خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

صنعت مد و لباس سرگردان بین دو وزارتخانه

6 تـيـر 1396   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- به گزارش کسب و کار نیوز، در کشور ما نیز از این صنعت به عنوان یکی از صنایع فرهنگی یاد می شود. البته صنعتی که مهجور واقع شده و با وجود پتانسیل های فراوان تولید و طراحی، هنوز حرفی برای گفتن نه در داخل و نه در بازارهای بین المللی دارد. کارشناسان بر این باورند که هنگامی که از این حرفه به عنوان صنعت یاد می شود، باید حمایت هایی را که صنایع دیگر دارند در اختیار فعالان این صنعت نیز قرار داد. بنابراین باید صنعت مد و لباس را یک صنعت فرهنگی بدانیم و وقتی صنعت مد و لباس را پذیرفتیم، تمام لازمه های یک صنعت را نیز برای آن بپذیریم.
البته واقعیت این است که صنعت مد و لباس در ایران شکل نگرفته است و همچون بسیاری مسائل دیگر تنها نامی از آن را برای دلخوشی و جبران مبحثی عقب مانده به کار می برند. صنعت مد و لباس دچار شرایطی است که از یک سو باید شئونات مذهبی و عرفی را رعایت کند و از سوی دیگر باید در عین وجود نداشتن تدبیر و رفتارهای سلیقه ای، گلیم خود را از آب بیرون بکشد. در حالی که دانشگاه ها و موسسه های عمومی و خصوصی تعداد بی شماری از فارغ التحصیلان طراحی را تربیت می کنند، بازار کاری ای جز فضاهای خصوصی برای آنها وجود ندارد. هر بار دولت در این سال ها وارد مساله مد و لباس شده، با شکست مواجه بوده و از همه مهم تر منتشرنشدن تصاویر مد و لباس و همین نمایش های کوچک و محدود موجود، معروفیت و مقبولیت این صنعت را هدف گرفته است. همه این شرایط در کنار عوامل دیگر، زمینه آن را فراهم کرده که شبکه های غیرمجاز، کانال های غیررسمی و... گوی سبقت را بیش از قبل بربایند.
40 میلیون مدل؛ نیاز سالانه مد و لباس
در همین رابطه حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: تردیدی وجود ندارد که طراحی درباره محصولات مختلف از جمله اصول تعیین کننده در اقبال یا ادبار جامعه به هر کالایی است.
یکی از کالاهایی که نقش و سهم طراحی و نوآوری ظاهری در آن بسیار بیشتر از سایر کالاهاست، پوشاک است.
این تاثیرگذاری البته در لباس کاملا دوسویه است، یعنی علاوه بر اینکه طراحی یک لباس در اقبال خریداران به آن تاثیرگذار است، مدل و فرم آن لباس نیز می تواند به اعتبار جریان ساز بودن آن در جامعه به یک نماد تبدیل شود.
وی ادامه داد: برندهای بزرگ و موفق دنیا مدت هاست به این باور رسیده اند که یکی از شروط موفقیت شان در فروش بیشتر، طراحی مناسب، نو به نو و مطابق خواست جامعه است. بنابراین اگر به هزینه های انجام شده برای تولید پوشاک در این کمپانی ها نگاه کنیم، دو مقوله بیشتر از موارد پررنگ است؛ پژوهش و طراحی. به عبارت دیگر وزن هزینه هایی که برای پژوهش و طراحی لباس انجام می شود به هیچ وجه کمتر از سایر نهاده های تولید مانند پارچه و... نیست.
مشاور معاون وزیر ارشاد افزود: تولیدکنندگان بزرگ پوشاک دنیا هر محصول جدیدی را پس از مدت ها تحقیق و بررسی و هزینه برای طراحی آن قبل از تولید انبوه به صورت آزمایشی روانه بازار می کنند یا در معرض استفاده افراد خاصی قرار می دهند تا ارزیابی های کاملی از نظر مصرف کنندگان درباره آن به دست آورند.
قبادی گفت: خوشبختانه طی سال های اخیر تولیدکنندگان ایرانی نیز به اهمیت این موضوع پی برده اند و شاهد آن هستیم که تحقیق و هزینه برای طراحی لباس بیشتر مورد توجه و تاکید تولیدکنندگان داخلی قرار گرفته است.
چنانچه شاهد سرمایه گذاری و صرف منابع ملی از سوی تولیدکنندگان برای طراحی مد آن هم براساس الگوهای ایرانی - اسلامی هستیم.
وی معتقد است که حوزه مد و لباس کاملا فرهنگی است و اگر مراقب آن نباشیم و از آن صیانت نکنیم، چه به لحاظ اجرایی و چه طراحی و خلاقیت می تواند مشکلات جدی را فراهم کند.
دبیر کارگروه مد و لباس عنوان کرد: "اگرچه نتوانسته ایم بزنگاه طرح و تولید را به درستی به اطلاع عموم برسانیم، اما تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.
نگاه کشور ما به این است که نیاز جامعه را براساس تنوع و شاخص ها و نگرش های هنجارمند پاسخگو باشیم."
وی ادامه داد: "موسسات مد و لباس تلاش می کنند همپای فعالیت ها پاسخگوی نیاز جامعه باشند، چرا که زمانی می توانیم از مد و لباس پاسداری کنیم که به آن توجه و اعتقاد داشته باشیم. سند چشم انداز، شاخص های مد و لباس اجتماعی بانوان را تفکیک کرده و نخستین مبنای آن لباس اجتماعی بانوان خواهد بود."
قبادی اعلام کرد: " طراحی 3 هزار مدل لباس ایرانی- اسلامی در سال اتفاق مبارکی است، البته پاسخ به نیاز جامعه ما چیزی معادل 40 میلیون مدل است. بنابراین این میزان تولید اگرچه بسیار خوب و موفقیت آمیز بوده، اما کافی نیست. 3000 مدل عدد قابل توجهی است، ولی ما به تعداد بیشتری از آن نیازمند هستیم. بیش از 38 نمایشگاه استانی در کشور برگزار شده که فراگیر شدن آن از اتفاقات درخشان حوزه مد و لباس است. ما پیش بینی می کنیم این عدد از 50 نمایشگاه هم عبور کند.
هنوز با ایده آل ها فاصله داریم
ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک تهران
هم اکنون سیاست این است که تولید داخلی در حالی تقویت شود که توجه به کیفیت در اولویت باشد. در تمام دنیا اصول کار براساس تولید کالای باکیفیت با ظاهر مشتری پسند است. در کشور ما نیز طراحان و تولیدکنندگان با پتانسیل و توانایی های بسیار بالایی وجود دارند که با حمایت های لازم و ارائه تسهیلات می توان در رفع مشکلات آنها و برداشتن بار هزینه ها از فرصتی که وجود دارد، استفاده کرد. همچنین از سوی دیگر ضرورت دارد جلوی واردات بی رویه نیز گرفته شود. البته کسی با ورود تکنولوژی مشکلی ندارد و برنده های برتر جهان به شرطی که حاضر به مشارکت برای تولید پوشاک داخلی باشند، اجازه فعالیت خواهند داشت. باید به گونه ای عمل کنیم که روزی شاهد باشیم محصولات باکیفیت ایرانی- اسلامی جایگزین محصولات خارجی در کشور شده و دروازه های ایران روی محصولات خارجی بسته شود.
از سوی دیگر بررسی موانع و راهکارهای پیشرفت مد و لباس باید در دستور کار قرار گیرد. به عنوان مثال ضرورت دارد آسیب شناسی و شناسایی چالش های عمده صنعت مد و لباس، راهکارهای توسعه و حمایت از بخش خصوصی و نحوه ساماندهی، حمایت و نظارت بر آنها و آینده پژوهی اقتصادی و فرهنگی صنعت مد و لباس بررسی شود.
در حال حاضر پیشرفت های بسیاری در این حوزه داشته ایم. اگر اندکی در شهر قدم بزنید و محصولات ارائه شده در مغازه ها را مشاهده کنید، تغییر نگاه تولید که در چند سال اخیر به وجود آمده و نمایانگر تولید لباس های اسلامی - ایرانی است را کاملا مشاهده خواهید کرد، هر چند هنوز با ایده آل ها فاصله دارد. علاقه قشر جوان کشور به استفاده از مدل های متنوع پوشاک را نمی توان نادیده گرفت و اگر بخواهیم مردم و جوانان از لباس هایی که متناسب با فرهنگ و عرف جامعه ایران نیست، استفاده نکنند، باید برای مطالبات آنها در این حوزه فکر و تدبیر کنیم.
طراحان ایرانی نتوانستند طرح های خود را به چرخ تولید برسانند
طیبه سیاوشی شاه عنایتی، نماینده مجلس
در حال حاضر شکاف بزرگی در صنعت پوشاک داریم. مد و لباس نظام مند نیست، بدان معنا که متولی ندارد. این صنعت مهم در ایران نظام مند نیست و با وجود آنکه صنعت مد و لباس می تواند بازار و شرایط شغلی و اقتصادی جامعه را تغییر دهد اما تاکنون برنامه ریزی خاصی برای ساماندهی آن نشده و تلاش های مقطعی نیز به نتیجه نرسیده است. بنابراین این صنعت بااهمیت میان وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنایع و معادن سرگردان است. اما در حال حاضر وقت اصلاح این وضعیت است. اکنون وقت آن رسیده که ساختار از هم گسیخته ای که گریبان صنعت مد و لباس را گرفته ، نظام مند شود تا صاحبان ایده و ابتکار با هم افزایی به اهداف مد و لباس نزدیک شوند.
صنعت پوشاک زیرساخت های لازم و طراحان خوبی برای رسیدن به پویایی را در کشور دارد اما این مهم منوط به رونق صنعت نساجی است. درست است که طراحان خوبی در کشور وجود دارد اما به دلیل عدم حمایت نتوانسته اند طرح های خود را به چرخ تولید برسانند و بازار پوشاک نتوانسته است فراتر از نیاز روزمره خود حرکت کند. البته هر نوع لباس باید با توجه به اینکه چه مخاطبی دارد و در چه موقعیتی استفاده می شود، متفاوت باشد و برای رسیدن به آن باید محدوده وسیعی از مواد، ترکیبات و طیف گسترده ای از رنگ ها ، الگوها و سبک ها در اختیار طراحان قرار بگیرد. اما مهم تر از همه تطابق الگوها با هنجارها، رفتارها ، فرهنگ و سنتی است که در کشور ما فرهنگ ایرانی - اسلامی نامیده می شود.
با وجود طراحان خوش ذوقی که در این زمینه داریم و همچنین پشتوانه بزرگی که به دلیل گنجینه فرهنگی در کشور وجود دارد نگاه مان همواره به طرح های نه چندان عامه پسند غربی و شرقی و جنس های تایلندی، چینی و ترک است. باید با نوآوری، همت و تلاش، قدرت انتخاب مردم را ارتقا بدهیم و بازار را در مدل های عامه پسند ایرانی غرق کنیم. باید به لباس در جامعه هویت ببخشیم و نشانه های اصیل ایرانی-اسلامی را به صنعت مد و لباس وارد کنیم.
شایلی قرایی

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a