خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

افتتاح چهارمین جشنواره مد و لباس فجر

13 اسـفـنـد 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- چهارمین جشنواره مد و لباس فجر با حضور جمعی از مسئولین، تولیدکنندگان و طراحان لباس افتتاح شد.
مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره مد و لباس فجر صبح دوشنبه 11 اسفندماه در سالن کنفرانس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد. در این مراسم که اجرای آن را عباس سجادی برعهده داشت، حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاونت هنری وزارت ارشاد، مهدی افضلی مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر، گلناز نصراللهی مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت و دکتر افتخارحسین عارف رئیس موسسه فرهنگی اکو حضور داشتند.
حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در سخنان آغازین این مراسم گفت: چهارمین جشنواره مد و لباس با همراهی صنعتگران، تولیدکنندگان و طراحان برپا شده و تلاش کردیم آخرین دستاوردها در این جشنواره عرضه شده و قدمی در راه ارائه محصولات ایرانی برداشته شود.
او با اشاره به تغییراتی که در شیوه برگزاری جشنواره امسال رخ داده است افزود: با ایجاد تغییرات در شیوه داوری مسابقات سعی می شود بهترین آثار انتخاب شده و به تولید برسند. در جشنواره چهارم 200 تولیدکننده شرکت کردند و آثاری که ارائه شده همگی ایرانی هستند.
قبادی ادامه داد: بخش صنعت هر سال در حال پیشرفت است و با کمک اداره کل صنایع، گام بلندی برداشته شده که با کمک تلاشگران این حوزه، جدیدترین و بهترین ماشین آلات به کمک تولیدکنندگان بیاید. ما سعی می کنیم یک ارتباط منطقی بین تولید و تمدن ایرانی برقرار کنیم.
دبیر جشنواره افزود: یکی از بخش های موفق در این جشنواره، بخش علمی و دانشگاهی است و می توان گفت یک تجدید نظر اساسی در روش های تکراری آموزشی در حال رخ دادن است. امسال 74 دانشگاه و 38 مرکز علمی و دانشگاهی در جشنواره حضور دارند که بسیاری از آنها از شهرستان ها آمده اند.
او در مورد بخش عفاف و حجاب گفت: در این دوره 50 موسسه از برجسته ترین تولیدکنندگان و طراحان حجاب و عفاف در جشنواره حضور دارند و انجمن فرهنگی عفاف و حجاب در این جشنواره اعلام موجودیت کرده و فعالیت رسمی خودرا آغاز می کند. همچنین بخش بین الملل که قرار بود با حضور 15 کشور برگزار شود، به دلیل انصراف بعضی از کشورها در لحظات آخر، با حضور 7 کشور برگزار می شود.
قبادی ادامه داد: بخش نمایش جشنواره امسال ظرفیت این را دارد که مد سال آینده جامعه را بسازد و دوستان ما در اتحادیه تولدکنندگان قول داده اند آثار برگزیده را به تولید انبوه برسانند.
در ادامه برنامه انسیه زاهدی، دبیر کمیسیون آموزش و پژوهش شورای راهبردی مد و لباس دانشگاهی، در سخنانی به ارائه گزارش از فعالیت های این کمیسون پرداخت و گفت: شورای راهبردی مد و لباس دانشگاهی در کنار فعالیت هایی که برای تدوین برنامه های راهبردی دارد، بحث زیرساخت ها را پی گیری می کند. علاوه بر استفاده از نظرات اندیشمندان اسلامی و آیات و روایات، تحقیقات و مطالعات متعدد در زمینه جنسیت، اشتغال، منطقه جغرافیایی و سایر عوامل تاثیرگذار در موضوع مد و پوشاک را مورد بررسی قرار می دهد.
زاهدی افزود: با توجه به اهمیت بخش اقتصاد در موضوع مد و لباس مطالعات اقتصادی هم صورت گرفته و برای مدیریت اقتصادی، طراحی سیستم های بهتر، مطالعات برندسازی و... فعالیت هایی انجام شده است.

صدیقه پاک بین، رییس انجمن طراحان پارچه و لباس نیز گفت: رنگ مناسب، جنس مناسب و دوخت با کیفیت حق ایرانی است و نباید این امکان را از جوانان ایرانی گرفت. وقت آن رسیده است که طراح، تولیدکننده و توزیع کننده به صورت حلقه های به هم پیوسته در کنار هم باشند و طرح های مطابق میل جوانان و مطابق شئونات اسلامی طراحی کنند.
گلناز نصراللهی مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در سخنانی گفت: اولین کارخانه نساجی ایران در سال 1304 تاسیس شد و در آن سال ها همه کشورها به این صنعت به عنوان تامین کننده مایحتاج عمومی نگاه می کردند. اما در سال های اخیر این دیدگاه تغییر کرده و جنبه اقتصادی آن مورد توجه قرار می گیرد. صنعت نساجی مصرف انرژی کمی دارد اما بازه اقتصادی آن بالا است و به همین دلیل در بعضی از کشورها به عنوان موتور محرک اقتصادی در نظر گرفته می شود.
نصراللهی افزود: بخش مهم صنعت نساجی، پوشاک است و تفاوت ما با کشورهای دیگر این است که در کشور ما توجه زیادی به توسعه پوشاک صنعتی نشده است. دلیل این موضوع هم بی توجهی به مد و طراحی در سال های گذشته است. در تولید پارچه هم عدم توجه به مد و طراحی باعث می شود صنعت پوشاکی وجود نداشته باشد. کل صنعت نساجی به مد و طراحی ارتباط دارد.
علی مرادخانی هم در پایان مراسم افتتاحیه گفت: در طول سال های گذشته نسبت به موضوع لباس کم توجهی زیادی شده و خیلی اوقات در اداره ها و مراسم ویژه توجه لازم به لباس نشده است. در این جشنواره باید به اینجا برسیم که مجموعه ای از فعالیت های مد و لباس به صورت علمی و دانشگاهی انجام شود که در عین حال کاربردی باشند.
مرادخانی افزود: مشکل این است که همیشه دانشگاه کار آزمایشگاهی انجام می دهد و بخش صنعت بدون توجه به آنها کار خودش را انجام می دهد. جشنواره مد و لباس می خواهد این مجموعه ها را در کنار هم قرار دهد و اگر این اتفاق بیفتد که دستاوردهای علمی در کنار صنعت و طراحی قرار گیرد، دستاورد خوبی برای جشنواره خواهد بود.
معاونت فرهنگی وزارت ارشاد افزود: بخش مهمی از صنعت مد به موضوعات اقتصادی مربوط می شود، اما بیشترین بخش اقتصاد مد ایران در حال حاضر به برندهای خارجی تعلق دارد. بسیاری از تولیدکننده های ایرانی محصولات خود را با نام خارجی عرضه می کنند چون به فروش آن اطمینان ندارند. اما باید به جایی برسیم که با افتخار ایرانی بودن محصول خود را اعلام کنند. باید از تولیدکننده ها حمایت شود و شرایط اقتصادی طوری باشد که آنها با اطمینان خاطر ایرانی بودن محصول خود را اعلام کنند. مرادخانی افزود: هیچ وقت نمی توان جلوی ورود محصول خارجی را گرفت اما باید شرایط به گونه ای باشد که امکان رقابت و حضور مساوی تولید کننده ایرانی در کنار محصولات خارجی وجود داشته باشد تا نه تنها آسیبی به محصول ایرانی نرسد، بلکه باعث ایجاد رقابت میان آنها شود.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a