KHANEMOD.COM

رنگ سال2019 نماد چیست؟

26 دی 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- بالافاصله پس از اینکه شرکت پنتون رنگ مرجان زنده (living Coral ) را به عنوان رنگ سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد، بلافاصله افراد مشهور با پوشش‌هایی با این رنگ دیده شدند.

یکی از دلایل توجه، پوشش سر تا پا مرجانی او بود؛ از کفش و شلوار گرفته تا پیراهن و کت. حتی سایه و رژ لب جی جی هم در طیف رنگی مشابه مرجانی بود. عکس های جی جی به واسطه همزمانی با انتخاب رنگ مرجانی توسط پنتون بارها و بارها در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

این استایل او یادآور لباس معروفی بود که سال قبل هم در نیویورک برتن کرده بود و به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. پوششی که به رنگ مشهور «صورتی هزاره» بود.

پنتون کیست؟

شرکت پنتون Pantone در دهه ۵۰ میلادی در آمریکا آغاز به کار کرد و به‌خاطر روش کدگذاری و تعریف رنگ‌هایش با نام «نظام تطابق پنتون» شهرت دارد.

پنتون بر اساس این روش، در چندین دسته کتابچه‌های راهنمای رنگ تولید می‌کند که مرجع استاندارد تولید رنگ برای مشاغل حرفه‌ای است. این مشاغل شامل گرافیک دیزاین (ارتباط تصویری)، فشن دیزاین (صنعت مد و پارچه) و یا پروداکت دیزاین (تولیدات محصول) می‌شود. تصور کنید گرافیستی در آمریکا طرحی دارد و می خواهد آن را در چین چاپ کند، به جای اینکه به مسئول چاپ بگوید به عنوان مثال من رنگ سبز روشن (هزاران طیف سبز روشن وجود دارد) را می‌خواهم، کد رنگ را از کتابچه گرافیک دیزاین پنتون انتخاب می‌کند و نتیجه چاپ دقیقا همان سبزی که گرافیست درخواست داده است.

ماجرای رنگ سال از کجا آغاز شد؟

سال ۱۹۹۹ این شرکت تصمیم گرفت رنگ هزاره را به عنوان نوعی حرکت تبلیغاتی برای جلب توجه مشتریان پنتون، انتخاب کند. این انتخاب آنچنان مورد استقبال واقع شد که این سنت، هر ساله پس از آن سال تکرار می‌شود.

رنگ فرابنفش که رنگ سال ۲۰۱۸ بود

هر سال پنتون به همراه گروه‌های مختلف استانداردسازی رنگ، جلسات مخفیانه‌ای را در یکی از شهرهای از دنیا برای انتخاب رنگ سال برگزار و نتیجه را اوایل دسامبر اعلام می‌کند. برای مثال، سال پیش رنگ فرابنفش Ultra violet به عنوان رنگ سال انتخاب شد.

رنگ سال ۲۰۱۹ نماد امید

با رشد ملی گرایی و ظهور چهره‌های سیاسی راست افراطی در دنیا، آینده مبهم و تاریک محیط زیست، سال ۲۰۱۹ چندان امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد.

رنگ سال ۲۰۱۹آسوشیتدپرس

سال گذشته رنگ فرابنفش که ترکیبی از دو رنگ متضاد قرمز و آبی است به‌عنوان رنگ سال پنتون انتخاب شد، این ترکیب به‌نظر برخی از جمله روزنامه واشنگتن پست نشانه‌ای از تاکید بر اهمیت همگرایی در دوران دو قطبی شدن دنیای سیاست بود.

 لوری پرسمن معاون مدیرعامل پنتون در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «رنگ سال پنتون چیزی بیشتر از یک ترند روز (مُد روز) است، در واقع انعکاس چیزی است امروز دنیا به آن نیاز دارد». او مشخصا رنگ امسال را رنگی برای «تغذیه روح و روان آدمی» عنوان کرد.

زنده بودن مرجان در رنگ سال ۲۰۱۹، تاکید بر اهمیت محیط زیست هم تلقی شده است چراکه مرجان‌های مرده رنگی متفاوت دارند. انتخاب این رنگ تاکنون با استقبال منتقدان مواجه شده است. هفته نامه مشهور GQ با اشاره به گرمی و آرامش این رنگ تاکید کرده است: «این رنگی است که حال شما را خوب می کند». یا مجله Glamour که این رنگ را «رنگی فوق العاده برای آرایش» توصیف کرده است.

طراحان لباس چقدر به رنگ سال بها می دهند؟

در واقع این طراحان نیستند که پیرو رنگ سال پنتون هستند بلکه ماجرا کاملا برعکس است و این پنتون است که برای انتخاب رنگ سال به دقت رنگ‌های محبوب و پراستفاده در میان آثار هنرمندان از جمله طراحان لباس در سال گذشته را تحت عنوان پیش‌بینی رویه‌های مُد بررسی می‌کند و رنگ سال در واقع نتیجه تحقیق در روند های موجود در مُد محسوب می‌شود تا اینکه به عنوان سوژه‌ای به صنعت مد تحمیل شود.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران a