KHANEMOD.COM

پالتو مناسب شما چه پالتویی است؟

18 دی 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد - پالتو یک نوع کت بلند است که به عنوان بیرونی‌ترین لباس پوشیده می‌شود. پالتو از پارچه ضخیم یا پشم تهیه می‌شود چرا که در فصول سرد برای گرم نگه داشتن بدن پوشیده می‌شود.

تاریخچه کوتاهی از پالتو

بازگشت به عقب و نگاهی به تاریخ بریتانیای کبیر فرصت این را به ما می دهد که کشف کنیم راز تولید و کاربرد پالتو در جایی به غیر از سالن‌های مد نهفته است. پالتوهایی که امروزه با حجم انبوهی تولید می‌شوند هم پوشاکی شیک و همچنین حفاظ مقاومی در برابر باد و باران هستند. اما پالتو زمانی کاربرد تاریک‌تری داشت و در سنگرهای خونین جنگ جهانی اول حفاظی برای خون و گل‌ولای بود. قبل از این که برند بربری تولید انبوه پالتو را آغاز کند، سربازان و افسران بریتانیایی کت‌های بلند سنگینی می‌پوشیدند که حرکت کردن را برایشان محدود کرده و در بعضی مواقع که خیس آب می‌شدند وزنی دو برابر حالت عادی پیدا می‌کردند.

انواع پالتوتاریخچه پالتو

 زمانی که «تام بربری»، موسس برندی با همین نام پارچه ضد آب بی‌نظیری با بافت محکم به نام گاباردین را ابداع کرد، پالتو به وجود آمد. نام «ترنچ کت» (کت سنگر) برای این محصول انتخاب شد، چرا که رزمندگان بریتانیایی از پالتو در سنگرها استفاده می‌کردند. پارچه سبک پالتو و لبه‌ش که تا مچ پا می‌رسید حرکت کردن با آن را بسیار آسان کرده بود. همچنین پالتوهایی به رنگ‌های بژ و خاکی برای استتار در سطح زمین یا دود توپخانه به افسرها کمک می‌کردند. این مورد استفاده از پالتو در طول جنگ جهانی دوم نیز ادامه داشت.

پس از جنگ جهانی دوم بر خلاف انتظار عمومی مبنی بر از دور خارج شدن پالتو، عرضه آن با تقاضای پرشور مسافران و کارآگاهان جنایی همراه شد. تا جایی که پالتو به بخشی جدا نشدنی از فیلم‌های جنایی به خصوص فیلم‌های نوار مبدل شد. هالیوود به محل تبلیغ پالتوهای مد روز تبدیل شد. فیلم‌های گانگستری بسیاری مدل‌های کلاسیک پالتو را معرفی کرده و این لباس دوره جنگ را به سمبل لباس فردی با اعتماد به نفس و هوش بالا تبدیل کردند،مانند همفری بوگارت درنقش‌های متعددش، همچنین آدری هپبورن که با پالتوی بژ خود در «صبحانه در تیفانی» پایه استفاده از پالتوهای زنانه را بنا کرد که تحت ابتکار کلاسیک بربری در استایل‌ها و رنگ‌های مختلفی ظهور کردند.

نوع و کیفیت پارچه پالتو

- پارچه‌ هایی مانند کشمیر: که در عین‌حال ‌‌که حسابی گرم است، سبک هم هست اما  قیمتش هم بالاتر است.

- پارچه‌های پشمی و ابریشمی: که از پوست بدن حیوانات تهیه شده است گزینه دیگری برای انتخاب شماست.

- پارچه‌های پشمی: مانند یک عایق گرما را حفظ می کنند و در برابر کثیفی، گرد و خاک و ساییدگی مقاومند. و این ‌که، می‌توانند بدون این که خیلی سنگین شوند رطوبت زیادی را به خود جذب کنند.

انتخاب پالتو مناسب

مهمترین لباسی که هر سال در فصل سرما به آن نیاز داریم پالتو است. پالتوها اهمیت زیادی در پوشش دارند چون هم خاصیت گرم کنندگی مناسبی دارند و هم با آن می توانید یک استایل شیک و زیبا داشت. انتخاب یک پالتوی مناسب به دقت و توجه زیادی نیاز دارد و باید نکات مختلفی را در خرید آن در نظر بگیرید.هنگام خرید پالتو باید توجه داشته باشید که :

- استفاده شما روزانه است یا در موقعیت های خاص؟

- آن قدر گرم باشد که تنها هم بشود آن را پوشید یا می خواهید آن را با لباس دیگری بپوشید؟

پالتو تک لایه یا دو لایه: بسیاری از پالتو ها دو لایه هستند یعنی غیر از این که بدن را گرم می کنند در مقابل برف و باران هم مقاوم هستند. البته پول بیشتری هم می طلبد. به علت گرمای زیاد پالتو های دو لایه دنبال سایزی باشید که به سایز مانتو یا کت شما نزدیک باشد چون دیگر نیازی به پوشیدن لباس بیشتر در زیر آن نیست. در صورتی که پالتو های تک لایه را باید کمی آزاد تر انتخاب کنید چون گرمای چندانی ندارند و فقط خاصیت ضد آب دارند. اگر در تالار یا میهمانی با این نوع پالتو بنشینید کمی عرق خواهید کرد.

خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران a