خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

درباره گوهر جادویی یاقوت بدانیم

عشق و جسارت محصول سنگ سرخ

9 خـرداد 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- یاقوت سنگ است که جذابیت سرخی نهفته در آن، رنگ های دیگر این گوهر را تحت الشعاع قرار داده و اعتقادات مختلفی را شکل داده است.
یاقوت از آن نوع سنگ هایی است که به راحتی جلب توجه می کند و زیبایی درخشان و قرمز رنگ خود را به رخ هر مخاطبی می کشاند. یاقوت از نظر سنگ شناسی دارای ویژگی های خاصی است؛ البته در ادیان مختلف حتی اسلام نیز خواصی برای این سنگ ذکر شده که نشانگر اهمیت آن است. رنگ قرمز یاقوت سمبل عشق، میهن پرستی و خشم است. سنگ یاقوت در اروپا در اواخر قرون وسطی ، سنگ مورد علاقه کشیشان بود تا جایی که آن را متعلق به بهشت می نامیدند. پس از الماس، یاقوت قرمز سخت ترین کانی محسوب می شود و در سایزهای بالاتر از پنج قیراط ،از الماس با ارزش تر است. یاقوت سرخ در میان جواهرات به سلطان سنگ ها شهرت دارد.
خواص درمانی یاقوت
خواص درمانی متعددی برای یاقوت قرمز قید شده و عده بسیاری معتقدند که این سنگ انرژی بسیار مثبتی برای جسم و روح دارد. از این سنگ برای بیماری های قلبی ، تنظیم جریان خون و تقویت غده فوق کلیه استفاده می شود. گفته می شود، یاقوت سرخ فشارخون را افزایش داده و حالت ضعف و ناتوانی را در جسم از بین می برد. همچنین این سنگ بینایی را تقویت می کند و جریان خون را در ناحیه چشم ها به گردش می اندازد.
یاقوت در باور پیشینیان
یاقوت به عنوان یکی از قدیمی ترین گوهرها عقاید مختلفی را در بطن خود دارد تا جایی که برخی اذعان می کردند که یاقوت در آتش گداخته نمی گدازد. محمد بن محمود همدانی در کتاب عجایب نامه درباره یاقوت می نویسد: طبع یاقوت گرم و خشک است، به درجه رابع، هر که با خود دارد از طاعون ایمن بود. یاقوت از زر و سرب سنگی تر بود.معدن وی کوه رهون است به سرندیب که آدم به آن فرو آمد، و در میان دریاست. هر که یاقوت با خود دارد،خون در تن او صافی کند و از خمود و سکته و صرع ایمن بود.
یونانیان نیز معتقد بودند که یاقوت سرخ به صاحبش نیروهای خاصی از جمله سلامتی، دانش، ثروت و موفقیت در عشق می دهد. آنها معتقد بودند اگر یاقوت در سمت چپ لباس سنجاق شود، زندگی آنها همراه با صلح و صمیمیت می شود. یونانیان برای شکست ناپذیری سربازان به آنان یاقوت هدیه می دادند.
در قرون وسطی تصورمی شد که یاقوت با تغییر رنگ و تبدیل آن به رنگ سرخ تیره تر، مالک خود را از خبر ناگوار، بیماری و یا بداقبالی مصون می دارد.
در مشرق زمین بر این باور بودند که سنگ یاقوت نشانه زندگی و حیات است و معتقد بودند که قطره های خون قلب مادر زمین، یاقوت است و این جواهر زیبا یک سنگ خود افروز به شمار می رفت و به همین دلیل این سنگ را تابناک نیز می نامیدند.
طیف رنگی یاقوت
واژه یاقوت عربی شده واژه پارسی یاکَند است. این گوهر دارای ترکیب اکسید آلمینیوم Al2o3 است که به دلیل وجود عناصر واسطه به رنگ های متفاوتی یافت می شود. پس از یاقوت قرمز، یاقوت کبود با ارزش ترین سنگ در خانواده یاقوت هاست. نوعی یاقوت آبی مخملی هست که از معادن کشمیر هند استخراج می شود البته یاقوت های سریلانکا هم می توانند دارای رنگ زیبای یاقوت کبود کشمیر هند باشند. وجود عناصری مانند تیتانیوم و آهن باعث ایجاد رنگ آبی مایل به بنفش در یاقوت کبود می شود. از منابع مهم یاقوت های کبود می توان کشمیر هند، سریلانکا، برمه، تایلند، پاکستان، افغانستان، استرالیا و آمریکا را نام برد.
عناصر یاقوت
ترکیب شیمیایی یاقوت آلومین خالص است که ممکن است به مقدار کم با مواد دیگر از قبیل کروم و آهن آغشته شود. در تجارت بین المللی یاقوت قرمز را Ruby و رنگ های دیگر یاقوت را Sapphire می نامند و همیشه این نام با رنگ آن همراه است مثل Blue Sapphire (یاقوت کبود)، Yellow Sapphire (یاقوت زرد) و Colorless Sapphire (یاقوت بیرنگ).
از آنجایی که سختی یاقوت 9 است سنگی مناسب برای استفاده در صنعت جواهرسازی به شمار می رود و در زمینه جواهرات
کاربرد فروانی دارد. برمه و میانمار مهمترین معادن این سنگ هستند. یاقوت های قرمز خالص و یا دانه اناری که از معدن mogok برمه استخراج می شود، در دنیای تجارت از ارزش بالایی برخوردار هستند.
بلورهای یاقوت سرخ در سیستم تریگونال متبلور شده اند اما تنوع آن ‎ها به محل حضورشان بستگی دارد. برای مثال یاقوت های برمه ای معمولا به صورت منشورهای هگزاگونال تخت با دو انتها معین می شوند.
از لحاض فیزیکی کریستال یاقوت دارای شکستگی های ناهموار و صدفی بوده و کلیواژ یا رخ ندارد. یاقوت درخشندگی شیشه ای دارد. جذب طیفی کریستال یاقوت در خط قرمز، زرد، سبز و بنفش است اما کروم فلز رنگساز یاقوت قرمز است.
امروزه ذخایر مهم یاقوت در برمه، تایلند ، سریلانکا و تانزانیا و معدن جدیدی در ماداگاسکار وجود دارد. یاقوت های قرمز راف را در کشور تولید کننده تراش می دهند.
کریستال سافایر در سیستم تریگونال متبلور می شود و شکل گیری آن به شرایط معدن وابسته است. مثلا سافایرهای معادن سریلانکا به شکل دو هرمی متبلور می شوند. با اینکه سافایرها دارای شکستگی های صدفی و ناهمواری هستند اما رخ واقعی ندارند و دارای درخشندگی شیشه ای هستند.
روش تشخیص یاقوت اصل از بدل
امروزه بیشترین یاقوت های ستاره مصنوعی یا ترکیبی هستند. یکی از نشانه ها برای تشخیص یاقوت اصل از بدل آن است که سنگِ اصل، اشعه فرابنفش را از خود عبور می دهد اما انواع مصنوعی این ویژگی را ندارند.
در درجه بندی کیفیت و ارزش یاقوت چهار عامل، رنگ، پاکی، برش و وزن مهم تأثیر گذار هستند.
در حقیقت رنگ مهمترین فاکتور در قیمت گذاری کانی های رنگی و یاقوت هاست. برای مثال یاقوت قرمز می تواند دارای رنگ قرمز، نارنجی یا قرمز مایل به بنفش باشد ولی بهترین رنگ یاقوت قرمز، رنگ قرمز خالص همراه با مقدار کمی از رنگ بنفش است که به آن یاقوت دانه اناری سرخ می گویند.
باید توجه داشت که قیمت یاقوت قرمز هنگامی که رنگ قرمز یاقوت همراه با رنگ بنفش، نارنجی و یا حتی قهوه ای باشد، کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر رنگ قرمز یاقوت باید از غلظت خوبی برخوردار باشد زیرا پایین بودن غلظت رنگ باعث تغییر رنگ قرمز به رنگ صورتی می شود که قیمت آن کمتر است.
پاکی سنگ به معنای خالی بودن سنگ از هرگونه ناخالصی های درونی و مشکلات سطحی است به عبارتی همانند دیگر سنگ های گرانبها یاقوت، هر چه پاکتر باشند به قیمت آن افزوده می شود زیرا وجود ناخالصی ها در سنگ نه تنها از زیبایی آن می کاهد بلکه در شفافیت، استحکام و رنگ سنگ تأثیرگذار است. دقت داشته باشید که یاقوت قرمز پاک، بسیار کمیاب بوده و از قیمت بسیار زیادی برخوردار است.
برش یکی دیگر از نکات مهم در تشخیص یاقوت است به همین خاطر اگر یاقوتی با دقت بسیار برش خورده باشد می تواند دارای رنگ و جلای بهتری باشد. بنابراین در هنگام خرید باید به شکل هندسی، سنگ برش خورده توجه شود تا به صورت کامل قرینه باشد. یعنی اگر برش سنگ مورد نظر گرد است باید لبه ها کاملاً گرد باشد و تمام صفحات برش خورده بر روی سنگ از نظم و ترتیب خاصی پیروی کنند در غیر این صورت از بهای سنگ کاسته می شود.
وزن عامل مهمی در ارزشگذاری یک سنگ است. یاقوت نیز مانند سایر گوهرها بر اساس قیراط ارزش گذاری می شود.
یاقوت مصنوعی
امروز به دلیل کمیابی یاقوت های طبیعی با کیفیت، صنعت ساخت مصنوعی و بهسازی این گوهر در جهان پیشرفت چشمگیری داشته است. یاقوت مصنوعی "synthetic corundums" برای نخستین بار توسط آگوست ورنیوال شیمیدان فرانسوی ساخته شد. او فرآیند ذوب- شعله را برای تولید یاقوت های ارزان قیمت در سال 1886 اختراع کرد. صنعت ساخت یاقوت های مصنوعی از سال 1902 آغاز و به صنعت جواهرسازی راه یافت. این نوع یاقوت ها دارای خواص فیزیکی و نوری، ترکیب شیمیایی و ساختمان کریستالی یکسان با نمونه های طبیعی خود هستند و جداسازی آنها از نمونه های طبیعی از روی ناخالصی ‎های آن ها در لابراتوارهای گوهرشناسی میسر بوده و گاهی این کار توسط گوهرشناسان و در بعضی از نمونه ها می تواند بسیار دشوار باشد و از آنجایی که سنگ های مصنوعی از قیمت کمتری برخوردار هستند حتماً قبل از خرید از اصالت آنها باید اطمینان حاصل شود.
صنعت بهسازی یاقوت به قرن ها پیش مربوط است ولی در سال های اخیر سرعت چشمگیری در ابداع روش های جدید بهسازی یاقوت دیده می شود.
بهسازی یاقوت ها به دلایلی نظیر: افزایش، کاهش و یا تغییر رنگ در سنگ؛ افزایش بیشتر شفافیت در سنگ؛ افزایش استحکام بیشتر سنگ؛ بوجود آوردن پدیده ستاره ای در یاقوت ها و یا از بین بردن آن صورت می پذیرد.
البته کریستالهایی که مورد بهسازی قرار گرفته اند شاید از زیبایی و استحکام خوبی برخوردار باشند ولی باید با ذکر نام کریستال بهسازی شده و با قیمت پایین تر ارائه شوند و نه به عنوان سنگ های طبیعی با قیمت های گزاف.برای روشن تر یا تیره تر کردن رنگ کریستال یاقوت کبود برای اینکه در بازار جهانی با قیمت بیشتری به فروش برسند از حرارت Heat استفاده می شود.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a