خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

نمایشگاهی برای احیای خطوط فراموش شده

22 تـيـر 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- یک هنرمند تذهیب کار، عنوان کرد یادآوری خطر فراموشی خطوط ایرانی هدف اصلی از برپایی نمایشگاه "از قرآن تا رمضان" است.
یک هنرمند تذهیب کار، با بیان اینکه یادآوری خطر فراموشی خطوط ایرانی هدف اصلی از برپایی نمایشگاه "از قرآن تا رمضان" است، تصریح کرد: بعد از آخرین کتابت­ های قرآن به خط نسخ، ثلث و ... در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول، تا دهه اخیر از این خط کمتر برای تولید تابلوآفرینی قرآنی استفاده شده بود.
کیوان شجاعی، مشاور هنری نمایشگاه "از قرآن تا رمضان" و هنرمند تذهیب کار با بیان اینکه این نمایشگاه شامل 116 تابلوی قرآنی نفیس با خطور نسخ، ثلث، شکسته، محقق، ریحان است که حاصل دو سال تلاش هنرمندان ایران زمین در دو بخش محسوب می شود، گفت: در بخش اول خوشنویسانی که به خط نسخ، ثلث، محقق و ریحان آثاری خلق کرده­ اند، مثل زنده­ یاد حبیب ­الله فضائلی و در بخش دوم نیز آثار خوشنویسانی که در خطوط شکسته نستعلیق تبحر دارند، مثل استاد میثم سلطانی به نمایش درآمد است.
وی افزود: تذهیب بخش دوم این نمایشگاه است که با کمک تیمی از هنرمندان تذهیب­ کار در طول دو سال انجام گرفته است. انتخاب آیات برای خوشنویسی در این آثار از حیث موضوعی و مفهومی آیات مشهور قرآن به انظمام جملات خوش­ترکیب و زیبا از حیث کمپوزیسیون (ترکیب) انجام گرفته است.
به گفته این هنرمند، اندازه آثار از حدود نصف یک کاغذ A4 تا اندازه­های بزرگ تر از 100 در 70 سانتیمتر متغییر است. در حین اینکه قلم نگارش خوشنویس از پایین ­ترین دانگ (به اندازه قلم خفیف کمتر از یک میلیمتر) بو تا اقلام جدید و نزدیک به 1 و 1:50 سانتیمتر است.
وی با اشاره به اهمیت احیای خطوط فراموش فارسی در این آثار تصریح کرد: بعد از آخرین کتابت­ های قرآن به خط نسخ، ثلث و ... در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول، تا دهه اخیر از این خط کمتر برای تولید تابلوآفرینی قرآنی استفاده شده بود، و اغلب هنرمندان خوشنویسی و کاتبان قرآن از خطوط نستعلیق استمداد گرفته بودند، لذا آثاری که در این نمایشگاه به نمایش درآمده است، گامی است برای احیای کتابت آثار قرآنی با این خط شریف و کهن ایرانی اسلامی.
این هنرمند تذهیب کار، با تاکید بر لزوم احیای خطوط ایرانی در کتابت قرآن و آثار خوشنویسی، اذعان کرد: اکثر قرآن ­های موجود در اماکن مذهبی و کتابخانه­ های شخصی منازل، به خط عثمان طاها است و این خطری است که باید جدی گرفت چرا که شیرینی خط نسخ ایرانی و ... با کمتر دیده شدن از بین می ­رود.
وی افزود: مشکلات عدیده ­ای که در نشر قرآن به رسم­ الخط قدیم موجود است، موجب فراموشی این خطوط شده بود از این جهت برپایی و تولید آثار نمایشگاهی از این رشته کهن ریشه، امری مثبت است که به حفظ این دستاورد هنر ایرانی کمک می­ کند.
شجاعی درباره دلایل بی­ توجهی هنرمندان خوشنویسی به خطوط شکسته ایران به ویژه در دو قرن اخیر گفت: این خط در کتابت دیوان های ادبی، مراسلات و نامه ­ها به کار می­ رفت، با پیشرفت صنعت چاپ، کم­ کم این خط در هنر خوشنویسی ایران رنگ باخت، از این رو کتاب شهر با برگزاری نمایشگاه تابلوهای نفیس قرآنی، نخستین گام تخصصی را برداشت تا کلمات وحی و احادیث به خط شکسته در قالب تابلوهای متعدد در منظر بینندگان قرار گیرد.
نمایشگاه از قرآن تا رمضان با نمایش 116 تابلوی نفیس قرآنی از 6 هنرمند برجسته خوشنویسی و نقاشی خط تا پایان ماه رمضان در گالری کتاب شهر به نشانی، برج میلاد تهران، طبقه اول تجاری، ضلع غربی، راهروی سمت راست پذیرای علاقمندان به هنر خوشنویسی و نقاشی خط است.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a