده است. متاسفانه در این امر تولید قابل توجهی نداریم، در حالی که نیاز جامعه باید تامین شود و باید به این موضوع اشاره کرد که بسیاری از این چادرهای مشکی از مجاری قانونی وارد کشور می شود.
به نظر می رسد که دست های پشت پرده ای هست که اجازه نمی دهد تولید داخل در عرصه چادر ملی رونق داشته باشد. این موضوع صحت دارد؟
من هم به این موضوع اعتقاد دارم و در این حوزه خیلی ها که دست در واردات چادر مشکی دارند علاقه ای به تولید داخل ندارند. این موضوع بسیار خطرناکی است. برخی از واردکنندگان بهانه می آورند که ما تولید با کیفیت چادر در داخل کشور نداریم که این صحبت کاملا رد شد و به زعم کارشناسان محصولات ما در این بخش با کشورهای مطرح برابری می کند. منافع سودجویان در این است که اجازه ایجاد کارخانه چادر مشکی را به ما نمی دهد. سرمایه گذاری در این حوزه برگشت پذیر است.
در کشور ما دو وزارتخانه آموزش و پرورش و وزارت علوم می توانند به ترویج فرهنگ درست پوشش به شما کمک کنند. تعامل شما با آنان چگونه است؟
دو دستگاه مهم را نام ببرید که ظرفیت تأثیرگذاری بالایی دارند. در قانون کارگروه مد و لباس که مورد تأیید دولت و مجلس است، به صورت صریح به وظایف وزارت آموزش و پرورش در ترویج مد و لباس اشاره کرده است. یکی از این موارد آموزش در این امر از طریق کتاب های درسی است. ما به دنبال آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ پوشش اقوام و تنوع و گوناگونی آنها هستیم. یکی دیگر از کارها برگزاری نمایشگاه دانش آموزی است. البته هماهنگی این کار بسیار سخت است.
هم اکنون کتاب های بیش از پنج مقطع تحصیلی به موضوع مد و لباس پرداخته است. اما یکی از نمودهای مد و لباس در عرصه کودکان و نوجوانان، لباس دانش آموزی است. باید آموزش و پرورش سرعت بیشتری به این کار بدهد و به تصمیمات کلی توجه شود. دانش آموزان ما ساعت ها از این لباس استفاده می کنند و تأثیر مثبت استفاده از آن می تواند در آینده آن فرد نقش داشته باشد. لباس باید ارتباط روحی و روانی با فرزندان هر نقطه از کشور را ایجاد کند. در مورد وزارت علوم نیز ارتباط خوبی با بدنه این وزارتخانه داشته ایم و دانشگاه های بسیاری با کارگروه همراه و همگام بوده اند. بخشی از تغییر نگرش جامعه در حوزه مد و لباس به دانشجویان و فعالیت آنها برمی گردد.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
در کشور ما طراحان خوبی در بحث مد و لباس وجود دارد اما خروجی کار قابل لمس نیست. دلیل این کار چیست؟
مشکل اصلی این موضوع این است که هنوز طراحی در لباس، به صنعت پوشاک در کشور وصل نیست و بین آنها فاصله است. به کارگیری هنر طراحی در تولید باید نهادینه شود. البته همکاری ها وجود دارد، اما در حد قابل قبول نیست و تمام تلاش ما نزدیک کردن طراحان به تولیدکنندگان است و در دستور کار ما وجود دارد. نزدیک کردن تفکرات تولید کننده و طراح بسیار سخت و زمان بر است و برگزاری جشنواره ای مد و لباس این تفکرات را به هم نزدیک کرده است. کاری که توسط کارگروه در نزدیک کردن این دو تفکر انجام شده این است که هزینه طراحی را برعهده گرفتیم و طرح اصلی را پس از تأیید در اختیار تولیدکنندگان قرار دادیم و با این کار توانستیم گام های مهمی را برداریم.
برخی طرح ها در چادر مشکی با اصل هدف این پوشش مغایرت دارد. آیا این طرح ها مورد تأیید شماست؟
در نظر داشته باشید به هیچ عنوان نباید در ظاهر چادر مشکی تغییر ایجاد کرد. چادر یک لباس دینی و تاریخ ما است. بعضی ها احساس می کنند با این کار خلاقیت ایجاد می کنند در حالی که به این پوشش ضربه می زنند و دستکاری چادر مشکی به هیچ عنوان مورد تأیید ما نیست.
آیا برنامه ای برای افزایش نمایشگاه های عفاف و حجاب دارید؟
برنامه ریزی ما این است که حداقل چهار مرتبه در سال نمایشگاه عفاف و حجاب برگزار شود و این نمایشگاه بخش قابل توجهی از نیاز جامعه را مرتفع می کند.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
یکی از اقشار تأثیرگذار در جامعه هنرمندان و بازیگران هستند. برای ترویج فرهنگ درست پوشش تا چه میزان با این قشر تعامل داشته اید؟
با اطمینان بیان می کنم که بسیاری از بازیگران و هنرمندان در کشور طراح لباس دارند. استفاده از ظرفیت گروه ای مرجع همچون هنرمندان در جامعه شکل گرفته است و طراحان در چارچوب قانون حرکت می کنند. البته برخی ضعف ها وجود دارد. اما رو به جلو حرکت می کنند و نسبت به چند سال قبل شرایط بهتر شده است.
آیا پوشش برخی بازیگران مورد تأیید مراجع قانونی هست؟
ما به دنبال خط کشی در این امر نیستیم. در این سال ها هنرمندان به موضوعات مختلف مثل محیط زیست واکنش نشان می دهند و قطعا باید به لباس پوشیدن خود توجه کنند. البته نیاز به کار بیشتری هست.
طرح ملی نذر چادر همچنان در کارگروه برقرار است؟
بله این طرح در دست اقدام است.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
چرا نتایج آن در جامعه ملموس نیست؟
طرح ملی نذر چادر دو سال پیش شروع شد. همه این طرح بر ظرفیت بخش خصوصی استوار است و فقط دولت نظارت می کند. با اطمینان می توان گفت که مسئولان این طرح، دغدغه فرهنگی دارند. برنامه ما این است که تا انتهای سال، 100 هزار چادر مشکی در جامعه در قالب این طرح توزیع کنیم که 10 هزار عدد آن در نمایشگاه قرآن توزیع شد. به زودی کارگروه، 100مرکز پخش این چادرها را اعلام می کند.
لطفا در مورد طرح ملی "با افتخار ساخت ایران" توضیح دهید.
این طرح از موضوعات خاصی است که اکثر مردم ایران به آن معتقداند. اما باید آن را در عمل اجرا می کردیم. روش کار به این صورت است که کمیسیونی در داخل کارگروه مد و لباس موجود است که شاخص هایی برای تأیید کالاها و نشان "با افتخار ساخت ایران" در نظر گرفته شده است. به دنبال نمایش ظرفیت محصولات ایرانی در سراسر کشور هستیم. تا پایان سال قرار است که 10 هزار واحد صنفی در این زمینه مورد ارزیابی قرار بگیرد. ما به دنبال این هستیم که این طرح به صورت سراسری در کشور اجاره شود. البته ما هنوز درگیر برخی مسائل بسیار غلط هستیم که یکی از این مسائل این است که جنس خوب ایرانی را در فروشگاه ها به اسم اجناس کشورهای دیگر می فروشیم. در گام اول باید این ادبیات را تغییر دهیم.
آیا هنوز در کشور اجرای زنده لباس وجود دارد؟
در این باره نزدیک به دو سال است که دیگر اقدامی در این حوزه وجود ندارد. متأسفانه در این امر مشکلات جدی وجود داشت که با همکاری برخی دستگاه ها، شکل کار اصلاح شد و در حال حاضر هیچ گونه اجرای زنده لباس نداریم و هر کاری انجام شود غیر قانونی است.
دست های پشت پرده اجازه تولید چادر مشکی در کشور را نمی دهند/ در حوزه مد و لباس برخی سازمان ها جزیره ای عمل می کنند
اگه حرف پایانی وجود دارد که لازم به گفتن است، بفرمایید.
بله چند نکته وجود دارد. طبق قانون، کارگروه مد و لباس مسئولیت ساماندهی بر این حوزه را برعهده دارد. یکی از حوزه های جدی، خانه های مد و یا مزون ها هستند. تعداد زیادی از این مزون ها توسط کارگروه، شناسایی و برای همکاری از آنها دعوت شده است. در اینجا تأکید می کنم کسانی که در حوزه مد و لباس کار می کنند مطلع باشند ایجاد بستر مناسب با یاری هنرمندان صورت گرفت. پس هرچقدر وظایف را به درستی انجام دهیم به همان اندازه می توانیم مؤثرتر باشیم. تعداد زیادی از هنرمندان به صورت قانوتی در حال فعالیت هستند و صیانت از این حوزه مأموریت ماست. از مزون ها درخواست می کنم تا مجوزهای قانونی را از کارگروه مد و لباس دریافت کنند.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a