خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

وقتی لباس بوم نقاشی می‌شود

15 آذر 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- بین دنیای هنر و مد ارتباط غیرقابل انکاری وجود دارد که معمولا به نتایج خوبی ختم شده است. در سال های گذشته همکاری بین هنر و مد به شیوه های مختلف بارها دیده شده است. گاهی طراحان مد تبدیل به هنرمند می شوند، گاهی هنرمندان تبدیل به طراح مد می شوند و گاه هر کدام از آن ها چیزی کاملاً متفاوت از موجودیت خود را ارائه می دهد.
الگو گرفتن از آثار هنری مختلف به شکل استفاده مستقیم از بخشی از یک اثرهنری روی لباس و یا بهره گرفتن از ویژگی های یک اثر هنری در طراحی لباس در بین بسیاری از طراحان مد رواج دارد.
هر دو ژانر هنرهای زیبا و طراحی مد بر روندهای اجتماعی تأثیر می گذارد، و در عین حال رابطه مداوم آن ها، خود بازتابی از جامعه به عنوان یک کل است. شاید بعضی از تاثیرپذیری ها و همکاری ها موفق تر از دیگران باشند، اما آنچه در درجه اول مهم است ترکیب کردن این دو حوزه و نتایج فوق العاده ای است که از بازی طراحان ممتاز به دست می آید.
امروزه هنر فقط در گالری ها دیده نمی شود، بلکه خیابان های شهر محلی برای نمایش آثار هنری متحرکی هستند که بر تن مردم دیده می شود. بسیاری از طراحان لباس شناخته شده و معتبر دنیا در مجموعه های سال های اخیر خود از گونه های هنری مانند چاپ استفاده کرده اند تا ظاهر متفاوتی در کار خود ایجاد کنند.
آنچه ویکتور و رالف در مجموعه پاییز 2015 خود نمایش دادند، بوم های نقاشی بود که با استفاده از پارچه کتانی درشت بافت و چاپ آثار نقاشی مشهور روی آنها به وجود آمدند. در این مجموعه شاهد دستی بودیم که از بوم بیرون می زند، لباسی که در یک قاب غرق می شود، و یا یک تابلو عصر طلایی هلند که از کمر لباس آویزان می شود، و نتیجه آن، تبدیل کامل مفهوم مورد نظر این طراحان به یک جنبش هنری است.
اما مارتین مارجیلا برخورد دیگری با مقوله چاپ و رنگ داشت. او در مجموعه پاییز 2013 خود لباس هایی را ارائه کرد که روی آن ها چند تاش رنگی دیده می شد و به این ترتیب ارتباطی بین دو قطعه لباس برقرار کرد.
ژیوانشی هم در مجموعه لباس مردانه پاییز 2015 خود کار عجیبی انجام داد و روی کت و پیراهن مردانه تاش های رنگارنگی را چاپ کرد، گویی پارچه سیاه لباس زمینه ای برای یک نقاشی آبستره است.
این چاپ های رنگی به شکل های متفاوتی روی لباس ها آمدند. خط خطی های آزاد، لکه های رنگ، خطوط منظم و گاه نامنظم روی لباس آمدند و نتیجه آن گاه لباس را شبیه یکی از نقاشی های جکسون پولاک می کرد که روی آن رنگ پاشیده شده است، و گاه مانند جدیدترین کارهای دولچه و گابانا که برای بهار 2016 ارائه شده اند بیننده را به یاد نقاشی ژاپنی می اندازد.
شانل در مجموعه بهار 2014 لباس را به عنوان پالت رنگی در نظر گرفت که تن های مختلف رنگ به شکل منظم روی آن کنار هم قرار گرفتند، در حالی که به نظر می رسید رنگها با قلم مو روی پارچه گذاشته شده اند. از سوی دیگر لباس ارائه شده توسط الکساندر وانگ در مجموعه بهار 2011 مانند دستمالی بود که نقاش قلم موی خود را با آن پاک کرده است.
برندهای مختلف مانند سلین، دیور، کریستوفر کین، بربری، راف سیمونز و... هم در دو یا سه سال گذشته از چنین تکنیکی برای طراحی لباس های خود استفاده کرده اند و با استفاده از چاپهای رنگی نمایی متفاوت در زمینه ساده پارچه ایجاد کرده اند.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران