خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

کفشی جاودان

11 مـرداد 1395   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- "سُواس" یکی از پاپوش های قدیمی مردم بلوچستان است که از نوعی برگ درخت خرما درست می شود و به اصطلاح، مرگ ندارد.

الهام محمدی - کارآفرین صنایع دستی بلوچستان، درباره این پاپوش قدیمی مردم بلوچستان به نام "سُواس" توضیح داد: این پاپوش با برگ نوعی درخت خرما به نام "داز" ساخته می شود و به عنوان کفش و دمپایی از آن استفاده می شود.

او ادامه داد: "سُواس" از بدو حیات بلوچ ها کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گرفته است. هنوز هم بیشتر مردم در روستاها از آن استفاده می کنند و جالب است که امروزه به عنوان نوعی مُد مطرح شده است. جوانان بلوچستان این پاپوش را تولید می کنند و در برخی موارد هم از آن به عنوان تزیین، در خانه یا هر جای دیگری استفاده می کنند.

محمدی درباره مواد مورد استفاده برای ساخت "سُواس" گفت: "داز" نوعی درخت خرمای خودرو است که در منطقه بلوچستان به وفور دیده می شود. چون از این گیاه استفاده های بی جا می کردند، سازمان منابع طبیعی از آن محافظت می کند و اگر کسی بدون مجوز از آن استفاده کند، با او برخورد قانونی می شود.

این کارآفرین صنایع دستی درباره قیمت این پاپوش، اظهار کرد: قیمت سواس از 15 هزار تومان شروع می شود و با توجه به بافت و سایز آن، قیمتش تغییر می کند. معمولا سواس زنانه، باریک و سواس مردانه پهن تر است.

وی افزود: این پاپوش ها مرگ ندارند و هرقدر که از آن ها کار بکشید، فقط کُرک هایشان نازک تر می شود و در نهایت، خراب یا پاره نمی شوند. همچنین برای آن که نرم تر شوند، هنگامی که آن ها را از پا درمی آورند، به آن ها آب می زنند.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران