خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

اجرای گروه كُر صمات به 6 زبان دنیا/ گروه قمی موسیقی ایرانی می‌نوازد

5 بـهـمـن 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- دونوازی فرج نژاد و منتظری در بخش نسلی دیگر جشنواره موسیقی فجر، حضور گروه روح افزا با تکیه بر ردیف و اجرای گروه كُر صمات به 6 زبان دنیا از جمله اخبار جشنواره موسیقی فجر است.
میدیا فرجنژاد و کامران منتظری با دو نوازی تار و تمبک در قالب گروه سواران در بخش نسل دیگر جشنواره موسیقی فجر به صحنه می روند و اثری به نام طغیان را اجرا می کنند.
فرج نژاد نوازنده تار و آهنگساز نگاه مسئولان کنونی فرهنگ و هنر را در اعتلا و پیشرفت هنر دانست و خاطرنشان کرد: دغدغه و هدف مسئولان فرهنگ و هنر کنونی اعتلا و پیشرفت است و پیشرفت های چشمگیری در حال وقوع است بر این اساس پس از دعوت عزیزان برگزار کننده و توضیحاتشان، برآن شدم "طغیان " را به روی صحنه ببرم.
این هنرمند درباره دلیل اجرای آلبوم طغیان در جشنواره موسیقی فجر گفت: آلبوم طغیان را انتخاب کردم چون اثری است برگرفته از دردهای مشترک همنسلانم است. اکثر قطعات به همان شکل اصلی اجرا خواهد شد اما قطعاتی به شکل بداهه به اثر اضافه خواهد شد. خاصیت قطعات بداهه به صورتی است که احساس نوازنده و شنونده را بیشتر به هم گره می زند و این به طور حتم یکی از اهداف اجرای این دونوازی است.
فرج نژاد در پاسخ به این پرسش که چرا در این اجرا با علیشاپور (خواننده آلبوم طغیان) به صحنه نمی رود، اظهار کرد: در نظر داشتم اثر را به همان شکل ضبط شده به روی صحنه ببرم، متاسفانه عدم هماهنگی به موقع این همنشینی را ناممکن ساخت. در صحبتهای بعدی و با توجه به تجربه کنسرت سال گذشته من و کامران منتظری در اجرای بیکلام طغیان، به این جمع بندی رسیدیم که این بار نیز این اثر را که در ابتدا نیز به شکل بیکلام آهنگسازی شده بود، با همان فرم اجرا کنیم. بی شک فقر موسیقی بی کلام در فرهنگ شنیداری عمومی مردم هم در این تصمیم گیری بی اثر نبود.
روح افزا با تکیه بر ردیف در جشنواره موسیقی فجر حضور دارد
گروه موسیقی روح افزا یکی از گروه های حاضر در جشنواره بیست و نهم است که از شهرستان قم در این جشنواره حاضر شده و در بخش کلاسیک ایرانی پذیرفته شده است.
علیرضا مینویی نوازنده سنتور گروه موسیقی "روح افزا" درباه قطعاتی که برای اجرا انتخاب کرده اند، گفت: قطعاتی که برای اجرا در بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر در نظر گرفته ایم در آواز بیات اصفهان با گریزی به دستگاه شور تنظیم شده است.
این نوازنده درباره حال و هوایی که برای قطعاتشان در نظر گرفته اند، توضیح داد: آهنگسازی و تنظیم قطعات گروه را احمد کاشانی مقدم انجام داده است. مقدم از شاگردان داریوش پیرنیاکان است و نگاهی سنتی به قطعات دارد. آنچه در گروه ما نواخته می شود بر گرفته از ردیف موسیقی ایرانی است.
وی ادامه داد: در اجرای برنامه سه تصنیف داریم که هر سه بر روی غزل هایی از حافظ آهنگسازی شده اند. تلاش کرده ایم که تنظیم قطعه های این کنسرت براساس زمانبندی اعلام شده از سوی جشنواره باشد. جشنواره برای هر گروه 45 دقیقه زمان در نظر گرفته است.
این نوازنده سنتور درباره تمرینهای گروه گفت: برای قطعات این کنسرت در حدود یک سال است که در حال تمرین هستیم. با اعلام فراخوان جشنواره موسیقی فجر، برای محک گروه تصمیم به شرکت در جشنواره گرفتیم. پس از پذیرفته شدن گروه در جشنواره تمرین هایمان را منظم تر و فشرده تر کردیم. در حال حاضر هم با تمام تلاشمان برای حضوری قدرتمند در بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر می کوشیم.
نوازنده سنتور گروه موسیقی "روح افزا" ضمن بیان سابقه فعالیت های این گروه گفت: گروه موسیقی روح افزا از سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرده است. در این مدت نیز در جشنواره های مختلف داخلی شرکت کرده و یک بار نیز در جشنواره هنری ایران زمین در دوحه قطر اجرایی داشته ایم.
وی ادامه داد: بیشتر اعضای گروه موسیقی روح افزا در یکی از آموزشگاه های قم در حال تدریس هستند. در همان آموزشگاه هم تمرین هایمان را دنبال می کنیم. مشکلاتی که در اینجا وجود دارد موجب شده که ما به موسیقی نگاهی برای کسب درآمد نداشته باشیم. بیشتر اعضای گروه ما شغل اصلیشان چیزی غیر از موسیقی است.
این هنرمند اعضای گروه را به این ترتیب معرفی کرد: سید احمد کاشانی مقدم نوازنده تار، آهنگساز و تنظیم کننده قطعات، علیرضا مینویی نوازنده سنتور، محسن آبکار خواننده، محمد علی نوزوزیان نوازنده سه تار و بم تار، محمد رضا نوروزیان نوازنده کمانچه، شهرام جعفری نصب نوازنده نی، علی نوروزیان نوازنده تنبک و محمد طهماسبی نوازنده تار، اعضای گروه موسیقی روح افزا هستند.
گروه كُر صمات به شش زبان دنیا اجرا می کند
سرپرست گروه كر "صمات" از اجرای قطعات این گروه به شش زبان دنیا و زبان ایران باستان، در جشنواره موسیقی فجر خبر داد.
گروه کر "صمات" در بخش رقابتی آواز جمعی شركت كرده است. آزاده عظیمی درباره اجراهای این گروه گفت: در این جشنواره تمركز گروه كر "صمات" بر روی قطعاتی به زبان های مختلف است.
سرپرست گروه كر صمات درباره اجرای پیش رویش در جشنواره توضیح داد: رپرتوار ما كلاسیك است و قطعاتی از دوران رنسانس، باروك، رمانتیك، كلاسیك و مدرن را در بر خواهد گرفت.
وی افزود: قطعات به زبانهای ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، لاتین و فارسی اجرا خواهد شد و البته اجرای یك قطعه ویژه نیز در برنامه ما گنجانده شده است كه یكی از قطعات مشهور كلاسیك است و من آن را برای گروه كر تنظیم كرده ام و این اثر به زبان ایران باستان اجرا می شود.
عظیمی درباره انگیزه اش از حضور در جشنواره موسیقی فجر بیان كرد: اعضای گروه كر "صمات" علاقه زیادی به كنسرت در جشنواره موسیقی فجر داشتند و من هم به خاطر علاقه اعضای گروه این قطعات را تنظیم كردم و مشغول تمرین برای شركت در جشنواره هستیم.
وی درباره این دوره از جشنواره موسیقی فجر گفت: در حال حاضر همه امور جشنواره به خوبی در حال پیش رفتن است و این روند جای تشكر دارد.
این هنرمند كه امسال در بخش رقابتی جشنواره شركت كرده است، اظهار كرد: بخشی از جشنواره به صورت رقابتی برگزار میشود كه ما هم در این بخش شركت كردهایم اما دیدگاه شخصی من به موسیقی متفاوت است زیرا من موسیقی را مسابقه ای یا رقابتی نمی بینم اما این در حالی است كه فكر می كنم در مجموع كنسرت گذاشتن زیباست.
گروه كر "صمات" به رهبری آزاده عظیمی در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر و در بخش آواز جمعی رتبه نخست را كسب كرده بود.
رهبر گروه كر صمات ادامه داد: امیدوارم بعد از جشنواره حمایت از گروههای جوان ادامه داشته باشد تا هنرمندان این عرصه هم دلگرم تر شوند.
بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر 24 بهمن تا یکم اسفند به دبیری حسن ریاحی برگزار می شود.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a