KHANEMOD.COM

لاگرفلدف طراحی که دنیای مد را متحول کرد.

30 بـهـمـن 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- کارل لاگرفلد، مدیر خلاقیت برندهایشنل، فندی و برند خودش 19 فوریه 2019در سن ۸۵ سالگی در بیمارستانی در حومه پاریس درگذشت.

او معمولاً در پایان نمایش های شنل، خود در صحنه حاضر می‌شد. اما در نمایش مجموعه کوتور بهار ۲۰۱۹ شنل که چند هفته پیش برگزار شده بود حضور پیدا نکرد و باعث شد تا شایعاتی در مورد سلامتی او مطرح شود.

کارل لاگرفلد بی شک یکی از تاثیرگذارترین طراحان عصر خود بود. به قول منتقد مشهور مُد تیم بلنکس که گفته بود، مهم ترین ویژگی لاگرفلد که باعث شده او سال ها در اوج فعالیت حرفه‌ای خود بماند، هوش و خلاقیت اوست و با به کارگیری دقیق آن می دانست بر فرهنگ و هنر روز چه می گذرد و نظر شخصی خودش را در این موارد در طراحی‌هایش بروز می‌داد.

او که عکاس، استایلیست، طراح و فیلمساز هم بود با مشاهیر هنری زمان خود مثل اندی وارهول، ایو سن لوران و... دوستی نزدیکی داشت و به فرهنگ و هنر روز در آثار خود توجه ویژه‌ای می‌کرد. از الهام از موسیقی رپ و پاپ، تاکید بر فرهنگ مصرف‌گرایی در نمایش‌های مختلف شنل، تا مکاری با کوکاکولا و پرتاب نمایشی یک موشک در ابعاد بسیار بزرگ در سالن گرندپله پاریس، همگی نشان از توجه ویژه او به آنچه که در عرصه‌های مذکور می‌گذرد و استعاره‌هایی در این باب بودند.

میراث کارل لاگرفلد

کارل لاگرفلد در گفتگویی با سوزی منکیز منتقد مشهور وُگ، گفت که دوست ندارد بعد از مرگش به خاطر آورده شود، میراثی ندارد و ترجیح می دهد به یکباره فراموش شود و چیزهایی که با او آغاز شده با او به پایان برسد و بعد از مرگش به «زباله‌دانی» برود.

شنل

با این وجود او در دوران فعالیتش در چندین برند، تاثیرات بزرگی در دنیای مد گذاشته است. او که از ۱۹۸۳ به مدیریت خلاقیت شنل منصوب شد توانست آنچه را که کوکو شنل خلق کرده بود دریافت کند و با صدایی مدرن و آینده نگر برای مخاطب امروزی شنل آن‌ را دوباره خلق کرد.

از جمله «لباس سیاه کوچک» ،«کت و دامن تویید» معروف شنل، «کفش های دو رنگ» مشهور این برند و... که از طراحی های خود کوکو شنل ایده گرفته بودند و با تغییراتی خلاقانه در مجموعه های جدید تکرار می‌شدند. او در واقع به «نگرش» کوکو شنل ارجاع می‌کرد، نگرشی که در آن کوکو شنل تلاش کرده بود زن آزاد و مستقل را آماده ورود به عصر مدرن کند.

به قول خود کارل که می‌گفت، من قوانین های شنل را شکستم و اِلِمان‌ها را حفظ کردم یا در جایی گفته بود: «برای من شنل مثل موسیقی است، تنها چند نت خاص وجود دارند که من با آن‌ها آهنگ های جدید خلق می‌کنم.»

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران a