خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

لباس‌های ما را چه کسانی می‌دوزند؟

4 ارديـبـهـشـت 1397   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- در سالگرد فروریزی کارگاه پوشاک رانا پلازا در بنگلادش، سیاهه ای از نام مارک ها و برند های تولید پوشاک منتشر شده است که شفافیت سیاست های تولیدی شرکت های مختلف پوشاک را مقایسه می کند.
برند های لوکسی همچون دیور (Dior)، شَنِل (Chanel) و دولچه گابانا (Dolce & Gabbana) در میان شرکت هایی هستند که کمترین شفافیت را درباره روند تولید خود نشان داده اند.
پنج سال پیش در 24 آوریل، در حادثه فروریختن یک کارگاه عظیم دوزندگی و تولید پوشاک در حاشیه داکا، پایتخت بنگلادش، 1135 کارگر جان باختند و بیش از 2000 تن نیز زخمی شدند. رویدادی که توجه جهانی به شرایط نامناسب و بهره کشی در صنعت پوشاک را دو چندان کرد. بنگلادش دومین صادر کننده لباس در جهان است.
"انقلاب مد" یکی از اصلی ترین گروه هایی است که از حقوق کارکنان صنعت پوشاک دفاع می کند. این گروه روز دوشنبه سیاهه ای را منتشر کرد که در آن نام 150 شرکت معتبر تولید پوشاک آمده و شفافیت روند تولید این شرکت ها با هم مقایسه شده است.
اورسولا دو کاسترو، یکی از بنیان گزاران "انقلاب مد" می گوید: "می خواهیم صنعت مُد به تولیدکنندگانش احترام بگذارد. می خواهیم برای کسانی که پوشاک ما را تولید می کنند عزت، توانمندی و انصاف به بار بیاوریم."
تولیدکنندگان پوشاک ورزشی از جمله آدیداس (Adidas) و ریبوک (Reebok) به همراه پوما (Puma) و اچ اند ام (H&M) در میان شفاف ترین برند های این سیاهه قرار گرفته اند.
این در حالی است که هیچکدام از 150 شرکت بررسی شده نتوانسته اند بیشتر از 60 امتیاز از 100 امتیاز لازم را کسب کنند؛ امتیازهایی که به عواملی نظیر سیاست های شرکت، شفافیت زنجیره تأمین منابع، و تعهد به بهبودبخشی شرایط کارگران مربوط است.
"پیشگامی تجارت اخلاقی" (Ethical Trading Initiative) نام گروهی جهانی است که هدفش بهبودبخشی شرایط کار کارگران است. پیتر مک آلیستر، رئیس این نهاد می گوید: "متأسفانه خیلی از مشاغل هنوز در ابتدای این راه اند. ما امیدواریم که گزارش اخیر، بیدارباشی برای این شرکت ها باشد. آنها می توانند و باید بهتر از این عمل کنند."
امتیاز برخی شرکت ها نظیر دیور، دولچه گابانا، مکس مارا و شَنِل در این بررسی صفر بود و تاکنون هیچکدام از آنها در این باره ابراز نظری نکرده اند.
مارک اسپانیایی دزیگوال (Desigual) که امتیاز آنهم صفر بود اعلام کرد که تمامی تولیدکنندگانش باید همساز با آیین نامه داخلی این شرکت کار کنند، آیین نامه ای که در هفته های آینده بناست منتشر شود.
پس از فاجعه رانا پلاتزا در بنگلادش بیش از 200 مارک تولید پوشاک از 20 کشور مختلف توافقنامه ای را برای بهبود شرایط کاری کارگران امضا کردند.
بازرسان ویژه این توافقنامه، بیش از 1800 کارخانه و کارگاه تولیدی را بررسی کردند و گزارش دادند که 11850 مورد امکان جدی آتش سوزی، سانحه برقی و ساختمانی در این اماکن یافته اند.

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران