خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

پرونده ای برای تب مدگرایی در جامعه امروز

24 خـرداد 1396   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- این روزها در خیابان که قدم می زنیم زنان و مردانی را می بینیم که نوع لباس و سبک آرایش مو و صورتشان با بقیه متفاوت است و همین هم اتفاقا آنها را انگشت نما می کند. حالا چند سالی است که دنیای مُد و لباس، سبک زندگی ایرانیان را دستخوش تغییر و تحـول قـــرار داده و هر روز نسخه جـدیـدی برای حـامیـان و مقلـدان دست به سینه و بی چون و چرایش می پیچد. یک روز لباس های تنگ و بدن نما را پشت ویترین مغازه ها به جولان در می آورند و روز دیگر امپراطوری از طرح های گَل و گشاد به راه می اندازند که خیلی هایشان از آن سوی آب به تولیدکنندگان و طراحان لباس ایرانی دیکته می شوند؛ طرح ها و لباس هایی که مدام انگشت انتقاد را به سمت مد و مدگرایان، روانه می کند. اما آیا مد پدیده خطرناکی است؟ با شیوع مدهای جعلی و خارجی به کشورمان باید فاتحه فرهنگ و هنر خودی را بخوانیم؟ مدگرایی خوب است یا بد؟ همه این سوال ها را از زینب مقدس، تولید کننده، پژوهشگر و طراح لباس پرسیدیم و پاسخ های او را که لابه لایش، حرف های تازه ای بود، شنیدیم.


-وزارت ارشاد و کارگروه ساماندهی مد و لباس می گویند ایرانی ها سالیانه به طور میانگین یک میلیون و 200 هزار تومان صرف مد و لباس می کنند. این مبلغ کم است یا زیاد؟
واژه مد در ایران خوب تعریف نشده است. به همین دلیل این مبلغ هم می تواند کم باشد و هم زیاد. مهم این است که همین مبلغ به طور اصولی خرج نمی شود و این موضوع برای همه طراحان لباس واضح است. مردم ما هنوز اطلاع درستی از مد ندارند و فکر می کنند موقعی که لباسی در جامعه فراوانی یافت، آن لباس مد شده است. در صورتی که این طرز تفکر نادرست است


-تعریف شما از مد چیست؟
مد به این معناست که فرد اجناس به روز را متناسب با بدن خود انتخاب کند. در واقع، صحیح ترین نحوه استفاده از مد همین است؛ اما چنین چیزی در جامعه ما هنوز جا نیفتاده است. مساله دیگر کیفیت کار است. برخی از مردم دنبال لباس ارزان و فروان هستند. در صورتی که اگر کمی سلیقه و ظرافت به خرج دهند و طرحی را انتخاب کنند که با اندام و سن و حال و روزشان تناسب داشته و جنسش خوب باشد، حتی در آینده و بعد از اینکه دوره آن مد، تمام شد، نیز می توانند از آن استفاده کنند. در غیر این صورت هزینه هایی که می کنند نا به جاست و اشتباه صرف شده است. حال کم یا زیاد بودن هزینه اش، بسته به توان مالی افراد دارد.


- مدگرا کیست؟ اصلا ما سالی چند دست لباس بخریم تابع مد محسوب می شویم؟
به نظر من تابع مد به کسی گفته می شود که لباسش را با توجه به فصلی که در آن هست، انتخاب و دقت کند که با بدن و دین و اعتقادهایش، سنخیت داشته باشد. البته بماند که افراد زیادی در جامعه به این اصل اهمیت نمی دهند و درباره اش آگاهی ندارند. مردم پیروی از مد را بلد نیستند.
-چرا بلد نیستند؟ مقصر این موضوع کیست؟
نباید این مشکل را به گردن قشر خاصی انداخت، بلکه همه در آن دخیل هستند. از یک سو، طراحان لباس کم کاری و یا کپی کاری می کنند؛ به نحوی که طراح آموزش دیده و خلاق، خیلی کم داریم. از طرف دیگر فرهنگ سازی در این باره وجود ندارد.
هنوز در جامعه ما جا نیفتاده که مد چیز بدی نیست. منتهی مد باید در راستای اعتقادات و فرهنگ ایرانی حرکت کند و در خدمت آن باشد. اگر این اتفاق بیفتد، آن وقت است که مد پدیده ای خوب و مطلوب در جامعه تلقی می شود. تولیدکنندگان نیز در این زنجیره، نقش موثری دارند، چرا که آنها نیز باید از طراحان، طرح های بکر، نو، بومی و متناسب با نیاز روز افراد، مطالبه کنند.
-این آگاهی دهی وظیفه کیست؟
الان، کارگروه مد و لباس این کار را دارد انجام می دهد. من فکر می کنم لباس انسان ارزش این را دارد که هر نهاد یا ارگانی مثل وزارت فرهنگ و صدا و سیما و ... روی این قضیه سرمایه گذاری و فرهنگ سازی کند. جا انداختن این مساله خیلی کار سختی نیست، چون همانطور مردم فهیم و عاقل هستند.


-منتقدان با نظر شما مخالف هستند. آنها می گویند اگر پای برخی از این نهادها به این مساله باز شود، نتیجه خوبی حاصل نمی شود. کما اینکه خیلی از این طرح های ایرانی و اسلامی، هنوز توجه همه اقشار جامعه را به خود جلب نکرده اند؟
نه؛ اینطور نیست. طراحان و تولیدکنندگان لباس و سایر متولیان فقط به دنبال راضی کردن قشر خاصی نیستند. به همین دلیل هم همواره باید به سلیقه طیف خاکستری که در جامعه زندگی می کنند نیز احترام بگذارند. برای مثال اگر طرح های ارزشمند و نمونه طراحی شود و به بازار لباس ورود پیدا کند، می توان توجه افرادی را که دارند از آن طرف بوم سر می خورند و به حجاب اعتقادی ندارند و دارای سلیقه خاکستری هستند، نیز جلب کرد.
اجازه بدهید مثالی در این باره بزنم. آیا امروزه، یک دختر 16 ساله حاضر است در میهمانی ها و عروسی ها چادر رنگی و طرح دار به سر کند؟ حال به نظر شما این موضوع اعتقادات فرد را تحت شعاع قرار نمی دهد؟ پس طراحان لباس وظیفه دارند برای این افراد لباس هایی را طراحی کنند تا به واسطه آن هم حجابشان را حفظ کنند و هم شأنشان حفظ شود و احساس غرور پیدا کند.
در این صورت است که دیگران می فهمند، این فرد سلیقه اش را دارد ولی به میل خودش، خواسته حجاب داشته باشد. این مساله برای خود من، بارها اتفاق افتاده است، چون همیشه لباسی را انتخاب کرده ام که هم حجاب داشته باشد و هم شیک و امروزی باشد.
متاسفانه صدا و سیما در این رابطه کم کاری می کند. همیشه در سریال ها و فیلم ها افراد با حجاب را کسانی می بینیم که از قشر ضعیف و کم توان جامعه هستند. این در حالی است که اصلا چنین چیزی صحت ندارد و خیلی از آدم ها این روزها حجاب لاکچری دارند و برخی از طراحان صرفا برای آنها لباس طراحی می کنند. اتفاقا با این حرکت، اقشار ضعیف دیگر احساس تنهایی نمی کنند چون می بینند خانم های ثروتمند نیز از حجاب استفاده می کنند. این مساله تنها به همان فرهنگ سازی نادرست در جامعه بر می گردد که در برخی از مواقع نیز این کار با قصد و غرض صورت می گیرد.


-پس شما با جریان مدهای اسلامی و ایرانی موافق هستید؟
بله؛ اصلا خود من از پیشگامان جریان مدهای ایرانی و اسلامی هستم و از حدود هفت سال پیش روی این موضوع تمرکز کردم و تاکنون طرح های زیادی در این رابطه به ویژه در مناطق بالای شهر ارائه داده ام. حالا بعد از گذشت این همه سال، این جریان تازه دارد در جامعه جا می افتد و مردم بهش توجه می کنند.


-قیمت این طرح ها اما بسیار زیاد است. مسلما همه افراد نمی توانند آن را خریداری کنند. چه راه حلی ارائه می دهید؟
فراوانی هر کالایی باعث می شود که قیمت آن در داخل بازار بشکند. اگر تولید کننده ها سبک خودشان را مشخص کنند، مسلما افراد به جای خرید لباس های یکبار مصرف، چیزی را می خرند که با فرهنگ و اعتقادات و مقتضیات کشورشان همخوانی داشته باشد.
حتی اگر به خاطر قیمت زیاد آن مجبور شوند، فقط سالی یکبار خرید کنند. در این صورت درست است که فرد هزینه کرده اما در عوضش لباسی فاخر خریده که ارزش استفاده کردن دارد. این نکته را نباید فراموش کرد که مردم ما فهیم و عاقل هستند. پس این موضوع به طرح و تولید و شیوه فرهنگ سازی در این باره بر می گردد. افراد باید بدانند مد چیز خوبی است، اگر از آن استفاده درست بکنند.
اگر آنها و همچنین طراحان و تولیدگنندگان آگاهی های لازم را به دست آورند و در این راستا تیراژ این نوع لباس ها بالا رود، قیمت این اجناس هم شکسته می شود و هر کسی قادر خواهد بود از آن استفاده کند. البته تولید کار فاخر نسبت به طرح های ارزان و بی کیفیت زحمت زیادی را می طلبد، بنابراین درصد زیادی از این موضوع تقصیر خومان است. نباید همه را به گردن طرح های آن ور آبی انداخت چون خیلی از این طرح ها الان از سوی همین تولیدکنندگان داخلی تولید می شود، اما به دلیل هزینه و زمان بر بودن، آنها ترجیح می دهند به سمت و سوی طراحی لباس های فاخر و با کیفیت حرکت نکنند و فقط به فکر سود باشند.


-طرح این لباس های ارزان قیمت و به قول شما یکبار مصرف که مردم هم از آنها استقبال می کنند، مثل همان مانتوهای (keep kalm) که سال گذشته بازار مد را تحت شعاع قرار دادند یا لباس های عجیب و غریبی که سلبریتی ها روی فرش قرمز با آنها ظاهر می شوند و اتفاقا گران قیمت هم هستند، از کجا می آیند؟
ما هیچ آگاهی، درباره خیلی از این مدل ها نداریم. این در حالی است که برخی از آنها برگرفته از سبک هایی هستند که هیچ تناسب و همخوانی با فرهنگ و دینمان ندارند. برای مثال پوشش هایی در جامعه دیده می شود که متعلق به شیطان پرستان است. دلیل پیروی افراد از این مدل ها هم فقط بی اطلاعی و ندانستن است.
البته سمت دیگر ماجرا نیز طراحانی هستند که از این مدها کپی می کنند، چون آگاهی و شناختی نسبت به آنها ندارند و نمی دانند این سبک ها از کجا می آیند. برای مثال، سبکی به نام "قرتی" وجود دارد که پیروانش از عناصر خاصی استفاده می کنند؛ اما ما خیلی راحت می بینیم که طراحان از این سبک کپی می کنند و لباس هایی را وارد بازار می کنند که هیچ سنخیتی با مقتضیات جامعه مان ندارند.


- آیا مخالفتی با تولید طرح های جعلی و پیش افتاده صورت نمی گیرد و اگر پاسخ شما مثبت است، چرا باز هم شاهد جولان این مدل ها در بازار مد و لباس هستیم؟
قطعا مخالفت با این طرح ها وجود دارد، ولی وسعت بازار آنقدر گسترده است که کسی توانایی مقابله با آنها را ندارد و جمع کردن آنها نیاز به بسیج همگانی دارد. به نظر من فرهنگ سازی اولین گام برخورد با این پدیده است. مردم باید بدانند خانمی که مثلا مانتوی (KEEP KALM) را می پوشد و معنای عبارت حک شده رویش را نمی داند، قطعا اگر به او آگاهی داده شود از پوشیدن آن صرف نظر می کند و ترجیح می دهد به جای آن از لباس های فاخر و درخور شأنش، استفاده کند.

-چرا به چنین طراحانی اجازه کار داده می شود؟ البته خیلی از همین طراحان نیز گلایه می کنند که کسی از طرح هایشان حمایت نمی کند؟


با این موضوع موافق نیستم، چون جریان مد لباس ایرانی و اسلامی چندین سال است که به راه افتاده و دارد فعالیت می کند. البته این را هم انکار نمی کنم که کار کردن در این فضا خیلی سخت است و نقدهای زیادی در این باره وجود دارد، اما طراحان باید تلاش کنند و با پافشاری بر روی خواسته شان به موفقیت برسند، چون امکانش وجود دارد. بماند که برخی از طراحان نیز خودشان کم کاری می کنند.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a