خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

کفش‌ پاشنه ‌بلند مردان ایرانی، ذائقه جهان را عوض کرد

29 آذر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- کفش های پاشنه بلند برای نسل های متمادی نشانه ای از زنانگی و دلبری بوده اند، اما در یک دوره زمانی در اروپا داشتن یک جفت کفش پاشنه بلند از لوازم ضروری یک مرد به شمار می رفت.
این روزها کفش های پاشنه بلند با صفت هایی مثل جذاب و سکسی توصیف می شوند، اما حتی پروپاقرص ترین طرفداران این کفش ها هم نمی توانند مدعی شوند که پوشیدن آنها همیشه راحت است.
کفش های پاشنه بلند برای پیاده روی طولانی مدت یا رانندگی مناسب نیستند. ممکن است پاشنه هایشان در پستی، بلندی های مسیر گیر کند و معمولا به زنانی که چنین کفش هایی به پا دارند، توصیه می شود که روی چمن و زمین یخ زده راه نروند.
به سختی می شود کفش پاشنه بلندی پیدا کرد که راه رفتن با آنها راحت باشد و تقریبا این نظر بین همه پذیرفته شده است که این کفش ها برای راه رفتن و پیاده روی طراحی نشده اند.
الیزابت سمل هک، پژوهشگری که کتابی درباره تاریخچه کفش های پاشنه بلند نوشته و هم اکنون به عنوان کارشناس در موزه کفش باتا در تورنتو کار می کند، می گوید: "کفش های پاشنه بلند برای چندین قرن در کشورهای شرقی در هنگام سواری پوشیده می شدند."
یک جفت کفش مردانه ایرانی در قرن 17 میلادی
در ایران یک جنگاور خوب باید در سوارکاری مهارت خوبی می داشت؛ سنتی که تا قرن ها در فرهنگ جنگاوران ایرانی ادامه داشت.
سمل هک می گوید: "وقتی یک سرباز روی رکاب اسبش می ایستاد، پاشنه های کفشش کمک می کرد حالتش را حفظ کند و بتواند با تیروکمان هدف گیری بهتری داشته باشد."
اواخر قرن 16 میلادی، شاه عباس (صفوی) که بزرگ ترین سواره نظام جهان را داشت، به دنبال ارتباط با حاکمان اروپای غربی و یافتن متحدانی برای مقابله با امپراتوری عثمانی (بزرگ ترین دشمن آن زمان شاه عباس) بود.
در سال 1599 میلادی، شاه عباس اولین هیات دیپلماتیک پرشیا را به اروپا فرستاد.
موجی از علاقه به آنچه ایرانی ها با خود داشتند، اروپای غربی را فرا گرفت. اشراف با ذوق و شوق به کفش های طرح ایرانی روی آوردند تا به ظاهر خود جلوه هایی از مردانگی بدهند و به نظر می رسید که فقط کفش های پاشنه بلند می توانند چنین جلوه ای را فراهم کنند.
کفش پاشنه بلند مردان ایرانی، ذائقه جهان را عوض کرد
و همین که طبقات پایین دست به پوشیدن کفش های پاشنه دار روی آوردند، اشراف پاشنه های کفش هایشان را بلندتر کردند.
به این ترتیب بود که کفش پاشنه بلند متولد شد.
در خیابان های گلی و پرفراز و نشیب قرن 17 میلادی اروپا، کفش های طرح جدید ارزش کاربردی چندانی نداشتند. اما مساله، همین بود.
سمل هک می گوید: "یکی از بهترین راه های نشان دادن جایگاه افراد، روش های غیرکاربردی نامعمول است."
او اضافه می کند: "طبقات بالادست جامعه همواره از لباس ها و پوشش غیرکاربردی، نه چندان راحت و تجملی استفاده کرده اند تا جایگاه خاص و ممتاز خود را به رخ بکشند."
لویی چهاردهم، از پادشاهان فرانسه، صاحب یکی از بزرگ ترین مجموعه های کفش در زمان خود بوده است.
او که پادشاهی صاحب نام در عصر خود به شمار می رفت، تنها یک متر و 63 سانتیمتر قد داشت و با پوشیدن کفش هایی با پاشنه های 10 سانتیمتری خود را بلندقدتر نشان می داد.
پاشنه ها و کف این کفش ها همیشه قرمزرنگ بود. رنگی که گران تمام می شد و به نوعی، جنگاوری و رزم آور بودن فرد را هم نشان می داد.
این مدل کفش خیلی زود در کشورهای مختلف مرسوم شد.
در نقاشی مربوط به تاجگذاری چارلز دوم، پادشاه انگلستان در سال 1661 میلادی، او یک جفت کفش بزرگ قرمزرنگ با پاشنه هایی فرانسوی به پا دارد. این در حالی است که قد او به تنهایی، یک متر و 85 سانتیمتر بود.
در دهه 1670 میلادی، لویی چهاردهم دستوری صادر کرد که براساس آنها تنها اعضای دربارش اجازه داشتند کفش های پاشنه بلند قرمزرنگ بپوشند.
اروپایی ها در ابتدا به کفش های پاشنه دار روی آوردند تا مردانگی خود را پررنگ تر کنند، اما بعدها، گرایش و شوق و ذوق زنان در روی آوردن به طرح های لباس مردانه باعث شد به تدریج استفاده از کفش های پاشنه دار بین زنان و کودکان هم مرسوم شود.
سمل هک می گوید: "در دهه 1630 میلادی، شاهد زنانی هستیم که موهایشان را کوتاه می کنند و برای لباس هایشان سردوشی می گذارند."
او می گوید: "آنها پیپ می کشیدند. کلاه هایی مردانه به سر می گذاشتند و با همین رویکرد هم کفش پاشنه بلند می پوشیدند. همه اینها نوعی تلاش زنان برای مردانه کردن لباس ها و ظاهرشان بود."
از آن زمان تا پایان قرن 17 میلادی، طبقات بالادست در کشورهای اروپایی کفش هایی می پوشیدند که برای تمام جنسیت ها طراحی شده بودند. تا این که کم کم شرایط دوباره تغییر کرد.
هلن پرسون، کارشناس موزه ویکتوریا و آلبرت، می گوید: "(از اواخر قرن 17 میلادی) کم کم شاهد تغییر پاشنه کفش ها هستیم. مردها به پوشیدن کفش هایی با پاشنه های چهارگوش کوتاه روی آوردند، در حالی که پاشنه کفش های زنان بلندتر و باریک تر با انحناهایی ظریف شد."
جلوی کفش های زنانه نیز اغلب نوک تیز بود. در نتیجه، وقتی نوک کفش از زیر دامن یک زن بیرون می زد، پاهایش کوچک تر و خوش ریخت تر به نظر می رسید.
کمی بیشتر که جلوتر بیاییم، می بینیم که تحولات زمانه به تدریج زمینه ساز حذف امتیازات طبقاتی بر مبنای نسبت و ارتباط افراد با طبقه بالادست و اشراف شد.
از آن زمان بود که نوع لباس پوشیدن مردان هم تغییر کرد و ساده تر و کاربردی تر شد.
آنها به تدریج از پوشیدن جواهرات، لباس های رنگ روشن و فاخر دوری کردند و به لباس هایی موقر و یکجور روی آوردند.
در نهایت، لباس هایی که مردان به تن داشتند، نقش چندانی در نشان دادن جایگاه و طبقه اجتماعی آنها نداشت و همزمان، با کمرنگ شدن ارتباط لباس و طبقه اجتماعی هر فرد، تاکید بر تفاوت های جنسیتی بین زنان و مردان پررنگ تر شد.
سمل هک می گوید: "بحث درباره این بود که چطور مردان تحصیلکرده، بدون توجه به جایگاه خانوادگی یا محل تولدشان، شهروند جامعه حساب می شوند."
او اضافه می کند: "زنان به عنوان افرادی احساساتی تصویر می شدند که نمی توان آموزششان داد و با جذابیت زنانه در لباس ها و پوش هایی نامعقول و کفش های پاشنه بلند تعریف می شد."
به این ترتیب بود که کفش های پاشنه بلندی که برای تیراندازی در حین سوارکاری طراحی شده بودند، به نشانه ای از زنانگی تبدیل شدند و در حدود دهه 1740 میلادی، مردان دیگر کفش پاشنه بلند نپوشیدند.
هرچند تقریبا 50 سال بعد و با انقلاب فرانسه، این کفش ها از کمد لباس بسیاری از زنان اروپایی هم جمع شدند.
اما در طول زمان، کفش های پاشنه دار دوباره وارد دنیای مد شدند. در اواسط قرن 19 میلادی، پیشرفت های صنعت عکاسی زمینه ساز تغییر مسیر مد شد.
صنعت پورنوگرافی هم در این میان سهم داشت و با بهره گیری از پیشرفت ها در عرصه عکاسی، تصاویری از زنان عریان را منتشر کرد که ژست هایی قدیمی گرفته بودند در حالی که کفش های پاشنه بلند مدرن به پا داشتند.
الیزابت سمل هک می گوید که ترکیب و همراهی پورنوگرافی و عکاسی باعث شد کفش های پاشنه بلند به عنوان پوششی شهوانی برای زنان تصور شوند.
دهه 1960 میلادی، دوره بازگشت چکمه های پاشنه کوتاه گاوچرانی برای مردان بود و برخی خوش پوشان در دهه 1970 میلادی کفش های لژدار می پوشیدند.
کفش پاشنه بلند مردان ایرانی، ذائقه جهان را عوض کرد
صحنه ای کم سابقه؛ مردان در کفشهای پاشنه بلند. این عکس در تجمع همجنسگرایان در سال 2005 میلادی در اسپانیا ثبت شده است
به نظر می رسد عصر مردانی که با کفش های پاشنه دار روی نوک پاهایشان راه می روند، به پایان رسیده است. اما آیا ممکن است دوباره به دوره ای برگردیم که پسران و مردان پاهای بزرگ پرموی خود را در کفش های پاشنه بلند براق و روشن به نمایش بگذارند؟
سمل هک می گوید: "به طور حتم."او معتقد است که هیچ دلیلی ندارد فکر کنیم که ممکن نیست پوشیدن کفش های پاشنه بلند معنای جدیدی پیدا کند.
این پژوهشگر اضافه می کند: "اگر کفش های پاشنه بلند به نشانه ای از قدرت تبدیل شوند، مردان همانند زنان به پوشیدن آنها روی خواهند آورد."
بازگشت کف های قرمزرنگ
کفش پاشنه بلند مردان ایرانی، ذائقه جهان را عوض کرد
در قرن 17 میلادی، کفش سمت چپ که احتمالا فرانسوی است، برای یک کودک طراحی شده بود. پاشنه چرمی این کفش، قرمز رنگ شده است تا امتیاز طبقاتی مالکش را به رخ بکشد
کفشی که در راست دیده می شود، در عصر حاضر طراحی شده است و شباهت زیادی به کفش های پاشنه دار با کف قرمزرنگ لویی چهاردهم دارد. هلن پرسون، از کارشناسان موزه ویکتوریا و آلبرت می گوید که پوشیدن این کفش ها با کف قرمز امروزه هم یکی از نشانه های روشن و قابل شناسایی جایگاه افراد به شمار می رود
اما در حالی که طراحان لباس امروزه مجموعه ای از پلاستیک و فلز را برای ارائه مدل های جدید در اختیار دارند، در قرن 17 میلادی، طراحان و سازندگان کفش ها برای محافظت از پشت پا در کفش های پاشنه دار با چالش هایی روبه رو بودند
یک راه حل این بود که پاشنه کفش خیلی در داخل کف آن طراحی می شد. به این ترتیب، سازنده کفش مشکلی در طراحی نداشت، هرچند کسی که آن کفش را می پوشید، به دردسر می افتاد.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران