خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

کژوال چیست؟

30 مـرداد 1394   خانه مد ایران    نویسنده: خانه مد   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- آیا تا به حال به تفاوت سِت های لباس فكر كرده اید؟ و یا این كه هركدام از چه قوانین و اصولی پیروی می كنند؟ و اینكه چگونه می توانیم با رعایت همان قوانین، امضا فردی خود را در سِت لباس مان داشته باشیم و آن را تبدیل به سِتی بدون هیچ قائده و اصول نكنیم؟در این مطلب به طور اختصاصی به قوانین سِت كژوال می پردازیم.پوشش کژوال از جمله اصطلاحات مد است که در مواردی دچار تحریف شده و برداشت اشتباهی از آن صورت گرفته استو
کژوال چیست؟
اگر بخواهیم در قالبی خاص این نوع پوشش را تعریف کنیم، می توان گفت Casual به پوششی گفته می شود که از حالت مطلقا کلاسیک خارج شده و در عین حال شکلی موقر دارد.اگر این تعریف را مبنا قراردهیم، درمی یابیم که وسعت انتخاب در یک مجموعه کژوال بسیار بالاست، اما به هیچ وجه به این معنا نیست که هرچه در کمد داریم، می توانیم کنار هم قرار دهیم و مدعی داشتن یک ست کژوال باشیم.
در تعریف اروپایی، لباس كژوال به لباسی گفته می شود كه تاكیدش به راحتی و بیان شخصیت به دور از یك نواختی است. كژوال لباسی است كه هم می تواند نیمه رسمی باشد و هم غیررسمی و حتی به صورت روزمره مورد استفاده قرار بگیرد.طراحان لباس های كژوال تلاش كرده اند كه سِت های جدیدی از لباس های زنانه و مردانه كه قبلا در فرم های رسمی و نیمه رسمی قابل قبول بوده اند را با تغییراتی وارد لباس های كژوال كنند. هر شخص می تواند با پیروی از اصول و قواعد خاص و با استفاده از طیف گسترده ای از لباس های مختلف، یك سِت كژوال مناسب و هم آهنگ با زمان و مكان را داشته باشد.
ظهورمفهوم استایل کژوال را می توان حاصل تغییر جامعه بشری از لحاظ فرهنگی و اجتماعی و پیشرفت فن آوری دانست. اگر به کمی دورتر از دوره ی معاصر بنگریم، لباس در بین مردم عادی به دو شکل لباس کار و لباس رسمی تعریف شده بود وشرایط اقتصادی به مردم اجازه ی انتخاب لباسی نیمه رسمی و آزاد که در عین حال نمادی از سلیقه و استایل آنان هم باشد را نمی داد. فقط طبقه ی اعیان و اشراف بود که در مناسبت هایی چون ورزش های دسته جمعی و تفریحات آخر هفته لباسی غیر رسمی و آزاد بر تن می کرد.این تضاد طبقاتی با تغییرات اجتماعی و اقتصادی به تدریج از بین رفت و هم زمان، با پیشرفت فن آوری از محدودیت متریال و پارچه که ترکیب بندی و تنوع در پوشش را به حداقل می رساند، کاسته شد.
انواع ست کژوال:
سِت كژوال به سه دسته اصلی تقسیم می شود : 1 ) سِت كژوال رسمی 2) سِت كژوال نیمه رسمی 3 ) سِت كژوال عام ( روزمره)
در مورد یك سِت كژوال رسمی ما در اصل با یك پارادوكس روبه رو هستیم اما موضوع كاملا قابل حل است. سِت كژوال رسمی سِتی است كه می توانیم از آن در جلسه های نیمه رسمی، میهمانی های نیمه رسمی استفاده كنیم. در سِت كژوال رسمی، هم آهنگی بین اجزای لباس مهم است، هم آهنگی بین رنگ ها و جنس لباس به این خاطر كه تا جای ممكن این سِت به سِت لباس رسمی نزدیك باشد اما در عین حال راحتی هم داشته باشد.
در سِت كژوال نیمه رسمی اصل و قوانین كلی همان سِت شماره 1 است اما سِت كژوال نیمه رسمی در رنگ تنوع بیشتری دارد، جنس ها متفاوت هستند و تضاد رنگی در آن وجود دارد. كت و شلوار می توانند در رنگ و جنس متفاوت باشند.
در هردو سِت رسمی و نیمه رسمی كژوال، كت و شلوار از اجزای اصلی سِت هستند برای این كه تا حدی حالت فرمال و رسمی را به این سِت ها بدهند.
در سِت كژوال عام ( روزمره ) شما با یك سِت آزاد روبه رو هستید كه حتی امكان حذف كت و تغییر در قسمت های مختلف لباس به سلیقه خودتان را دارید البته با پیروی از اصول خاص سِت های كژوال. آزادی به این معنی نیست كه هر لباس و هر رنگی را باهم سِت كنیم. می توانید از تی شرت ها و پیراهن های كژوال، شلوار جین، كتان ....... و كفش های كژوال در تركیب مناسب باهم استفاده كنید.
تیپ اسپرت؛ اشتباه بزرگ
بیشترین اشتباه میان سِت های لباس بین اسپرت (Sport) و كژوال (Casual) اتفاق می افتد . خیلی ها به اشتباه برخی از لباس های كژوال مانند تی شرت های كژوال ، شلوار جین و كفش های كژوال و راحتی را به اشتباه اسپرت می دانند در حالی كه تعریف لباس ورزشی یا اسپرت چیز دیگری است. لباس اسپرت یعنی لباسی كه ما برای ورزش از آن استفاده می كنیم و كاملا ورزشی است نه چیزها دیگری. ما با لباس ورزشی نمی توانیم به محل كار یا قرار ملاقات برویم، همان طور كه با هر لباسی هم نمی توانیم احساس راحتی و آزادی عمل داشته و فعالیت ورزشی کنیم.
یكی دیگر از نكته های اصلی همه سِت های لباس انتخاب رنگ مناسب با در نظر گرفتن فاكتورهای زمان و مكان استفاده، موقعیت، موضوع، رنگ چهره، فرم چهره و فرهنگ و كشور محل زندگی است. شما می توانید با انتخاب رنگ اشتباه، كل سِت خود را ویران كنید.
به زبانی دیگر می توان گفت سِت كژوال به جزئیات خود بیشتر وابسته است تا اصل خود!
منبع: استایل

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران