خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

رزهای رنگی،‌ ابتکار متفاوت زوج ایرانی

12 مـرداد 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدیــر سـایـت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خبرگزاری مهر در گزارشی به معرفی ابتکار خانواده جوادی، یک زوج خلـاق ایرانی پرداخته که گلهای رز متفاوتی تولید کرده اند، رز هـای رنگی؛ این زوج اعلـامـ کرده اند که برای تولید این نوع از گل هـا باید 24 ساعت قبل از برداشت از روی ریشه توسط ماده ای که تولید کرده ایمـ تغدیه میشوند و در اثر این عمل گلها به تغییرات ph حساس میشوند. در مرحله بعدی پس از برداشت گل آنها را به دستگاه خاصی منتقل میکنیمـ و تغییرات ph را توسط نور ماورای بنفش روی هر گلبرگ به صورت جداگانه انجامـ میدهیم

خانه مد ایران

یک دسته رز هفت رنگ. این خلـاقیت یک جوان زنجانی است که قرار است تا مدتی دیگر به تولید انبوه برسد و بازار رزهای هلندی را کساد کند. ابوالفضل جوادی مبتکر خلـاقی است که در حال حاضر به همراه همسرش در شهرستان ابهر در کارگاه خانگی خود این گل هـا را تولید و آنها را بومی سازی کرده است.

ابوالفضل جوادی میگوید: این ایده زمانی شکل گرفت که در یک گلفروشی بر اثر خطای دید تصور کردیمـ که گل چند رنگ وجود دارد و هنگامی که از فروشنده در این مورد سوال کردیمـ، گفت "گل چند رنگ در دنیا وجود ندارد و تمامـ گلها تکرنگ هستند" و این حس کنجکاوی سبب شد تا تحقیقات گسترده ای در این مورد انجامـ دهیمـ و متوجه شدیمـ که یک شرکت هلندی موفق به تولید یک رز خاص با هفت رنگ شده است. از آنجایی که نحوه تولید این شرکت به صورت کاملـا سری است انگیزه ای شد تا ما به دنبال روشی مختص به خودمان باشیمـ و توانستیمـ گلهای رنگی را با استفاده از تغییرات ph به وسیله نور ماورای بنفش تولید کنیمـ.

او درباره روش کارش میگوید: در این روش٬ گلهای رز 24 ساعت قبل از برداشت از روی ریشه توسط ماده ای که تولید کرده ایمـ تغدیه میشوند و در اثر این عمل گلها به تغییرات ph حساس میشوند. در مرحله بعدی پس از برداشت گل آنها را به دستگاه خاصی منتقل میکنیمـ و تغییرات ph را توسط نور ماورای بنفش روی هر گلبرگ به صورت جداگانه انجامـ میدهیمـ با این کار هر قسمت از گلبرگها دارای یک ph خاص شده و تغییرات رنگ در هر گلبرک به صورت جداگانه انجامـ گرفته و هر قسمت از گل دارای رنگ خاصی میشود.

جوادی ادامه میدهد: با استفاده از این روش میتوان تنوع رنگ زیادی روی انواع گلها ایجاد کرد. بطور مثال در گل رز رنگین کمانی رنگهای قرمز-نارنجی-زرد-سبز-آبی-بنفش به طور همزمان در یک شاخه گل ظاهر میشوند و ما شاهد یک گل با چند رنگ متفاوت در کنار همـ هستیمـ. لـازمـ به ذکر است که گل رز رنگین کمان یکی از 19 نوع گل رزی است که تولید کرده ایمـ.

او درباره مشکلـات کارش میگوید: ما در مرحله تحقیقات با دو مانع عمده مواجه بودیم: اول اینکه با توجه به نو بودن این ایده هیچ اطلـاعاتی در این خصوص وجود نداشت و دومـ اینکه به دلیل لزومـ مخفی ماندن تحقیقات تا زمان ثبت اختراع، عملـا نمی توانستیمـ از هیچ کس کمک بگیریمـ. در این مرحله تنها همفکر و مشاور من همسرمـ نازیلـا اسماعیل نژاد بود که من این اختراع را مدیون زحمات و همفکریهای وی هستمـ و از او به خاطر همه زحماتش صمیمانه تشکر میکنمـ. البته مثلی هست که میگوید: پشت هر مرد موفق یک زن موفق وجود دارد ولی من میگویمـ در کنار هر زن موفق یک مرد موفق ایستاده.

او در خصوص این سوال که آیا فرایند تولید رز چند رنگ مختص شماست؟ میگوید: تولید این گلها برای اولین بار توسط یک شرکت هلندی صورت گرفته ولی به دلیل مخفی بودن روش مورد استفاده آن شرکت٬ ما اطلـاعی از آن نداریمـ و روش مورد استفاده ما مختص خومان است و به صورت اختراع همـ در سازمان ثبت اختراعات به ثبت رسیده و همچنین در یکی از جشنواره هـای بنیاد ملی نخبگان همـ شرکت داده شده که در تاریخ 30 مرداد امسال برگزار خواهد شد. البته در ایران همـ مانند همه کشورها اقداماتی درخصوص تولید این گلها صورت گرفته که هیچکدامـ منجر به تولید و عرضه این محصول به بازار نشده است.

او در خصوص اینکه فرایند گل هـای رز رنگین کمانی در خصوص سایر گل هـا نیز میتواند اجرا شود، عنوان کرد: روش ابداعی ما به دلیل انعطاف پذیری بالـا میتواند برای تمامـ گلها مورد استفاده قرار گیرد اما فعلـا به دلیل فروش زیاد گل رز٬ تمرکز اصلی ما روی این محصول است ولی تولید بقیه گلها را نیز در برنامه کار قرار داده ایمـ.

جوادی میگوید: تمامـ گلها با این روش قابلیت تولید دارند به طور مثال یک شاخه گل مریمـ میتواند همزمان دارای چند رنگ مختلف باشد.

به گفته جوادی این گلها از لحاظ ماهیتی هیچ فرقی با سایر گلها ندارند ولی به دلیل وجود موادی که در تغدیه گلها استفاده شده اند از خاصیت آبکشی بیشتری نسبت به گلهای دیگر برخوردار هستند و در شرایط مساوی از عمر بیشتری برخوردار هستند.

البته به گفته جوادی، با توجه به محدودیت تولید٬ این گلها درحال حاضر فقط در چند منطقه از تهران و شهرهای بزرگ عرضه میشود و از استقبال بینظیری نیز برخوردار است همچنین این گلها به صورت نمونه به چند کشور همسایه نیز ارسال شد که موجب اقبال گسترده ای شده ولی متاسفانه به دلیل پایین بودن ظرفیت تولید روزانه٬ فعلـا قادر به صادرات این محصول نیستیمـ.

نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a