KHANEMOD.COM

بررسی سیر تحول هنر ˝عتیقه‌چی˝ در خانه هنرمندان

3 مـهـر 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- خانه هنرمندان در برنامه ماهانه خود به بررسی سیر تحول هنری ابوالقاسم عتیقه چی می پردازد.
ابوالقاسم عتیقه چی، هنرمند شناخته شده بین المللی در حوزه نقاشی خط در گفت و گو یی گفت: گویا خانه هنرمندان هر ماه در برنامه ای با عنوان "نقاله" به بررسی آثار یکی از هنرمندان تجسمی می پردازد. به من هم اعلام شده که روز 28 شهریور ماه ساعت 17 در سالن شهناز قرار است به سیر تحول هنری من از نقاشی به نقاشی خط پرداخته شود.
وی در این باره افزود: از من خواسته شده در این برنامه سبک کارم را برای مخاطبان و علاقه مندان به نقاشی خط شرح دهم. همچنین در بخش دیگر این برنامه هم فیلمی از زندگی ام به نمایش گذاشته می شود.
عتیقه چی اظهار کرد: همچنین در برنامه نقاله یک اثر جدیدم را به طور کامل معرفی می کنم. سپس جمشید حقیقت شناس مدیر گالری های خانه هنرمندان و سایر هنرمندان درباره آثار و سبک کاری ام پرسش هایی را مطرح می کنند.
این هنرمند مطرح نقاشی خط درباره گرایشش به هنر گفت: از بچگی نقاشی را دوست داشتم به همین دلیل از 4 سالگی مداد در دست گرفتم. با اینکه رشته دانشگاهی ام مهندسی هواپیما بود اما همیشه به نقاشی مشغول بوده ام. ازاین رو این علاقه را در فرانسه ادامه دادم تا به حراجی ها راه پیدا کردم و از همان زمان کار را به طور بسیار جدی تری تا به امروز ادامه دادم.
وی که چند سالی است برای زندگی به ایران بازگشته درباره فعالیت ها و تغییر گرایشش از نقاشی به نقاشی خط اظهار داشت: سال 1992 میلادی به ایران آمدم و از همان زمان یادگیری خط را شروع کردم بدون اینکه به کلاس های آموزشی بروم. تنها با نگاه کردن به کتاب ها و بررسی خطوط و قلم های مختلف این کار را دنبال کردم؛ تا اینکه روشی را برای خودم پیدا کردم و اکنون احساس می کنم که این سبک قوام پیدا کرده و شکل گرفته است.
این هنرمند نقاشی خط تاکید کرد: آثارم بازی با حروف نیست خطاطی است، چرا که محتوا دارد. جان، عشق و جهان مفاهیمی است که در آثار دیده می شود. به همین دلیل هیچ وقت حروف تکی را کار نکردم تا آثارم بی محتوا نباشد.
عتیقه چی معتقد است: زمانی خواهد رسید که نقاشی خط جای خوشنویسی را در میان هنرمندان و مخاطبان می گیرد و این مسئله باعث نگرانی هنرمندان خوشنویس است.
عتیقه چی در سنین جوانی ابتدا در انگلستان به تحصیل مشغول شد و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه کوئین مری لندن، برای ادامه تحصیل در رشته هنرهای زیبا به آمریکا رفت. سپس برای تکمیل تحصیلات در رشته نقاشی به انگلستان بازگشت و در نهایت در فرانسه ساکن شد.
در کشور فرانسه از 1986 به طور مداوم و هرساله با گالری "آرت مدرن" شهر اویان به همکاری و نمایش اثر پرداخت و از یک سال بعد از آن، به عنوان تنها هنرمند ایرانی در حراجی "دُرواو" پاریس شرکت داشته است. از سال 1979 آثارش را در موسسه هنری میدوست سیتی (آمریکا)، سالی ها آرت کالج (انگلستان) و گالری های "تاتر" و "آرت فورم" و اکسپوهای بین المللی "فوتر اسکوپ" شهر پواتیه و "آرت مدرن" شهر تولوز در فرانسه به نمایش گذاشته است.
هنردوستانی که پیگیرتر از دیگران، جریان های هنر معاصر در خاورمیانه را دنبال می کنند، نام و اثر "ابول عتیقه چی" را در دو دوره حراجی خیریه Magic Of Persia به یاد دارند. همچنین این هنرمند در حراجی های Capital Clubو Bonhams حضور و با گالری های XVA و Art Space دبی فعالیت داشته است.
علاقه مندان و هنردوستان برای حضور در این برنامه می توانند به خانه هنرمندان واقع در خیابان طا لقانی، خیابان موسوی شمالی(فرصت)، باغ هنر حضور یابند.

خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران a