KHANEMOD.COM

برپایی نمایشگاه سوزن‌دوزی و نکوداشت هنرمند درگذشته بلوچ در خانه هنرمندان ایران

20 تـيـر 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- به گزارش خانه مد به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه سوزن دوزی های مهتاب نوروزی و دختران آفتاب همراه با نمایش سفال کلپورگان جمعه 22 تیر ساعت 17 در نگارخانه استاد نامی خانه هنرمندان ایران افتتاح می شود.
همزمان با نمایشگاه سوزن دوزی های مهتاب نوروزی و دختران آفتاب، مراسم نکوداشت مهتاب نوروزی همراه با اجرای موسیقی بلوچی یکشنبه 24 تیر ساعت 17 در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
مهتاب نوروزی از کودکی سوزن دوزی می کرد و در شانزده سالگی به طور کامل مهارت سوزن دوزی را کسب کرد و در مجموع به مدت 63 سال به سوزن دوزی ادامه داد. او این هنر را از مادرش یاد گرفته بود. مهتاب نوروزی نزدیک به 50سال روی پارچه ها نقش بلوچ را می زد. مهتاب نوروزی به جز سوزن دوزی در پریواردوزی، سیاه دوزی، آینه دوزی، سکه دوزی و رودوزی نیز در منطقه سیستان و بلوچستان سرآمد همگان بود و اکثر دختران این خطه از هنر و دانش وی بهره مند شدند.
مهتاب نوروزی از وزارت ارشاد نشان درجه یک هنری گرفت و قرار بود مهر اصالت یونسکو را هم دریافت کند. همچنین در سال 1386 فرهنگستان هنر از مهتاب نوروزی و سیزده هنرمند دیگر در برنامه "گنجینه های از یاد رفته هنر ایرانی" تقدیر کرد.
نوروزی شامگاه جمعه 24 تیر 1391 در زادگاهش روستای قاسم آباد در هفت کیلومتری بمپور در سن 78 سالگی درگذشت.
نمایشگاه سوزن دوزی های مهتاب نوروزی و دختران آفتاب تا 28 تیر میزبان علاقه مندان است.

خانه مد ایران
خانه مد ایران a