خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

جشنواره لباس اقوام ایرانی افتتاح شد

7 دی 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- آئین گشایش جشنواه پیوند و پوشاک اقوام ایرانی صبح روز یکشنبه 6 دی ماه در نگارخانه آسمان برگزار شد، در حالی که در سالن جماعتی با پوشش های رنگارنگ که از اقوام و عشایر مختلف به تهران آمده بودند حضور داشتند و فضایی شاد و زنده به وجود آوردند.
در ابتدای مراسم محمد امین سازگارنژاد، رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: حفظ تجربه های ملت ما یک امر بسیار مهم است که می تواند در سبک زندگی ما تأثیر مثبت داشته باشد. اقدام به نمایش لباس اقوام ایرانی کار مثبتی است زیرا لباس زبان زیبایی برای بیان همه احساسات و تجربیات مردم ایران از گذشته تا به حال است.
سازگارنژاد افزود: در سازمان فنی و حرفه ای وظیفه خود می دانیم مجموعه این دستاوردها را تدوین کنیم تا از نسل موجود به نسل های بعد منتقل شود. بحرانی که جامعه امروز ما با آن مواجه است این است که مردم نمی دانند با دستاوردهای گذشته خود چه باید بکنند، و حالا اقدام برای حفظ این دستاوردها کاری بزرگ و ستودنی است.
پس از آن تصنیفی بر اساس شعری از علی معلم دامغانی که به مناسبت این جشنواره و با موضوع مراسم ازدواج سروده شده بود در سالن پخش شد و فضا برای انجام مراسم عقد زوجی از کهکیلویه و بویر احمد آماده شد.
روی صحنه چادری عشایری با همه لوازم زندگی داخل آن برپا شده بود و نوازندگان ساز و نقاره به همراه خواننده در کنار آن نشستند تا موسیقی مراسم را اجرا کنند. نکته جالب در این برنامه واقعی بودن مراسم عقد بود و عروس و داماد به همراه خانواده خود روی صحنه حاضر شدند. برای آشنایی حاضران در سالن با مراحل مختلف یک ازدواج سنتی در کهکیلویه و بویر احمد، مراحل ابتدایی مانند رفتن مادر داماد به خانه عروس برای صحبت مقدماتی، صحبت مردان دو خانواده، تعیین تعدادی میش و بز به عنوان مهریه، طبق کشی، حنابندان و... انجام شد و در طول این مراسم صدای کل کشیدن زنان داخل سالن با موسیقی همراه می شد.
پس از آن عروس با لباس سفید و توری که بر سر داشت در کنار داماد نشست و عاقد با جملاتی خاص و در حالی که با ترکه ای نازک روی سر عروس ضربه می زد مراسم عقد را اجرا کرد. پس از کادو دادن افراد خانواده به عروس و داماد و رقص مردان فامیل، عده ای از حاضران در سالن هم با جمع کردن مبلغی پول، هدیه خود را به عروس و داماد تقدیم کردند.
با پایان یافتن مراسم عروسی همه حاضران برای افتتاح و بازدید از نمایشگاه لباس اقوام ایرانی به سالن دیگری رفتند که پر از لباس های رنگارنگ بود و بر روی دیوارهای بخشی از سالن عکس هایی از مراسم ازدواج اقوام مختلف نصب شده بود. در سراسر سالن مانکن هایی قرار داشت که لباس اقوام مختلف به آن ها پوشانده شده بود و مشخصات هر لباس در کنار آن قرار گرفته بود.
لباس های متنوعی از خراسان، سیستان و بلوچستان، گلستان، بندرعباس، کرمانشاه و... در سالن دیده می شد که قدمت بسیاری از آن ها متعلق به 40 یا 50 سال پیش بود. اما نمونه های بسیار قدیمی تری هم بود مانند لباس هایی از کرمانشاه و ابیانه که قدمت 150 ساله داشتند. در بخش دیگری هم لباس های محلی وجود داشت که با استفاده از همان نقوش محلی بازسازی شده و کمی ساده تر از نمونه های اصلی بودند.
تنوع بسیار زیاد لباس ها از نکات جالب این نمایشگاه است و گاه از یک منطقه لباس های مختلف با کاربردهای متفاوت نمایش داده شده است. با توجه به این موضوع نمایشگاه پوشش اقوام ایرانی فرصت مناسبی برای کسانی ایجاد می کند که قصد دارند به صورت تخصصی با جزییات پوشش اقوام ایرانی آشنا شوند و یا فقط از دیدن طرح و رنگ آن ها لذت ببرند.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا 16 دی ماه از ساعت 10 تا 18 به آدرس زعفرانیه، خیابان شهید فلاحی، بالاتر از خیابان شیرکوه، پلاک 48، نگارخانه فرهنگی و هنری آسمان مراجعه کنند.
خبرگزاری هنر

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a