خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

برپایی یک رویداد هنری غیرمتعارف

17 تـيـر 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت


خانه مد- دبیر سمپوزیوم مجسمه سازی معاصر پدیده این رویداد را یک رویداد غیر متعارف وگسترش یافته نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران عنوان کرد و اعلام کرد که حضور بسیاری از مجسمه سازان در این رویداد در اعتراض به سایر سمپوزیوم های دولتی است.
نشست خبری سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی معاصر پدیده، شامگاه گذشته 16 تیرماه با حضور جواد براتی رئیس سمپوزیوم و بهداد لاهوتی دبیر این سمپوزیوم برگزار شد.
براتی در آغاز این نشست از تصمیم مسئولان شهر پدیده برای نصب 140 مجسمه در سایت شهر پدیده خبر داد و گفت: با توجه به این نیاز، تصمیم گرفته شد که با برگزاری یک سمپوزیوم مجسمه سازی، بخشی از نیازهای این شهر به آثار حجمی از دل این سمپوزیوم خارج شود.
لاهوتی دبیر سمپوزیوم نیز با اشاره به برگزاری این سمپوزیوم مجسمه سازی برای نخستین بار از سوی بخش خصوصی از این سمپوزیوم به عنوان رویدادی غیر متعارف یاد کرد و گفت: در این سمپوزیوم برنامه ریزی متفاوتی از دیگر سمپوزیوم های دولتی را خواهیم داشت که نه تنها جذاب و ارزشمند خواهد بود بلکه هنرمندان طراز اولی را نیز در این گردهمایی خواهیم داشت که بدون محدودیت دست به خلق آثارشان خواهند زد.
وی اضافه کرد: این سمپوزیوم یک اتفاق هنری خواهد بود، همان طور که بسیاری از مجسمه سازان کشور از اولین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی تهران به عنوان یک اتفاق خوب و جذاب یاد می کنند، سمپوزیوم مجسمه سازی معاصر پدیده را می توان گسترش یافته سمپوزیوم اول مجسمه سازی تهران دانست.
او زمان برگزاری این سمپوزیوم را 25 مردادماه تا 14 شهریورماه اعلام کرد و تأکید کرد: با توجه به مدت زمان اندک برای فراخوان، قرار شد که در دو بخش این سمپوزیوم را برگزار کنیم، بخشی از آن به صورت دعوت از هنرمندان شناخته شده و مطرح ایرانی و خارجی است که سوابق و تجارب اجرایی بسیاری در سطح بین المللی دارند و بخشی دیگر نیز به صورت فراخوان و کشف استعدادهای جوان است که مهلت ثبت نام در بخش فراخوان از 26 تیرماه تا یکم مردادماه خواهد بود.
این هنرمند مجسمه ساز هدف از برپایی این سمپوزیوم را ساخت و نصب تعدادی آثار حجمی در شهر پدیده عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که نهادهای دولتی همچون وزارت ارشاد، شهرداری تهران و موزه هنرهای معاصر تهران با این رویداد همکاری کنند.
لاهوتی با تأکید بر این که مهلت ثبت نام در این سمپوزیوم تمدید نخواهد شد، ادامه داد: در فاز اول این رویداد، با برگزاری این سمپوزیوم حدود 30 تا 35 اثر حجمی را خواهیم داشت و برای مابقی آثار حجمی در فازهای بعدی برنامه ریزی خواهد شد.
براتی رئیس سمپوزیوم نیز در ادامه سخنان لاهوتی گفت: پروژه ساخت مجسمه های این شهر، از 6 ماه قبل آغاز شده است و مجسمه سازان حرفه ای کشور در حال ساخت آثاری برای شهر پدیده شاندیز هستند که در زمان برگزاری این سمپوزیوم، مجسمه های آماده این هنرمندان را نصب خواهیم کرد و بخش دیگری از آثار مورد نیاز این شهر را نیز از درون این سمپوزیوم تأمین خواهیم کرد.
او تعداد آثاری که از این سمپوزیوم خارج خواهد شد را حدود 30 اثر عنوان کرد و گفت: همیشه در جریان چنین رویدادهایی، ریزش هم خواهیم داشت و ممکن است برخی هنرمندان موفق به اتمام آثارشان نشوند که با توجه به این مسائل، در مجموع تعداد 30 اثر با حضور 25 هنرمند ایرانی و 12 هنرمند خارجی مورد انتظار ماست.
بهداد لاهوتی موضوع آثار این سمپوزیوم را آزاد اعلام کرد و یادآور شد: زمان یک ماهه برای اعلام موضوع به مجسمه سازان، بسیار اندک است و با توجه به نیاز این شهر به همه نوع آثار حجمی، موضوع و نوع متریال آن را آزاد اعلام کرده ایم.
در بخش دیگری از این نشست، مسئولان به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
براتی در پاسخ به سوالی درباره سود اقتصادی شرکت پدیده از خلال برگزاری این سمپوزیوم توضیح داد: نگاه ما اقتصادی نیست، اما این نکته می تواند برای سایر مجموعه های اقتصادی مورد توجه قرار گیرد که با برگزاری چنین رویدادهایی هم به سود اقتصادی برسند و هم فضایی را برای کار هنرمندان فراهم کنند.
او افزود: بسیاری از مجسمه سازان نیز نگاه اقتصادی به این سمپوزیوم ندارند و بسیاری از آنها مایلند که فضایی برای اجرای آثارشان داشته باشند و به این ترتیب دیده شوند.
لاهوتی هم اضافه کرد: کاش به ارگان های دیگر هم اعلام شود که هزینه برگزاری این سمپوزیوم تنها هزینه یکی از این آثار حجمی است و حتی جایزه اول این سمپوزیوم نیز که 12 هزار دلار است برای هزینه های ساخت یک اثر حجمی بزرگ مثل یک شوخی است با این حال هنرمندان بسیاری هستند که مایلند در این رویدادها حاضر شوند و آثارشان را خلق کنند و خارجی ها هم از این فرصت برای گردشگری و آشنایی با ایران و هنرمندان آن استفاده می کنند.
این هنرمند مجسمه ساز همچنین با اشاره به این که سمپوزیوم های مجسمه سازی تهران غیر از سمپوزیوم سنگ، مابقی فاجعه است ادامه داد: بسیاری از هنرمندان مطرحی که در این سمپوزیوم حضور دارند، در واقع حضورشان به معنی اعتراض به سایر سمپوزیوم های دولتی است و تلنگری به اجرایی نشدن اصل 44 قانون اساسی است.
او از حمید شانس، سهند حسامیان و محمد سالاریان به عنوان سه هنرمند حاضر در این سمپوزیوم نام برد.
دبیر سمپوزیوم مجسمه سازی معاصر پدیده این رویداد را اتفاقی بین بی ینال و سمپوزیوم دانست و گفت: عنوان سمپوزیوم نزدیک ترین عنوان به این رویداد بود.
او همچنین متریال این سمپوزیوم را از جنس ماندگار و ابعاد آثار را بیشتر از 2 و نیم متر عنوان کرد و ابعاد آثار مدعوین را بیشتر از این اعلام کرد.
جواد براتی هدف از برپایی این سمپوزیوم را ارتفای سواد بصری مردم و زائران شهر مشهد عنوان کرد و در پاسخ به سوالی برای تداوم این سمپوزیوم بیان کرد: در حال حاضر برنامه ای برای ادامه آن نداریم.
وی درباره سوال دیگری مبنی بر گزینش آثار این سمپوزیوم برای شهر مذهبی مشهد توضیح داد: معاونت فرهنگی مجموعه پدیده شامل بزرگان حوزوی و استادان الهیات است که طرح ها و آثار این سمپوزیوم را گزینش خواهند کرد تا مغایر با ارزش ها نباشد.
در پایان این نشست، از سایت سمپوزیوم و پوستر آن رونمایی شد.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران