خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

اتفاقی جدید در فرش ایرانی

27 مـرداد 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- بهرام دبیری نقاش پیشکسوت، مجموعه 12 نقاشی اش را که توسط یکی از استادان فرش ایران؛ تبدیل به بافته کرده است را در فصل پاییز در یکی از گالری های تهران به نمایش می گذارد.

بهرام دبیری نقاش پیشکسوت در گفت و گو با خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: برای نخستین باراست که یک نقاش ایرانی نقاشی هایش تبدیل به نقشه فرش شده اند و توسط یک استاد چیره دست کاشانی، در قالب فرش بافته شده اند. این فرش ها اتفاق جدیدی در فرش ایرانی محسوب می شوند و تمامی این آثار با نخ های نفیس بافته شده اند.

او افزود: شاید برخی فکر کنند که این نقاشی ها در قطع و قالب تابلو فرش بافته شده اند و جنبه تزئینی دارند، اما چنین نیست و این فرش ها از ویژگی گاربردی بودن برخوردار هستند. اگر پیش از این نقاشی من در بشقاب یا لیوانی هم نقش بسته این ظروف همه کاربردی هستند.

دبیری ادامه داد: این نقاشی ها در ابعاد فرش های مرسومی که در خانه های ایرانی ها پهن می شوند، 3 و 6 متری بافته شده اند و بر روی این فرش تصاویری از نقاشی هایی که در آن زنان حضور پر رنگی دارند بافته شده است. بیشتر این فرش ها به شیوه مرسوم فرش های ایرانی حاشیه ندارند و اگر حاشیه ای هم داشته باشند باز آن ها نیز براساس نقاشی های خودم شکل گرفته اند.

به گفته بهرام دبیری؛ پیش از این نقاشی های هنرمندان ایرانی بر روی گبه و گلیم نقش بافته شده است اما این برای نخستین بار است که نقاشی های یک نقاش در قالب یک فرش دست بافت بافته می شود.

دبیری در ادامه از تابلو فرش هایی که براساس مینیاتورهای ایرانی توسط فرش بافان تبریز خلق می شود و در گالری های فرش ارائه می شود، انتقاد کرد و گفت: فرش ایرانی با ارائه اش در قالب تابلو فرش سخیف و بی ارزش شده است و بخشی از این بی اعتباری معطوف به فرش بافان تبریزی است که تمرکزشان را بر روی این امر گذاشته اند.

او افزود: فرش ایرانی باید کاربردی باشد و در خانه های های ایرانی ها پهن شود و بر روی دیوار رفتن فرش ایرانی از اعتبار آن می کاهد. همچنین طرح های که بر روی این فرش ها نقش بسته بسیار سخیف است و بخشی از این طرح ها براساس مینیاتور ایرانی شکل گرفته است. مینیاتور ایرانی با فرش ایرانی منافات دارد و در فرش ایرانی نمی توان فضا و خطوط مینیاتور ایرانی را به دست آورد.

به گفته دبیری 5 فرش از این مجموعه 12 تخته ای بافته شده است و باقی این فرش ها نیز تا پایان فصل پاییز بافته و در قالب نمایشگاهی انفرادی در یکی از گالری های تهران در معرض دید قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار هنرآنلاین؛ البته باید به این نکته توجه کرد که طی دهه های گذشته هنرمندان ایرانی دیگری هم به بافته های ایرانی توجه نشان داده اند و در خلق آثارشان به صورت های مختلف از این هنر تاثیرگرفته اند. ازجمله این ها جمشید امینی است که یکی از شاگردان و نقاشان مکتب کمال الملک هم با نخ بر روی دار قالی پرتره می ساخت و حتی اول تصویر مورد نظر خود را بر روی بوم یا کاغذ نقش نمی زد تا براساس آن نقشه فرشی رسم شود و سپس آن را بر روی فرش ببافد. البته جمشید امینی آثار نقاشی متعددی نیز بر روی بوم خلق کرده است. سال گذشته بزرگداشتی برای امینی نخستین نقاشی که شیوه نقاشانه را بر روی فرش اجرا کرد بزرگداشتی از سوی نشریه تندیس در گالری برگ برگزار شد.

پرویز تناولی دیگر هنرمند معاصر هم از آن دست افرادی است که به بافته های سنتی ایران نگاه ویژه داشته و آثاری با الهام از آن ها خلق کرده است. تناولی همچنین پژوهش های مفصلی پیرامون بافته های ایرانی دارد که آن ها را به صورت کتاب نیز منتشر کرده و از میان آنها می توان به کتاب های"فرش"، "افشــــار، دستبافته های ایلات جنوب شرقی ایران"، "گبه؛ هنر زیرپا" و "قالیچه های تصویری"اشاره کرد.

در میان هنرمندان جوان تر هم گاها مشاهده می شود که بافته ها به عنوان مدیومی هنری مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند رویکرد هنرمندان جوان طبیعتا ممکن است نگاه و نتیجه ای متفاوت تر را به دنبال داشته باشد. برای مثال سال گذشته مرتضی زاهدی چند تصویرسازی از اسب هایش را که به شیوه کوبیسم خلق شده بود به یک شرکت فرش ماشینی سفارش داد و براساس آن ها تعدادی فرش در ابعاد کوچک بافته شد. او این مجموعه را در دبی به نمایش گذاشت و 2 فرش از این مجموعه در نمایشگاه حیوانات که در گالری شیرین به نمایشگاه گردانی ایمان صفایی برپا شد، در معرض نمایش قرار گرفت.

منبع:هنر نیوز

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a