خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

ادبیات و طنز به جشنواره مد و لباس فجر ضمیمه شد

8 بـهـمـن 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- نشست دبیران پنجمین جشنواره مد و لباس فجر برگزار شد و تعدادی از دست اندرکاران جشنواره به بیان اقدامات انجام گرفته پرداختند.
به گزارش ستاد خبری پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر؛ در این نشست که حمید قبادی (رئیس جشنواره)، منصور حسینی (دبیر جشنواره) علیرضا سلمانی (دبیر اجرایی)، علی مرادی (دبیر کمیته نمایشگاهی)، سید مصطفی قاسمی (دبیر کمیته فرهنگ و هنر)، ابوالقاسم شیرازی (دبیر کمیته اصناف)، حمید نیک طبع (نماینده کمیته صنعت)، علی اصغر زیلانی (دبیر کمیته استان ها و اقوام) و پاک بین (دبیر کمیته طراحی)، کامبیز زاهدپور (مدیر روابط عمومی) و هاشمی (مسئول دبیرخانه جشنواره) حضور داشتند؛ گزارشی از عملکرد کمیته های مختلف پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ارائه شد.
در ابتدای این نشست منصور حسینی با تأکید بر اهداف ترسیم شده پنجمین جشنواره گفت: تمامی کمیته با بهره گیری از توانایی صاحب نظران و متخصصان حوزه های ذی ربط کمک کنند تا اتفاق نو که هدف گیری اصلی جشنواره است محقق و اجرایی شود.
وی افزود: از نظر حضور طیف متنوعی از دیدگاه ها از یک سو و توجه به مقوله هویت ایرانی و اسلامی در تمامی کمیته ها از دیگر سو و هم چنین از رویکرد فرم و شکل عرضه می بایست تفاوت و تغییر در این دوره ملموس باشد.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر افزود: این تغییر جز با حضور صاحب نظران و کارشناسان این حوزه و همه سلایق و دیدگاه ها ممکن نیست و باید ارتباط عملیاتی و مؤثر بین سه بخش دانشگاه، طراحان و تولید و توزیع در بستر جشنواره ممکن شود.
در ادامه این نشست سید مصطفی قاسمی دبیر کمیته فرهنگ و هنر درباره فعالیت های این کمیته گفت: در فراخوان پنجمین جشنواره مد و لباس فجر تغییراتی به وجود آمده است، تصمیم گرفته ایم امسال جشنواره را محدود به قشر خاصی نکنیم تا به این طریق افراد مختلف بتوانند در جشنواره حضور پیدا کنند، پس فراخوان را خلاصه و 13 مورد را در آن لحاظ کردیم به این صورت جشنواره به دوبخش رقابتی و غیررقابتی تقسیم شد که در بخش رقابتی علاقه مندان می توانند با ارائه آثار خود در جشنواره شرکت کنند و همچنین در بخش غیررقابتی غرفه هایی را برای فعالان این عرصه که تمایل به حضور در جشنواره دارند؛ در نظر گرفته ایم.
وی خاطرنشان کرد: در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر تغییرات زیادی انجام شده است. از جمله این تغییرات می توان به اضافه شدن حوزه های شعر، ادبیات، طنز، نمایشنامه و شبکه های اجتماعی به کمیته فرهنگی و هنری اشاره کرد. حوزه ادبیات بخش حائز اهمیت در جشنواره پنجم به شمار می رود که امیدواریم امسال در این حوزه با ارائه مقالات در حوزه ادبیات به اثربخشی جشنواره مد و لباس کمک کنیم.
قاسمی درباره بخش طنز جشنواره نیز عنوان کرد: طنز نیز از جمله بخش هایی است که در جشنواره مد و لباس گنجانده شده است. از آنجا که طنز در حقیقت نقدی هوشمندانه است و زبانی شیرین و شیوا دارد؛ می تواند علاوه بر جلب مخاطبان علاقه مند در ادامه مسیر تعالی مد و لباس مؤثر واقع شود.
این مقام مسئول افزود: امیدواریم بتوانیم با رضا رفیع که از دانایان این حوزه است و این روزها در برنامه ای تحت عنوان "قندپهلو" فعالیت خود را در زمینه طنز پیش می برد؛ برای حضور در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر به توافق برسیم.
در ادامه نشست محمدمهدی کریمی نماینده کمیته علمی جشنواره با تأکید بر تغییر دیدگاه کمیته علمی به گستره فعالان صنعت مد و لباس گفت: در گذشته اعضایی برای کمیته جشنواره مد و لباس فجر انتخاب می شدند که در حوزه طراحی لباس، تکنولوژی دوخت یا پارچه فعالیت می کردند. بنابراین کاستی ها و نقص هایی در محدوده فعالیت کمیته علمی و دانشگاهی احساس می شد. به یقین این نقض و کاستی ها تنها با فعالیت های میان رشته ای و حضور افرادی با نگرش میان رشته ای در عرصه مد و لباس داشته باشند؛ از بین خواهد رفت. ما نیاز به یک اقتصاد دان، فرهنگ شناس، فیلسوف هنری داریم که در کنار فعالان عرصه مد و لباس به پیشرفت این روند کمک خواهند کرد.
وی درباره ساماندهی کمیته علمی و دانشگاهی نیز خاطرنشان کرد: کمیته علمی به بخش هایی تقسیم شده است که هر کدام از اعضاء آن که در مباحث علمی و نظری به صورت میان رشته ای فعالیت می کنند، اعضای کمیته علمی شامل بدنه دانشگاهی کشور و مشتمل بر اعضاء هیئت علمی و اساتید دانشگاه های الزهرا، علم و فرهنگ، شریعتی و دانشگاه هنر هستند.
کمیته علمی قصد دارد در جشنواره موضوعات مقالات علمی را با نگاهی تخصصی تدوین کند که به این صورت می توان شاهد تولید مقالات تخصصی در زمینه مد و لباس بود. هم چنین این کمیته در تلاش است تا برنامه هایی از جمله تقدیر از مقالات برتر حوزه مد و لباس، برگزاری کارگاه های آموزشی و پژوهشی، نشست های تخصصی، فعالیت های نمایشی دانشگاه ها و ... را در جشنواره برگزار کند.
پس از سخنان نماینده کمیته علمی و دانشگاهی جشنواره، حمید نیک طبع، گزارشی از روند فعالیت های کمیته صنعت ارائه داد. وی ضمن اشاره به حضور پررنگ صنعتگران مرتبط با صنعت پوشاک در جشنواره امسال عنوان کرد: قرار است در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر صنعتگران آخرین تکنولوژی صنعت پوشاک و دستگاه های نوین این صنعت را در معرض دید طراحان، اصناف مرتبط با پوشاک و هم چنین علاقه مندان به این صنعت قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: مهم ترین نکته در این راستا حمایت از صنعتگران برای حضور در نمایشگاه است تا به حضور پررنگ تر فعالان این عرصه امیدوار باشیم.
نیک طبع هم چنین از تغییر رویکرد بخش صنعت از سنتی به مدرن در کمیته صنعت خبر داد و گفت: پیش از این کانون توجه به شیوه های سنتی بافت پارچه در جشنواره ها مد نظر بود و امروز تلاش داریم تا در زمینه محتوایی دستگاه های جدیدی با نگرشی نوگرا به جشنواره و آرد کنیم تا به این طریق نگاه سنتی را به صنعتی تغییر دهیم و این موضوع باعث دلگرمی طراحان و از سوی دیگر صنوف مرتبط با تولید از امکانات داخلی و توان صنعتگران بومی مطلع خواهند شد و زمینه های همکاری آن ها فراهم می آید. این رویکرد به یقین بزرگ ترین هدف کمیته صنعت از فعالیت در جشنواره امسال است.
در ادامه نشست صدیقه پاک بین دبیر کمیته طراحی پنجمین جشنواره مد و لباس فجر درباره محور عمده جلسات این کمیته توضیحاتی ارائه کرد. و ی توضیح این تغییرات گفت: امسال جشنواره با تغییراتی روبه به رو بوده است حذف بخش لباس کودک از جشنواره مهم ترین تغییرات پنجمین جشنواره مد و لباس فجر است؛ از دلایل حذف این بخش می توان به برگزاری جشنواره جداگانه و مستقل برای لباس کودک است.
وی افزود: توجه به لباس کودک در جامعه ایرانی در حاشیه قرار دارد؛ به همین سبب خانواده های ایرانی برای تهیه لباس های کودک به سمت خرید کالاهای خارجی سوق پیدا می کنند که این موضوع هزینه های سنگینی را به سبد خانوار تحمیل می کند. به باور من پوشاک کودک از کانون توجه طراحان و تولیدکنندگان داخلی دور مانده است. برای برطرف کردن این نیاز طی جلساتی قرار شد جشنواره جداگانه ای مختص به لباس کودک بعد از پایان جشنواره مد و لباس فجر برگزار شود.
دبیر کمیته طراحی ادامه داد: برای برگزاری بهتر جشنواره برنامه هایی از جمله برگزاری ورک شاپ های آموزشی و نشست های تخصصی در زمینه های مختلف با حضور اساتید حوزه های روانشناسی، طراحی و بخش صنعت مد نظر قرار داده ایم.
پس از وی ابوالقاسم شیرازی دبیر کمیته اصناف جشنواره نیز از برگزاری جلسات متعددی با حضور 22 صنف فعال در حوزه مد و لباس کشور گزارشی از روند جلسات ارائه کرد و از حضور پررنگ اصناف در این دوره اظهار خشنودی کرد.
وی با بیان این که اصناف مرتبط با پوشاک هر هفته جلسات منظمی را برای برنامه ریزی بهتر حضور این کمیته در پنجمین جشنواره بین المللی فجر ترتیب داده اند، به مشکل اصناف مرتبط با تولید پوشاک اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از معضلات ما عدم اجرای درست قانون کپی رایت است که بیش از آن که زیان آن متوجه طراح باشد دامن تولیدکننده را می گیرد. چراکه طراح در این مسیر از منفعت مالی طرح خود از یک سو آسیب می بیند و از سوی دیگر تولیدکننده متحمل خسارت مالی و آسیب جدی می گردد.
وی هم چنین به دوری از استانداردهای طراحی در پوشاک کشور اشاره کرد و گفت: شرط بالندگی استفاده از طرح های ایرانی با طراحی درست و استاندارد است.
علی اصغر زیلایی دبیر کمیته استان ها نیز به ایجاد زمینه همکاری بین ادارات کل ارشاد استان ها با اتاق های اصناف مراکز انسان ها اشاره کرد و افزود: آثار استانی از دو طریق اتاق ها و ارشاد برای شرکت در پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر قابل دریافت خواهد بود. نحوه حضور استان ها به شکل های مختلف اتفاق می افتد و هدف از حضور استان ها نمایش توانمندی های استانی در صنعت پوشاک است.
هم چنین علی مرادی دبیر کمیته نمایشگاهی جشنواره نیز با ارائه گزارشی از وضعیت سالن ها و آماده سازی نقشه های غرفه ها بر طراحی متفاوت غرفه ها در نمایشگاه امسال تأکید کرد. وی با اشاره به ارسال فراخوان مشارکت به صاحبان صنوف و صنایع مرتبت با پوشاک درباره نحوه تخصیص غرفه های نمایشگاهی توضیحاتی ارائه کرد و از آغاز جانمایی غرفه ها از شنبه آینده خبر داد و تأکید کرد؛ به صاحبان صنوف و صنایع مرتبط در این زمینه از طریق کمیته ها اطلاع رسانی صورت گیرد تا عملیات جانمایی به خوبی و در زمان مناسب اتفاق افتد.
در ادامه نشست کامبیز زاهدپور مشاور دبیر و مدیر روابط عمومی جشنواره گزارشی از عملکرد روابط عمومی پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ارائه کرد. وی با اشاره به این نکته که شورایی به نام "شورای سیاست گذاری رسانه ای" تشکیل شده تا از کمک فکری رسانه ها استفاده کنیم عنوان کرد: ستاد خبری امسال علاوه بر سرویس فرهنگ و هنر و اجتماعی از سرویس اقتصادی رسانه ها هم کمک گرفته تا به نحوی درست و در قالب برنامه ای منظم به اطلاع رسانی جشنواره کمک کند. علاوه بر این با طراحی مسابقه ای در زمینه اطلاع رسانی جشنواره و ایجاد فضایی رقابتی تلاش می کنیم جشنواره را در سطح رسانه ها پررنگ تر کنیم.
در ادامه این نشست حمید قبادی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با تأکید بر این حقیقت که بخش طراحی لباس کودک در سه سال گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته است عنوان کرد: جدا شدن بخش طراحی پوشاک کودک از جشنواره و برگزاری جشنواره ای به طور جداگانه از نقاط حائز اهمیت این دوره از جشنواره است. همچنین قصد داریم در سال 95 به سمت برگزاری جشنواره های تخصصی حرکت کنیم.
قبادی با تأکید بر عدم توقف فعالیت های جشنواره گفت: باید فکری برای جنبه کاربردی آثار کرد، به نظر می رسد لازم است تا از جشنواره ارزیابی کلی داشته باشیم تا به این صورت بتوانیم با پایان جشنواره خروجی خوبی ارائه کنیم. هم چنین باید شرایطی فراهم آورد تا اثر برگزیده را برای تولید و آرد بازار کنیم.
در انتهای این نشست سید محسن هاشمی مدیر دبیرخانه جشنواره گزارشی از روند کار دبیرخانه ارائه کرد. وی دراین باره گفت: از ابتدا که فراخوان پنجمین جشنواره مد و لباس فجر اعلام شد؛ تصمیم گرفتیم به طور جدی با طراحان و مردم ارتباط برقرار کنیم به همین منظور دو گنجینه کلی و نهایی تشکیل دادیم به این طریق که در پایان جشنواره خروجی آن را بررسی کنیم.
در زمینه تحویل آثار و داوری ها برنامه ریزی هایی انجام شده است. هم چنین ثبت نام آثار برای شرکت در جشنواره به صورت اینترنتی امکان پذیر شده است.
پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر به دبیری منصور حسینی و به همت بنیاد فرهنگی اصناف ایران از هجدهم تا بیست و دوم اسفند در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. علاقه مندان برای مشاهده اخبار، رویدادها و فراخوان شرکت در این جشنواره می توانند به نشانی: http://icfg.ir مراجعه کنند.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران