خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

حداعتدال دنیای مد، سخنان مقام معظم رهبری است

28 بـهـمـن 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- علی فتاحی کارگردان و تهیه کننده سینماست. فیلم سینمایی فشنبه کارگردانی وی توانسته نگاه های مشتاق همگان را جذب کند.مصاحبه اختصاصی با وی بسیاری از خطقرمزها و بایدهای عقیدتی او را نشان می دهد:
- نگاه شما به مد ومد بین المللی و نگاه شما به مد چیست ؟
با تحقیقات گسترده در مورد کلمه مد دیدیم که مد جایگزینی ندارد. بطور کلی مد یک روزآمدی ازنگاه جمعی نسبت به موضوع فرهنگی هنری است و فقط پوشاک رادر بر نمی گیردو به سبک زندگی فردی اجتماعی بر می گردد.
در سال 1860فردی بنام" روس" در فرانسه اسم خود را بر لباس فرم خود گذاشت و این شروع مدگرایی پوشاک در اروپا بود. قبل تر از این موضوع این بحث را در فرهنگ اسلامی داریم .از 1300 سال پیش آثار جزئی از لباس برجای نمانده که بتوان روی آن مانور داد. مردم ایران به فرهنگ مدگرایی با حمایت از ویژگی های فردی توجه داشتند. با توجه به نگاه هنری و معماری اینجانب میبینیم که بافت شهری ما در 200 هکتار حفظ شده اما هیچکدام شبیه هم نیستند. ازنظر آداب در کمال تشابه نوعی تمایز اجتماعی که بازتابی از در فرهنگ امروزی نداشته اما بطورموازی اروپا تاثیرات گسترده و انعکاس داشته است.
در جایی بعلت نبود زیر ساخت های اجتماعی متوقف شدیم و اروپائیان به یک جهش رسیدند. قشر خاصی در اروپا با ارتباطاط خاص شروع بحث مد گرایی را دنبال کردند.
هنرمند برای حفظ میراث ازدست رفته احتیاج به رسانه دارد و با جلوگیری از رسانه پیشرفتی بوجود نمی آید. رسانه های خارجی مثل شبکه های ماهوارهای، تلویزیونی واز همه مهمتر شبکه های اجتماعی دارند و استفاده می کنند اما ما چیزی برای ارائه نداریم. کمتر کسی درجامعه بدنبال لباسهای سفارشی وتک دوزاست.
آیا بحث مد را در سینما داریم؟ورود طراحان به سینما را چگونه می بینید؟
در مورد مد چندین دیدگاه وجود دارد: جریان اصلی که دیدگاه اشتباه رابدنبال دارد شروع دهه 90 اصلا مد را نپذیرفته و مد را تنها یک راهکارو ابزار جدید برای اشاعه فرهنگ غرب می داند که باید جلوی آن را گرفت.
دیدگاه دوم توجه به آموزه ها و ارزش های ایرانی اسلامی ملی مشروط به تناسب و هماهنگی کامل. نگاه منطقی تر دیگر اینکه باید مدولباس ایرانی اسلامی را بسط و گسترش دهیم که خود نگرش اصللاح شده به مد و زندگی است. دیدگاه دیگر اینکه مد باید ازبرداشت ما ازجامعه غربی باشدو ترندهای مختلف را دنبال کنیم.حفظ حد اعتدال لازم و ضروری است.
معیار حد اعتدال برای رسانه سخنان بروز و جامع مقام معظم رهبری است که در 26/9/81 در شورای عالی اختلاف فرهنگی خود را مدنگر و دارایگرایش های درونی دانست.
از 81 تا 88اتفاقی از مد نیفتاد تا زمان شروع بکار بنیاد مد و لباس
در آن زمان ماهواره ها به این گستردگی کار نمی کردند وحضور نداشتند. مدیران میانی در راستای جریانات پیش نرفتند و حال بامطالبات بالا بعد از 14 سال واردبازارشدند. مطالبات ناهمگون با سخنان رهبری ،جامعه را به عقب کشاند.
در مورد فیلم نامه:
6سال گذشته فیلمنامه ای اززندگی جوانی نوآور با دغدغه های بروز خودو دور ازحاشیه توانست با اخذ مجوزتولید وارد مرحله تولید شود. فیلمی جدا از کلیشه و قالب موجود در مورد مدو فشن . این فیلم بدنبال نوعی خود شناسی در جامعه و میان جوانان است. بحث خودباوری فیلم را ازقالب های رایج خارج وموجب تحرک در آن شده است. کسیکه از نظر عقیدتی وهنجاری به سطوحی رسیده باشد، ازمنظر هنری و زیباشناختی به بازارنگریسته و راحت ترفرآیند مد را می نگرد.
علت اصلی ساخت این فیلم انعکاس دستاوردهای فرهنگی هنرمندان و نمود عینی آن است. گویی طرح موضوع مد و فشن دو سبک مختلف را بدنبال دارند.و فشن غلیظ تر از مد برای مخاطبان است.فشن امروزی تر که بازتاب فرهنگ غربی است.
نشان دادن طراح وکارگاه در فضای فیلمنامه تا تبدیل لباس ودیدن سیر کاری باعث اعتماد بیننده می شود. اعتمادی که در کمال آسایش بدان می رسد.

خانه مد ایران








نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایران



مد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a