خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

فن آوری جدید در لباس های ورزشی

ایسپو - مونیخ- 2016

13 اسـفـنـد 1394   خانه مد ایران    نویسنده: خانه مد   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد - گرافن را "ماده جادویی" قرن 21 می نامند. این ماده که گفته می شود محکم ترین ماده ای است که تاکنون مورد مطالعه قرار گرفته، جایگزینی برای سیلیکون است و خواص عجیب آن مانند بیشترین میزان رسانایی الکتریکی در بین مواد شناخته شده، دنیای علم و رسانه ها) را تکان داده است .محصولات ورزشی حاوی گرافن در نمایشگاه بین المللی تجهیزات ورزشی (ISPO) مونیخ عرضه شد.این محصولات شامل منسوجاتی است که با استفاده از گرافن عملکرد بهتری پیدا کرده اند.

این ماده شگفت انگیز حال برای نخستین بار در لباس های ورزشی مورد استفاده قرار گرفته است. جیولیو سیزارو از مدیران شرکت کولمار (Colmar ) که در نمایشگاه بین المللی تجهیزات ورزشی مونیخ از محصولات حاوی گرافن خود رونمایی کرده گفت: این اولین باری است که فناوری شرکت گرافن پلاس در محصولات ورزشی ما مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: منسوجات حاوی گرافن به زودی وارد بازار خواهند شد، با این فناوری جدید، فرصت های تازه ای در بخش منسوجات و تجهیزات ورزشی ایجاد می شود، شرکت کومار نشان داده است که در حوزه منسوجات پیشرو است و این محصولات جدید مبتنی بر گرافن گواهی بر وضعیت این شرکت در بازار است، ما معتقدیم که انقلابی در دنیای نساجی و ادوات ورزشی در حال وقوع است.

راهکارهایی که اخیرا با استفاده از گرافن ارائه شده توانسته فناوری های مختلف را به شدت ارتقاء دهد برای مثال پارچه های حاوی گرافن برای اولین بار در تولید ادوات ورزشی به کار گرفته شده که موجب بهبود عملکرد ورزشکار می شود.

یکی از نقش های مهم گرافن، فیلتر بودن بین بدن و محیط خارجی است که می تواند دمای مناسب برای ورزشکار را تامین کند، البسه هوشمند می تواند کمک شایانی به ورزشکار کند.

با استفاده از گرافن می توان گرما بدن را برای ورزشکارانی که در محیط سرد فعالیت دارند، حفظ کرد و اگر ورزشکار در محیط گرم فعالیت دارد گرافن می تواند گرما پخش کند، گرافن موجود در لباس می تواند اصطکاک با آب و هوا را کاهش داده و عملکرد ورزشکار را ارتقاء می دهد.

همکاری میان شرکت کولمار و گرافن پلاس موجب وارد شدن محصولات گرافنی ایده آلی به بازار شده است که از ان جمله می توان به لباس اسکی و واترپولو اشاره کرد.

اما گرافن چیست؟

گرافن ماده ای منحصربه فرد با پایه ی کربنی و دانسیته ی اتمی بالاست. ترکیب غیر عادی خواص آن نظیر سختی و استحکام مکانیکی بسیار بالا، رسانایی الکتریکی و حرارتی بالا و قابل تنظیم، خصوصیات عالی نوری وسطحی است وازطریق عامل دار کردن شیمیایی ،موردتوجه خاص محققان قرارگرفته است و این حقیقت که شیمیدانان به سختی میتوانند جایگزینی برای گرافن پیدا کنند، سبب شده که این ماده دارای کاربردهای فراوانی در نانوالکترونیک، پیلهای خورشیدی و ابزارهای ذخیره انرژی مثل باطری ها و ابرخازن ها باشد.

جدیدترین تعریفی که برای گرافن ارائه شده این است که: گرافن ماده ای تخت و تک لایه متشکل از اتم های کربن است که این اتم ها در یک شبکه دوبعدی و کند و مانند به هم متصل شده اند و این ساختاری است که همه مواد گرافنی در ابعاد دیگر نیز از آن تبعیت می کنند.این ماده دارای ضخامت یک اتم با ویژگی های منحصربه فرد است ،که به دلیل ضخامت کم این ماده را به عنوان باریک ترین ماده جهان نیز می شناسند. درواقع گرافن اصطلاحی هست که به نوارهای بسیار نازکی از تک لایه های گرافیت گفته می شود،اگر گرافیت را یک دفترچه از صفحات موازی در نظر بگیریم ،به هر ورق آن گرافن گفته می شود.

گرافیت یکی از آلوتروپ های (اشکال)کربن است. یکی از راه های تولید گرافن این است که اینقدر لایه های گرافیت را از هم دور کنیم تا به گرافن تبدیل شود. (ورقه ورقه کردن گرافیت )

صفحات گرافن با کنار هم قرار گرفتن اتم‏های کربن تشکیل می‏شوند. در یک صفحه گرافن، هر اتم کربن با 3 اتم کربن دیگر پیوند داده است. این سه پیوند در یک صفحه قرار دارند و زوایای بین آن‏ها با یکدیگر مساوی و برابر با 120°است. در این حالت، اتم‏های کربن در وضعیتی قرار می‏گیرند که شبکه‏ ای از شش ضلعی‏های منتظم را ایجاد می‏کنند. البته این ایده‏آل‏ترین حالت یک صفحه‏ی گرافن است. در برخی مواقع، شکل این صفحه به گونه‏ای تغییر می‏کند که در آن پنج ضلعی‏ها و هفت ضلعی‏هایی نیز ایجاد می‏شود.

اگر گرافن را با کاربردهای امروزی پلاستیک مقایسه کنیم، باید به انتظار روزی باشیم که همه چیز، از پاکت میوه گرفته تا لباس ها، دیجیتال شوند. کارت های ارتباطی آینده، توان پردازشی به اندازه موبایل های هوشمند امروزی خواهند داشت. گرافن می تواند کاربردهای کاملا جدیدی در ابزارهای الکترونیکی شفاف، انعطاف پذیر و بسیار سریع تر از امروز پیدا کند. یک مثال از استفاده های دیگر آن می تواند افزودن پودر گرافن به تایرها برای قوی تر کردن آنها باشد.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران