خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

عروسک‌های ایرانی براساس کاراکتر زنان قصه هزارویکشب

29 دی 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- یاسمن فراهانی براساس کاراکترهای داستان های مجموعه هزار و یکشب عروسک هایی با لباس های ایرانی طراحی و تهیه کرده است. از رشته طراحی عروسک می گوید:
کی از عروسک های طراحی و ساخته شده توسط یاسمن فراهانی.
نام عروسک: شهرمان شاه
او طراحی و ساخت عروسک را از سه سال پیش و پس از اتمام پایان نامه اش شروع کرده است. موضوع پایان نامه او تاریخچه لباس ایرانی است.
نام عروسک: گلنار
او برای این منظور تصمیم می گیرد تاریخچه لباس های ایرانی را با الهام از داستان های کهن ایرانی با استفاده از عروسک های پارچه ای نشان دهد.
نام عروسک: ماه پیشونی
یاسمن فراهانی بر اساس تاریخچه لباس ایرانیان از زمان سامانیان و ایلخانیان تا دوره قاجار، عروسک های پارچه ای با لباس ایرانی تهیه کرده است.
او درباره مجموعه عروسک های داستان هزار و یک شب می گوید: "می خواستم یکی از داستان های کهن ایرانی را زنده کنم. یکی از داستان های هزار و یک شب را انتخاب کردم."
گلنار دریایی و پسرش ماه خندان"، همان داستانی است که یاسمن فراهانی از مجموعه هزار و یک شب انتخاب کرده و بر اساس شخصیت های این داستان عروسک ساخته است.
ابتدای داستان "گلنار دریایی و پسرش ماه خندان": "در زمان های پیشین و روزگاران دیرین در ایران زمین، شاهی به نام شهرمان فرمانروایی می کرد. اما هیچ گاه دارای پسر یا دختری نشده بود. روزی از روزها غلامی از در درآمد و گفت: "سرورم، زنی که زیباتر از او چشمی نادیده، به همراه مردی بازرگان بر در است." و تا شاه را دیده بر وی افتاد، دید که از باریکی به نی نیزاران می ماند...
از یاسمن فراهانی می پرسم طراحی لباس برای عروسک های داستان گلنار، برداشت خود او از این مجموعه است؟ او می گوید: "البته داستان را کامل خوانده ام ولی در داستان های ایرانی ظاهر اشخاص زیاد توصیف نمی شوند. مثلا می نویسند: "موهای او مثل شب تاریک است" اما بیشتر از این سراغ چهره پردازی و تصویرسازی نمی روند."
یکی از عروسک های طراحی و ساخته شده توسط یاسمن فراهانی.
ویژگی و خط مشترک این عروسک ها چیست؟ یاسمن فراهانی: 90 درصد این عروسک ها از پارچه درست شده اند. به غیر از یک آرماتور داخل عروسک ها و موی سرشان، بقیه همه از پارچه است. همه آن ها لباس ایرانی دارند. صورت عروسک ها هم بر اساس مینیاتورهای ایرانی طراحی شده اند.
نام عروسک: ماه خندان
نام عروسک سمت راست: بقال
نام عروسک: وانیا
یکی از عروسک های طراحی و ساخته شده توسط یاسمن فراهانی.
ام عروسک سمت راست: ماه پیشونی
نام عروسک: جوهره
این عروسک ها چه طور طراحی و ساخته می شوند؟ یاسمن فراهانی: داخل بدن عروسک ها یک آرماتور است. یک حالت اسکلت فلزی دارد تا بدن شان انعطاف پذیر باشد. مثلا حتی می توانند انگشت ها، دست و پای شان را هم خم بکنند.
یاسمن فراهانی: بدن عروسک ها هم کاملا از پارچه است و درون شان پنبه است. صورت شان هم با رنگ های پارچه نقاشی شده است. گلاه گیس هم روی سرشان است. بر اساس شخصیت شان هم برای شان لباس می دوزم.
کی از عروسک های طراحی و ساخته شده توسط یاسمن فراهانی.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران
a