خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

به بهانه روز ملی خلیج فارس/ نقش‌ بستن جریان‌های اجتماعی روی لباس

9 ارديـبـهـشـت 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

مریم درویش: در دوره معاصر و با پیشرفت تکنولوژی چاپ، بارها شاهد بوده ایم که لباس و به ویژه تی شرت ها در سراسر دنیا به عنوان تریبونی برای بیان اندیشه مصرف کننده مورد استفاده قرار می گیرند. در کشورهای خارجی استفاده از طرح های ملی و میهنی، تصاویر هنرپیشه ها و افراد محبوب، نوشته های گوناگون و... طرح اصلی مورد استفاده در تی شرت ها هستند. اما در ایران این موضوع تا چه حد مورد توجه قرار می گیرد؟
در جوامع گوناگون اتفاقات فرهنگی اجتماعی و سیاسی تاثیر زیادی بر آفرینش های هنری دارد. از آنجا که هنرمندان بخشی تاثیرگذار در جوامع هستند آثار هنری آنان در سطوح مختلف، توانایی تاثیرگذاری بر بینش مردم و حتی شکل دهی حرکات اجتماعی را دارد. سینما و موسیقی تاثیرگذارترین اشکال هنری هستند که تاثیرات آنها بارها توسط جامعه شناسان بررسی شده است، اما این موضوع در رشته های هنری دیگر نیز وجود دارد. در جوامع اروپایی بارها شاهد تاثیر جریانات اجتماعی گوناگون در شاخه های مختلف هنری بوده ایم. در ایران نیز در دوره های زمانی مختلف تاثیرات مسائل اجتماعی در آثار هنری مانند سینما، شعر، هنرهای تجسمی و موسیقی دیده شده است.
اگر لباس را به عنوان یک مدیوم هنری در نظر بگیریم شاهد تاثیرات جنبش های اجتماعی در طراحی لباس نیز هستیم. اما در ایران کمتر شاهد چنین تاثیراتی بوده ایم، زیرا طراحی لباس در ایران پدیده ای نوظهور است و به عنوان یک اثر هنری شناخته نمی شود. با وجود این در سال های اخیر هنرمندانی از رشته های نقاشی و گرافیک وارد طراحی لباس شده و تلاش کرده اند از لباس به عنوان ابزاری برای انتقال پیام استفاده کنند.
استفاده از نقوش سنتی، خوشنویسی، چهره شهدا و... از جمله تلاش هایی است که در این زمینه انجام شده است. اما از جمله مسائل اجتماعی که در یکی دو سال اخیر بسیار در جامعه ایرانی مطرح شده است، تلاش های صورت گرفته توسط بیگانگان برای تغییر نام خلیج فارس است. این موضوع که به شکل های مختلف در آثار هنری گوناگون مطرح شده، به لباس های ایرانی هم کشیده شد و تی شرت هایی با نقش خلیج فارس شکل گرفت.
اردیبهشت ماه سال 92 نمایشگاهی با عنوان "جشنواره بین المللی طراحی لباس خلیج فارس" در فرهنگسرای رسانه برگزار شد. در این نمایشگاه تعداد 25 تیشرت به نمایش درآمد که طرح های تایپوگرافی با موضوع خلیج فارس بر روی آنها چاپ شده بود. هرچند این طرح ها به طور خاص برای لباس طراحی نشده و از طرح پوسترهایی که قبلا با این موضوع طراحی شده اند استفاده شده بود.
آثار این مجموعه شامل طرح هایی از رسول احمدی، محمد اردلانی، محراب اسدخانی، بهمن اصغری، اصلان اصلانی، صالح الهی، امیر انامی، لین چنگ تا (چین)، ناصر خادم، ریچارد دابل دی (آمریکا)، سید اسماعیل دلیرصفت، اسماعیل رضایی، سینا رعیت دوست تلوکی، جیه ژانگ (تایوان)، عباس شریف، عباس طوافی، رضا عباسی، حسین عبدی، نغمه فلور ذبیحی، عقیل کامل نارستان، عرفان کمالی، میلاد مافی، مهدی محمدی، علیرضا مصطفی زاده ابراهیمی و سیاوش نورین بود.
اما نکته مهم آن است که این آثار در حد نمایشگاه باقی مانده و اثری از آنها در جامعه دیده نشد. پیش از این بسیار دیده شده که تی شرت هایی با تصاویری از فوتبالیست ها، هنرپیشه های خارجی و... به تولید انبوه رسیده و توسط افراد مختلف استفاده شده اند. اما چنین طرح هایی که به نوعی بیانگر اندیشه مصرف کننده آنها است تا به حال به تولید انبوه نرسیده اند و فقط گاهی تعدادی محدود از چنین آثاری به شیوه چاپ دستی تولید شده و بر تن عده ای اندک دیده می شود. در صورتی که اگر چنین لباس هایی توسط تولیدی ها به تولید انبوه رسیده و برای استفاده مردم جامعه عرضه شوند، به عنوان لباس هایی متفاوت و بیانگر نوع تفکر صاحب آن لباس مورد استقبال عده زیادی از مردم قرار خواهند گرفت. این موضوع نشان دهنده نقش مهم طراحان لباس و تولیدی ها در فرهنگ سازی و شکل دهی سلیقه مردم است که نقش مهمی در روند مد جامعه دارد.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a