خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

آثار ایرانی و حراج کريستي دبی

در این دوره تناولی با ‌3 اثر شرکت کرد و تنها مجسمه شاعر و قفس او بیش از300 هزار دلار قیمت خورد

12 مـرداد 1392   خانه مد ایران    نویسنده: سرویس گزارش و خبر   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

آثار ایرانی و حراج کريستي دبی

امسال هنرمندان ايراني در هشتمين دوره حراج کريستي که سه شنبه ( 27 اوريل ) هفتم ارديبهشت ماه در برج هاي دوقلوي امارات برگزار شد حضوري چشمگير داشتند .

امسال در اين حراج در مجموع 125 اثر هنري عرضه شد که متعلق به هنرمندان کشورهاي ايران، مصر، لبنان، ترکيه، سوريه، فلسطين، مراکش، عراق، عمان، امارات، عربستان سعودي و ديگر کشورها بود .

نکته مهم در اين حراج آن است که برخلاف دوره قبل که عربها و ترکها برآورد اوليه کارهاي خود را بالا در نظر گرفته بودند، در اين دوره قيمت هاي پايين تري براي آثار خود در نظر گرفتند.

در اين دوره پرويز تناولي؛ مجسمه ساز ايراني، با 3 اثر شرکت کرده است. در ميان اين آثار مجسمه "شاعر و قفس" ، 300 تا 400 هزار دلار قيمت گذاري شده است.

"هيچِ صورتي"، اثر ديگر تناولي هم در اين حراج بين 80 تا 120 هزار دلار برآورد قيمت شده است.

بعد از تناولي، فرهاد مشيري با قاليچه پرنده، بالاترين برآورد را به خود اختصاص داده است. اين اثر بين 250 تا 350 هزار دلار قيمتگذاري شده است.

حسين زنده رودي (ايران) ، فاتح مدرس (سوريه) و محمود سعيد (مصر) نيز در مقام هاي بعدي برآوردهاي 150 تا 200 هزار دلاري را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس گزارش موسسه حراج کريستي، کف فروش آثار ايراني ها طبق ترتيب کاتالوگ ارائه شده براي اين حراج، بدين ترتيب بوده است:

فرامرز پيلارام با اثر" بدون عنوان" : 50 تا 70 هزار دلار، کوروش شيشه گران با "از ميان آلاچيق" (متعلق به يک مجموعه دار اروپايي) : 20 تا 30 هزار دلار و "فيگور و نهالش" 35 تا 50 هزار دلار، پويا آرياپور Diptych : 25 تا 30 هزار دلار، پرويز تناولي با "هيچ صورتي" : 40 تا 60 هزار دلار، حسين زنده رودي با "دال اسب لام" : 150 تا 200 هزار؛ "الف در الف" : 80 تا 120 و اثر ديگر بدون عنوان: 30 تا 40 هزار دلار، نصرالله افجه اي با " و ان يکاد": 80 تا 120 هزار دلار؛ ي.ز.کامي،رومي : کتاب مثنوي معنوي : 100تا 140 هزار دلار، رضا درخشاني با دو اثر بدون عنوان: 25 تا 35 هزار دلار و 12 تا 16 هزار دلار، فرهاد مشيري با "قاليچه پرنده" : 250 تا 350 هزار دلار، سيد محمد احصايي با "عشق": 100 تا 150 هزار دلار، عباس کيارستمي با اثري بدون عنوان (ازمجموعه سفيد برفي) 60 تا 80 هزار دلار؛ مسعود عربشاهي با اثري بدون عنوان: 20 تا 25 هزار دلار، صداقت جباري با "اسماء الهي": 40 تا 60 هزار دار، غلامحسين نامي با اثري بدون عنوان : 35 تا 50 هزار دلار، فرح اصولي با اثري بدون عنوان: 20 تا 25 هزار دلار، نصرت الله مسلميان با اثري بدون عنوان: 25 تا 35 هزار دلار، رويا اخوان با اثري بدون عنوان: 18 تا 25 هزار دلار، رضا لواساني با کوه دماوند: 15 تا 20 هزار دلار، شيوا احمدي با اثري بدون عنوان: 10 تا 15 هزار دلار، خسرو حسن زاده با اثري بدون عنوان: 20 تا 25 هزار دلار، افشين پيرهاشمي با "شعف" 50 تا 70 هزار دلار، رامين حائري زاده با "عجايب مخلوقات": 4 تا 6 هزر دلار ، بهمن جلالي با دو اثر از مجموعه "تصوير خيال" : 8 تا 12 هزار دلار، صادق تيرافکن با "ازدست رفتن هويت": 10 تا 15 هزار دلار، آيدين آغداشلو با"انيگما 10 ": 45 تا 60 هزار دلار ، شادي قديريان با دو اثر: 18 تا 25 هزار و 10 تا 15 هزار دلار، رکني حائري زاده با "کارناوال": 35 تا 45 هزار دلار/ منير فرمانفرمائيان با اثري بدون عنوان: 15 تا 20 هزار دلار، گلناز فتحي با اثري بدون عنوان: 20 تا 30 هزار دلار، محمود بخشي موخر با دو اثر "فرش ايراني": 5 تا 7 هزار و "خاورميانه بزرگ" : 30 تا 40 هزر دلار، داريوش قره زاد با اثري بدون عنوان 6 تا 8 هزار دلار/ سارا رهبر با " دموکراسي آمريکايي" : 20 تا 25 هزار دلار، جهانگير شهدادي با "درخت ها": 4 تا 6 هزار دلار، پروانه اعتمادي با "زندگي هنوز هست": 25 تا 35 هزار دلار ، حسين کاظمي با اثري بدون عنوان: 25 تا 35 هزار دلار، بيتا وکيلي با اثري بدون عنوان: 6 تا 10 هزار دلار.

پيشينه حراج کريستي

يکي از مهمترين اين حراج ها، حراج کريستي است. خانه حراج کريستي نخستين بار در سـال 1766 در لـنـدن تـشکيل شد. در پنجم دسامبر اين سال، شخصي به نام جيمز کريستي براي اولين بار در دنيا خانه حراجي بـا عـنـوان "خـانـه حـراج کـريستي" را تاسيس کرد. تلاش هاي اين شخص خيلي زود به ثمر نشست و نام اين خانه حراج به عنوان مـرکـزي مـهـم بـراي مـبـادلات هـنـري بـر سـر زبـان هـا افـتـاد.

جيمز کريستي دوست صميمي و نزديک توماس گينزبرگ نقاش بود و تنها پرتره اي که از او باقي مانده توسط اين نقاش کشيده شده است. خانه حراج کريستي بعد از مرگ بنيانگذار آن همچنان به فعاليت خود ادامه داد و طي قرن هاي 19 و 20 ميلادي به عنوان بزرگترين محل مبادله آثار هنري شناخته شد.

اين خانه حراج از سـال 1973 تـا 1999 در قـالـب يـک شـرکـت سـهـامـي عام فعاليت مي کرد، اما بعد از اين تاريخ، يک فرانسوي به نام فرانسيس پينال، مالکيت خصوصي آن را برعهده گرفت تا در رقابت با خانه هاي حـراجـي چـون سـاتـبـي پـيروز ميدان باشد.

دفتر اصلي اين خانه حراج از سال 1823 تاکنون در خيابان کينگ استريت لندن ثابت مانده است، ضمن اينکه دفتر ديگري هم دارد.

اين خانه حراج در حال حاضر 85 شعبه در 43 کشور جهان داراست کــه از مـهــم تــريـن آنـهـا مـي تـوان بـه شـعـبـات نـيـويـورک، پـاريـس، لس آنجلس، دبي، آمستردام، هنگ کنگ، رم و برلين اشاره کرد. حجم مبادلات اين خانه حراج در سال 2006 چهارميليارد و 670 ميليون دلار و تنها در نيمه نخست سال 2007 سه ميليارد و 250 ميليون دلار بوده است!

سابقه حضور هنرمندان ايراني در حراج کريستي در دبي

جریان استقرار شعبه خاورميانه اين خانه حراج در دبي جالب است . در واقع فعاليت گسترده اين شعبه موجب شده است در طول سال هاي اخير بسياري از هنرمندان ايراني اثار خود را براي فروش به دبي ببرند.

اما فعاليت مستمر اين حراج، علاوه بر جذب هنرمندان ايراني موجب به فروش رفتن آثار آنان و درآمدزايي براي هنرمندان ايراني مي شود و همچنين برپايي اين حراج ها تا اندازه اي، نبود بازار بين المللي براي آثار ايراني را جبران مي کند.

از سوي ديگر شايد بتوان گفت مهمترين نتيجه حضور هنرمندان ايراني در اين حراج، نمايش هنر ايران به مجموعه داران و هنر دوستان فعال در عرصه بين المللي باشد. اين در حالي است که همين حضور از يک سو موجب مي شود که برخي از آثار ارزنده که به عنواني ميراث هنري کشور محسوب مي شوند به دست دلالان و واسطه هاي دنياي هنر بيفتد و همچنين از سوي ديگر فروش دلاري آثار هنرمندان ايراني موجب بالارفتن قيمت هاي آثار مي شود که اين امر بازار داخلي را تحت تاثير قرار مي دهد.

چنانچه در چهارمين حراج کريستي در دبـي، هـنرمندان ايراني بـه رکـورد قـابـل تـوجه 5/2 ميليون دلاري دست يافتند.

در اين حراج مجسمه برنزي پرسپوليس اثر پرويز تناولي به بالاترين رقم به فروش رفت و رکورد فروش آثار هنرمندان ايراني را در تاريخ حراجي هاي جهان شکست.

اين اثر که با مبلغ پايه 400 هزار دلار وارد حراجي شده بود، همچنين گرانترين اثر به فروش رفته در چهارمين حراجي کريستي دبي نيز بود.

رکورد قبلي فروش آثار هنرمندان ايراني، پيشتر در حراج "بونام" در خاورميانه به دست آمده بود، که يک ميليون دلار بود.

يکي ديگر از آثار رکوردشکن اين حراج، اثر خط - نقاشي چهار باغ از آثار حسين زنده رودي نقاش ايراني مقيم فرانسه بود که به قيمت بيش از يک ميليون دلار به فروش رسيد و رکورددار گرانترين نقاشي مدرن فروخته شده در تاريخ نقاشي ايران شد.

در اين حراج آثاري از هنرمنداني چون آيدين آغداشلو، احصايي، منصوره حسيني، فرح اصولي، سهراب سپهري، عباس کيارستمي و پرويز کلانتري در کنار آثاري از هنرمندان جواني چون افشين پيرهاشمي و بيتا فياضي در حراجي به خريداران عرضه شد.

از ميان 198 اثر ارايه شده از هنرمندان سراسر دنيا، 68 اثر به 50 هنرمند ايراني اختصاص داشت.

خانه مد - khanehmod

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a