خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

یک نقاش قهوه‌خانه‌ای: دردم را به چه کسی بگویم؟

5 بـهـمـن 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- یکی از هنرمندان پیشکسوت - رشته ی در حال منسوخ - نقاشی قهوه خانه ای، می گوید، علاقه مند است که این رشته را به نسل جوان آموزش دهد ولی به علت نداشتن یک کارگاه مناسب، این امکان را ندارد.
نقاشی قهوه خانه ای به نوعی از نقاشی اطلاق می شود که هنرمند در آن به جای کشیدن تصویر از روی یک منظره یا صحنه ی واقعی، از تصورات ذهنی خود که برگرفته از متون داستان های رزمی، بزمی، حماسی و... است، بهره می گیرد و عموما تصاویری بدون در نظر داشتن پرسپکتیو، خلق می کند.
بنابراین گزارش، این رشته ی هنری اکنون در لیست رشته های در حال منسوخ سازمان میراث فرهنگی است، چون در سطح کشور معدود هنرمندی باقی ماند ه که در این رشته هنری مشغول به کار باشد و از سوی دیگر به نظر می رسد، این رشته بنا به دلایلی، دیگر چندان مورد اقبال هنرمندان جوان قرار نمی گیرد. برای پرس وجو درباره ی این رشته و وضعیت هنرمندانش با یکی از هنرمندان آثار نقاشی قهوه خانه ای در استان زنجان گفت وگو کرده ایم.
اژدر محمودی که نزدیک به 80 سال سن دارد، یکی از هنرمندان باقی مانده در این رشته است که هنوز هم کار می کند و هر سال آثار هنری خود را که شامل نقاشی های قهوه خانه ای و آثار قلم زنی است در نمایشگاه های مختلف عرضه می کند، او می گوید که چند سال است که علاقه اش به ارائه ی آثار قلم زنی نسبت به نقاشی قهوه خانه ای بیشتر شده است و در باره ی پیشینه ی کاری خود چنین توضیح می دهد: 58 سال است که به حرفه ی نقاشی قهوه خانه ای مشغولم. مدتی در استان زنجان با نام امام چکن( به زبان ترکی) یعنی کسی که نقاشی امام را می کشد، معروف بودم و این به علت علاقه مندی ام به کشیدن شمایل امامان و انبیاء بود. از من یک نقاشی بزرگ در کربلا در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) روی وجود دارد.
این هنرمند اظهار کرد: حدود 45 سال است که از روی شاه نامه و مثلا داستان های نبرد رستم و سهراب و... تصاویر آن ها را نقاشی می کنم. حدود 35 سال است که به کار قلم زنی هم علاقه مند و مشغول شدم و در نتیجه ی این علاقه، تصاویر مختلفی مانند کیخسر، رستم، سهراب و... را روی فلزاتی مانند برنج و مس به صورت نقش درمی آورم.
او با بیان اینکه نقاشی قهوه خانه ای را هنری خدادای در خود می داند، بیان کرد: نه تنها نقاشی قهوه خانه ای را از کسی نیاموخته ام، بلکه تحصیلات این هنر را هم ندارم. من روی هم حدود 26 روز در "اکابر"، درس خواندم. زمانی که من در آن جا مشغول به تحصیل شدم، درس خواندن در اکابر به این صورت بود که افراد شاغل شب ها یک ساعت به آنجا می رفتند و درس می خواندند. بعد از گذراندن آن یک ماه آموزش، مجله های باطله را کیلویی می خریدم (به مبلغ کیلویی دو ریال) و همه را مطالعه کردم. و سعی می کردم که خواندن و نوشتن را یاد بگیرم.
محمودی درباره ی اینکه آیا هنرش را کسی در خانواده اش ادامه می دهد یا نه؟ توضیح داد: 8 فرزند دارم که از میان آن ها تنها یک دخترم است که نقاشی می کشد. او هم ابتدا به سبک نقاش های معمولی نقاشی می کشید ولی با تشویق من رفته رفته به سمت نقاشی قهوه خانه ای کشیده شد.
او درباره ی نمایشگاه های صنایع دستی توضیح داد: غالبا کارهای قلم زنی ام را به نمایشگاه صنایع دستی ارائه می کنم و این به این علت است که احساس می کنم آثار قلم زنی شده ماندگاری بیشتری دارد. من در شروع کارم به هنر قلم سیاه علاقه مند شدم و بعد احساس کردم آثار قلم سیاه فانی هستند و ممکن است زود از بین بروند. بعد آثارم را به روی بوم نقاشی بردم( نقاشی های قهوه خانه ای) و به این فکر کردم که احتمالا ماندگاری بیشتری دارند و اکنون نیز روی فلزات کار می کنم، چون فکر می کنم که کار روی فلزات ماندگارتر است و حتی حوادثی مانند زلزله و... نمی تواند این آثار راتخریب کند.
این هنرمند نقاشی قهوه خانه ای اضافه کرد: دیگر پیر شده ام و نمی توانم جایی بروم و به روی دیوارنقاشی بکشم. در زمان جوانی روی دیوارهای قهوه خانه های زیادی نقاشی می کشیدم ولی اکنون سالانه دو یا سه نمونه برای خودم نقاشی می کشم و آن ها را در نمایشگاه صنایع دستی می فروشم. البته مردم به آثار نقاشی قهوه خانه ای من علاقه مندند، چنانچه اغلب تابلوهای من در میانه ی کار توسط دوستان و آشنایان خریداری می شود.
او درباره ی نقاشی هایی که به تازگی کشیده است، توضیح داد: مجلس یوسف و زلیخا، تصویر نورعلی شاه درویش و واقعه عاشورا را به تازگی نقاشی کرده ام و علاقه مندم که در زمینه ی نقاشی قهوه خانه ای آموزش هم بدهم. ولی امکان آن برایم وجود ندارد چون برای کار یک اتاق 12 متری در حیاط خانه ام دارم که سقف آن ایرانت است و در زمان بارش باران حتی آب از آن چکه می کند.
محمودی همچنین گفت: من یک هنرمند پیشکسوتم و با این امکانات شرایط کار کردن برایم بسیار دشوار است. برای رفع مشکلات خود بارها به مسئولان استانداری و میراث فرهنگی مراجعه کردم و مسائلم را با آن ها مطرح کرده ام ولی آن ها هرگز توجهی به این موضوع نشان ندادند. چندی پیش در مجلسی شرکت کردم که شهرداری تدارک دیده بود و قرار بود در این مجلس به مشکلات هنرمندان صنایع دستی رسیدگی شود، هرکس سخنان مسئولان را در این جلسه می شنید با خود فکر می کرد جای هنرمندان بهشت شده است ولی من می دانستم همه این ها شعار است.
او درباره ی مشکلاتش گفت: یکی از بزرگترین مشکلات من این است که بیمه نیستم. یعنی بیمه ی هنرمندان صنایع دستی شامل حال من نمی شود. سال 87 در تلویزیون برنامه ای پخش شد که در آن گفته شد هنرمندان 60 سال به بالا بازنشسته محسوب می شوند. با اینکه آن زمان 61 ساله بودم ولی بیمه ای به من تعلق نگرفت. حتی وام هنرمندان صنایع دستی هم به من تعلق نمی گیرد. وقتی برای گرفتن وام مراجعه کردم به من گفتند که سن تو زیاد است و نمی توانی وام را برگردانی. نمی دانم به چه کسی دردم را بگویم که دردم را دوا کند؟

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a