خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

ابراز خرسندی داوران مسابقه زنده طراحی لباس جشنواره مد و لباس فجر

17 اسـفـنـد 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- داوران مسابقه زنده طراحی لباس جشنواره مد و لباس با ابراز خرسندی از برگزاری این مسابقه بر ضرورت استمرار آن تاکید کردند.
به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، با پایان یافتن مسابقه سه روزه طراحی لباس در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر، تعدادی از اساتید، طراحان لباس و تولیدکنندگان پوشاک به بررسی آثار و داوری آنها پرداختند.
امیرحسین مهدی زاده، طراح لباس و مدرس این رشته در مورد مسابقه طراحی لباس گفت: اتفاق بسیار خوبی بود و باید چنین مسابقه هایی بیشتر برگزار شود. این که خانم پاک بین توانست تعداد زیادی از افراد متخصص را که در کار خود بهترین هستند در کنار هم جمع کند تا به بررسی آثار بپردازند اتفاق بسیار خوبی است و همه ما باید دست به دست یکدیگر بدهیم تا باعث رشد و پیشرفت صنعت پوشاک ایران شویم.
مهدی زاده ادامه داد: داوری مسابقه هم برای من جالب بود، اما به نظر من تعداد داوران زیاد بود. شاید اگر تعداد داوران کمتر بود و افراد تخصصی تر به موضوع می پرداختند نتیجه بهتری به دست می آمد.
این طراح لباس افزود: با وجود همه ضعف ها باید در نظر داشته باشیم که در ابتدای راه هستیم، راه طولانی و سختی را در پیش داریم و باید سختی ها را تحمل کنیم. من از رخ دادن این اتفاق بسیار خوشحالم و به همه برگزارکنندگان این مسابقه خسته نباشید می گویم.
مجید نامی عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدات و صادرات نساجی و پوشاک ایران نیز با ابراز رضایت از برگزاری این مسابقه گفت: این حرکت نوین که با همکاری انجمن طراحان لباس و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور انجام شد اقدام خوبی بود تا خیلی از طراحان فعال در این حوزه بتوانند توانایی خود را نشان دهند و مشخص شود کسی که طراح است و قصد دارد در این زمینه فعالیت کند نمی تواند به طراحی کردن بسنده کند و باید بتواند طرح خود را اجرا کند.
نامی ادامه داد: در مجموع کارهای ارائه شده چندان راضی کننده نبود و شاید حدود 30 درصد از آنها قابل قبول برای تولید است. باید توجه داشت که بسیاری از طرح ها قابل تولید هستند اما مهم این است که طرح تا چه حد مورد توجه بازار است و می تواند فروش برود. بر این اساس بیشتر آنچه ما در روز داوری دیدیم توان جذب بازار را ندارد.
دبیر جامعه متخصصین نساجی ایران ادامه داد: با تجربه ای که در این دوره به دست آمد حتما مسئولان در مورد نوع برگزاری مسابقه در سال آینده تصمیم بهتری می گیرند. باید اهداف مسابقه کاملا برای طراحان مشخص باشد و اطلاعات بیشتری به آنها بدهند تا بدانند چه نوع کاری باید انجام دهند.
نامی افزود: کارگروه ساماندهی مد و لباس بعد از چند دوره برگزاری جشنواره مد و لباس این بار به نتیجه رسید که چگونه باید جشنواره را برگزار کند. هدف جشنواره باید سیاست گذاری در حوزه مد و لباس و توجه به فرهنگ جامعه باشد. همچنین جشنواره باید فضایی هنری برای خلاقیت و خلق آثار جدید به وجود آورد. تغییرات به وجود آمده در جشنواره امسال اقدام خوبی بود و حتما با تجربه به دست آمده از این دوره در سالهای بعد شاهد اقدامات بهتری خواهیم بود.
شاهرخ جعفری، مدیرعامل برند سله بن نیز با بیان اینکه برگزاری این مسابقه اقدام بسیار خوبی بود گفت: ایجاد کردن هر رویدادی یک اقدام مثبت است و در مرحله اول نباید به کاستی ها و ضعف های آن توجه کرد، چون زمان لازم است تا کار به نتیجه قابل قبول برسد.
جعفری با بیان اینکه برای اولین باردر جشنواره مد و لباس فجر حضور پبدا کرده است افزود: من به عنوان یک مدیر عامل در داوری مسابقه حضور داشتم و دانشی در مورد طراحی، الگوسازی و... ندارم اما مسئولان مسابقه اظهار داشتند که همین دیدگاه مدیریتی برای آنها لازم است. به نظر من مسابقه بسیار خوبی بود و از حضور در داوری خیلی خوشحال شدم، زیرا قبلا فکر می کردم با کاری غیر جدی روبه رو می شوم اما دیدم که همه کارها بسیار جدی انجام شده بود. خیلی خوب است که این مسابقه دوبار در سال برگزار شود و شخصا برای بهتر برگزار شدن آن کمک می کنم.
او با اشاره به اینکه در اولین دوره برگزاری مسابقه نمی توان ایرادها را جدی گرفت ادامه داد: پیشنهاد می دهم برای بهتر برگزار شدن این مسابقه در سال های آینده به نکاتی مانند موضوع مسابقه، نحوه اجرا، انتخاب داوران، سوال هایی که در فرم های داوری وجود دارد و... بیشتر توجه شود.
جعفری افزود: با وجود ضعف هایی که در بعضی طرح های ارائه شده وجود دارد بسیار به آنها احترام می گذارم چون این افراد جسارت داشتند که در مدت سه روز مقابل چشم دیگران و با امکانات محدود خود را به محک بگذارند.
مرجان کشاورز، طراح لباس، با بیان اینکه برگزاری چنین مسابقاتی بسیار لازم است گفت: این مسابقه ها باعث می شود طراحان و افراد خلاق انگیزه ای برای تلاش داشته باشند. نکته بسیار خوبی که در این مسابقه وجود داشت این بود که داورانی هم از بخش صنعت و تولید حضور داشتند و تعداد زیاد داوران نکته مثبتی بود که باعث می شد نظرات محدود به چند نفر نشود.
او با بیان اینکه اشکالاتی هم در این مسابقه وجود داشت گفت: به نظر من دو موضع را نباید با یکدیگر مخلوط کرد، زیرا دید هنری، طراحی خاص و قدرت ساخت و اجرای الگوهای خاص را نمی توان با موضوع تولید لباس کنار هم قرار داد. بنابراین باید دو مسابقه جداگانه برای طراحی هنری و طراحی مناسب تولید برگزار شود.
کشاورز ادامه داد: این نکته باعث بلاتکلیفی در آثار بود. به هنوان مثال آثاری در مسابقه بود که هیچ زیبایی نداشت اما الگوسازی، اجرا و دوخت آن بدون نقص بود و به راحتی می شد آن را تولید کرد و به فروش رساند. از سوی دیگر کارهایی وجود داشت که بسیار خلاقانه و جالب بود اما دوخت تمیزی نداشت. این لباس ممکن است امتیاز کمی بگیرد در حالی که در مرحله تولید ایرادهای آن توسط کارشناسان دوخت قابل رفع کردن است.
این طراح لباس ادامه داد: در یک مسابقه کار زیبا و خلاقانه ای که دوخت خوب ندارد از نظر من امتیاز بالایی دارد، اما این نکته در پرسشنامه ها در نظر گرفته نشده بود و سوالات به گونه ای بود که نمی توانستم به آن امتیاز بدهم. در نتیجه در جمع بندی نهایی ممکن است این کار امتیاز خوبی نیاورد. اگر این نکات در دوره های بعدی مسابقه در نظر گرفته شود نتیجه بسیار خوبی به دست می آید.
او با بیان اینکه در مجموع آثار مسابقه ضعیف بودند گفت: یک طرح در این مسابقه ارائه شد که بسیار زیبا بود و اجرای خوب و تمیزی هم داشت اما من به آن کار صفر دادم چون کپی کامل یک طرح خارجی بود. طراح لباس باید توجه داشته باشد که چه لباسی را برای کجا طراحی می کند، اما همه طرح و مدل این لباس روی یقه آن قرار داشت در حالی که مانتوی اجتماع ما به همراه روسری استفاده می شود و عملا هیچ چیز از این طرح دیده نمی شود.
کشاورز افزود: داوران هم باید آگاهی داشته باشند و مدل های روز دنیا را بشناسند، بدانند هر برند چه طرح هایی ارائه کرده و همه طرح ها در ذهنشان باشد تا متوجه کپی بودن کارهای یک مسابقه بشوند.
مینو کریم نیا، مدرس دانشگاه نیز در مورد لباس هایی که در این مسابقه طراحی و دوخته شد گفت: به نظر من فقط دو یا سه کار خوب در این مجموعه وجود داشت و بقیه آثار نشان می داد که طراح شناختی از رنگ و مبانی کلی طراحی ندارد.
او با بیان اینکه اقدام به برگزاری این مسابقه بسیار خوب است افزود: این کارها باعث ایجاد تحول می شود و اگرچه قدم های اول آن نقایصی دارد، بعد از چند بار برگزاری کیفیت آن بالا می ر ود و همه متوجه می شوند که با توانایی بیشتری باید در مسابقه شرکت کنند. در مجموع برگزاری این مسابقه هم برای دید عمومی خوب است و هم کار خود طراحان را ارتقا می دهد.
کریم نیا با بین اینکه وسعت کار آنقدر نبود که نیاز به تعداد زیادی داور داشته باشد افزود: به نظر من کم بودن تعداد شرکت کنندگان و محدود بودن مسابقه اقدام خوبی است، اما اگر تعداد داوران هم کمتر باشد بهتر است چون ممکن است تعداد بالای داوران از کیفیت رای دهی کم کند.

خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران