خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

طرح‌های نامتقارن، به وجودآورنده لباس‌هایی متفاوت

7 خـرداد 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- به عقیده ˝آوا فرسار˝ موضوع خرید لباس از مزون ها کم کم بین مردم جا افتاده است و بیشتر افراد برای این کار بودجه ای در نظر می گیرند تا یک مانتوی شیک و خاص داشته باشند.
گفت و گو با بیشتر طراحان لباس متوجه می شویم که علاقه آنان به این کار ریشه در کودکی و علاقه آنها به پوشیدن لباس هایی متفاوت دارد. گفت و گوی ما را با "آوا فرسار" طراح لباس جوان بخوانید.
درباره نحوه آغاز به کار خود بگویید.
من در رشته برق و الکترونیک تحصیل کردم و کار طراحی داخلی هم انجام می دهم، اما به دلیل علاقه به طراحی لباس وارد این کار شدم. از کودکی در این زمینه استعداد داشتم و هر لباسی که می خریدم تغییراتی در آن ایجاد می کردم تا لباس متفاوتی درست کنم. این حالت روی من ماند و وقتی بزرگ شدم دوره های تخصصی طراحی لباس را در هندوستان گذراندم.
در آن دوره ها چه نکاتی را آموزش دیدید؟
درس های آن دوره ها بیشتر چیزهایی مانند رنگ شناسی و...بود. البته من به طور ذاتی اینها را می دانستم و قبلا در کارهای خود از آنها استفاده می کردم، ولی برای بهتر شدن دید خودم در این کلاس ها شرکت کردم.
طرح های شما چه ویژگی خاصی دارند؟
نامتقارن بودن طرح ها ویژگی اصلی کارهای من است. مدل لباس های من طرح های خاصی هستند که نمونه آن زیاد دیده نشده است. درست است که در ایران باید باحجاب باشیم اما این موضوع باعث نمی شود محدودیتی در پوشش ما به وجود آید. ما می توانیم مانتو را مثل لباس شب یا عصر بپوشیم و همیشه خوش تیپ باشیم. مانتوی ما حتما نباید یک چیز ساده و معمولی باشد و با همین پوشش هم می توان شیک بود.
چه نیازی باعث شد به کار طراحی لباس بپردازید؟
در ذهن من طرح های زیادی وجود داشت که با این کار تخلیه می شد. موضوع این نبود که به دلیل کم بود لباس های مورد علاقه ام در فروشگاه ها این کار را شروع کنم، چون من قبل از این هم از مزون ها خرید می کردم یا خودم لباس هایم را می دوختم. در واقع وقتی اطرافیان کارهایم را می دیدند از آنها تعریف می کردند و می خواستند که برای آنها هم لباس بدوزم. این موضوع باعث شد کار طراحی لباس را به صورت جدی پی گیری کنم.
به نظر شما مانتو یک لباس ایرانی است؟
ما نمی توانیم بگوییم مانتو یک لباس ایرانی است چون در خارج از ایران هم این لباس به عنوان پالتو و بارانی در زمستان، یا به عنوان تونیک در تابستان استفاده می شود. لباس ما هم مثل آنهاست و فقط یک روسری به آن اضافه می کنیم. در کشورهای مختلف حجاب را به عنوان پوشش مختص مسلمان ها می شناسند اما مانتو را لباس ویژه مسلمان ها نمی دانند چون همه جا پوشیده می شود. پس نمی توانیم مانتو را یک لباس ایرانی بدانیم. حتی در دیگر کشورهای مسلمان هم لباس بلند یا چادر وجود دارد و تفاوت چندانی بین لباس ما و آنها وجود ندارد.
پس چگونه می توانیم لباس ایرانی داشته باشیم؟
لباس های محلی ما می تواند تفکیک کننده لباس ما و مسلمان های دیگر باشد. کسانی که تحقیقات باستان شناسی یا تاریخی انجام می دهند با این پوشش ها آشنا هستند و می توانند آنها را به دیگران معرفی کنند. ما می توانیم با الگو گرفتن از این لباس ها، پوششی متفاوت از مسلمان های دیگر طراحی کنیم و هویت ایرانی خود را در لباس هایمان نشان دهیم.
لباس هایی که در مزون تولید می شوند چه تفاوتی با لباس های تولیدی دارند؟
اولین تفاوت، تیراژ بالای لباس در فروشگاه است. این لباس ها در مناطق و شهرهای مختلف پخش می شوند و قیمت آنها برای بیشتر افراد جامعه مناسب است. برای تولیدی، تولید انبوه خیلی از طرح ها به صرفه نیست، ولی در مزون امکان دوخت هر طرحی وجود دارد. در مزون از هر لباس حداکثر 3 یا 4 دست دوخته می شود و بعضی از طرح های خاص، تک هستند و تولید مجدد از آنها صورت نمی گیرد. مزون دارای یک برند خاص و طراح خاص است و طراح آن هم باید آنقدر حرفه ای باشد که بتواند لباس هایی متفاوت طراحی کند. البته به تازگی فروشگاه ها هم لباس های متفاوت و جدیدی دارند اما باز هم کار آنها با مزون متفاوت است.
به نظر شما مشتری ها برای کار مزون و تولیدی تفاوت قائل هستند؟
بعضی از افراد این تفاوت را کاملا تشخیص می دهند و برند و دوخت برایشان مهم است. عده ای هستند که تک بودن کار برایشان اهمیت زیادی دارد و وقتی برای خرید لباس می آیند اطمینان حاصل می کنند که نمونه دیگری از آن وجود ندارد. اما بعضی دیگر ترجیح می دهند لباس های ساده تر و ارزان تر بپوشند. این موضوع بستگی به شرایط افراد دارد.
مشتری های شما از چه طیفی هستند؟
سبک کاری من مشتری های خاص را پوشش می دهد ولی کارهای معمولی تر هم دارم که برای بیشتر افراد مناسب است. اما موضوع خرید لباس از مزون ها و پوشیدن مانتوهای متفاوت کم کم دارد بین مردم جا می افتد و بیشتر افراد برای این کار بودجه در نظر می گیرند تا حداقل یک مانتوی شیک داشته باشند. سال های قبل همه افرادی که کارها را می دیدند از آنها خوششان می آمد ولی به دلیل گرانی خرید نمی کردند. ولی الان بیشتر افراد متوجه شده اند که این کارها متفاوت هستند. وقتی مشتری می بیند که کار مزون پارچه خاص، طرح خاص و دوخت بهتری دارد متوجه می شود که این لباس را نمی توان با قیمت پایین تری ارائه داد.
کیفیت کار مزون ها را چگونه می بینید؟
بیشتر آنها کار خوبی دارند و بعضی هم کارهای خیلی خوبی انجام می دهند اما تعدادی هم هستند که کارهای معمولی تری دارند. تعداد مزون های مانتو در این سال ها افزایش یافته اما به نظر من کار آنها هم دسته بندی دارد. بعضی افراد توان ادامه کار را ندارند و بعد از مدتی این کار را رها می کنند، اما بعضی هستند که کار خود را ادامه می دهند و پیشرفت می کنند. من فکر می کنم پیشرفت خوبی داشته ایم چون مغازه ها هم برای رقابت با مزون ها به تکاپو افتاده اند و از آنها مدل می گیرند یا سفارش طرح می دهند. بالاخره این موضوع بیبین همه جا می افتد که می توان باحجاب بود اما لباسی شیک و خوشرنگ پوشید.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a