خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

مگر قحطی زده‌ایم؟!

14 آبـان 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- یک هنرمند نقاش معتقد است که تصویب قانون اختصاص یک درصد از بودجه برای خرید آثار هنری می تواند به اعتلای فرهنگ، تفکر و خلاقیت کمک کند، چراکه کشور ما قحطی زده نیست که مجبور باشیم اول شکم خود را سیر کنیم و بعد به هنر و فرهنگ بپردازیم.
منیژه آرمین - هنرمند پیشکسوت حوزه ی نقاشی با تأکید بر این که تصویب قانون تخصیص یک درصد از بودجه های عمرانی ادارات دولتی برای خرید آثار هنری ضروری است، اظهار کرد: درباره ی این اعتقاد که هنرهای تجسمی، هنری لوکس است و نباید در اولویت قرار گیرد، باید بگویم که کالای هنری جزو کالاهای لوکس محسوب نمی شود. همان طور که انسان جسم دارد، روح هم دارد و همان طور که جسم به تغذیه نیاز دارد روح نیز تغذیه می خواهد و تغذیه ی روح، هنر است.
او ادامه داد: در کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای دنیا، از هنر کمتر استفاده شده است و ما در فضاهای مختلف شهرها کمتر با آثار هنری روبه رو می شویم. اکنون اگر در یک فضای شهری، یک اثر هنری ببینیم تا اثر بعدی 10 کیلومتر فاصله است و این، خیلی بد است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت معلم بیان کرد: خرجی که برای خریدن آثار هنری می شود، فرهنگ ساز و مانند ساختن مدرسه مفید است. دیدن آثار هنری باعث لطافت روح، اعتلای فرهنگ، تفکر و خلاقیت می شود و تأثیرات روان شناسی و تربیتی روی انسان ها دارد. علاوه بر این، حس زیبایی شناسی مردم را هم تقویت می کند. چه آن فرد هنرمند باشد، چه ریاضی دان.
آرمین همچنین تأکید کرد: وجود آثار هنری در فضاهای عمومی ضروری است و این فقط موزه ها نیستند که باید آثار هنری را نمایش دهند، بلکه فضاهای عمومی نیز باید از این آثار بهره مند باشند.
این هنرمند سفالگر درباره ی پیشینه ی تصویب قانون "یک درصد" گفت: این قانون چند سال پیش با تغییراتی تصویب و به مدت یک سال در ایران اجرا شد؛ ولی نتیجه ی آن چندان موفقیت آمیز نبود، چون بودجه بدون نظارت، به مراکزی تخصیص داده شد که اعضایش هنرشناس نبودند و مثلا به جای اثر هنری برای سازمان خود، گل مصنوعی خریدند!
او ادامه داد: برای درست اجرا شدن چنین طرحی به یک شورای بی طرف نیاز است که اهل باندبازی نباشد، هنرشناس باشد و بتواند بر خرید آثار هنری نظارت کند. اگر بدون نظارت، به نهادهای مختلف بودجه داده شود، ممکن است به جای اثر هنری، ظرف کریستال خریده شود و مثلا روی میز مدیرعامل قرار گیرد. این درحالی است که ظرف کریستال اثر هنری نیست. این شورای هنری حتی می تواند نظر دهد که چه کالای هنری برای چه سازمانی خریده شود.
آرمین همچنین اضافه کرد: تصویب این قانون نشان می دهد که سیاست گذاران ما چقدر به هنر توجه دارند. من تأکید می کنم که اثر هنری، یک هنر لوکس نیست و درباره ی این که گفته شود، اول باید به فکر سیر کردن شکم مردم باشیم، بعد برایش ان کالای هنری بخریم، معتقدم که ایران، کشوری قحطی زده نیست و آثار هنری هم در درازمدت تأثیر خود را روی اندیشه و فرهنگ مردم می گذارد.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a