خانه مد ایران سرمقاله     خانه مد ایران گالری های خانه مد     خانه مد ایران ویدیو     خانه مد ایران جشنواره     خانه مد ایران برندها      خانه مد ایران مصاحبه      خانه مد ایران گزارشات      خانه مد ایران دانلود متن، عکس و تصویر      خانه مد ایران عضویت      خانه مد ایران درباره ما      خانه مد ایران نقشه سایت   خانه مد ایران نیازمندی ها  
خانه مد ایران اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما ارتباط با ما
خانه مد ایران

خانه مد ایران خانه مد ایران

KHANEMOD.COM

در زمستان زیبا بمانید

24 بـهـمـن 1394   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- همه نکاتی که بیماران مبتلا به دیابت حساسیت پوستی، لوپوس و واسکولیت باید در فصل زمستان رعایت کنند.

همه نکاتی که بیماران مبتلا به دیابت حساسیت پوستی، لوپوس و واسکولیت باید در فصل زمستان رعایت کنند. مجله سیب سبز - رزیتا اشتری: شاید باورتان نشود اما پوست در زمستان و هوای سرد بیشتر از تابستان و هوای گرم به مراقبت احتیاج دارد. سرما می تواند پوست شما را زخم کند و حتی باعث لکه های ماندگاری روی آن شود. در زمستان پوست خشک تر و آسیب پذیرتر است برای همین باید دقت بیشتری در نگهداری از این عضو مهم بدن داشته باشید تا مثل قبل خیال تان از زیبایی و سلامتش راحت باشد.

حالا فصل سرماست و هواشناسی هم هشدار داده امسال زمستان سردی پیش رو داریم، پس باید بیشتر از قبل حواس تان به پوست تان باشد. در ادامه دکتر داوودی، متخصص پوست و مو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره مراقبت های پوست در برابر سرما و بیماری های مورد تهدید بیشتر توضیح می دهد.

اگر پوست تان کش می آید؟!

مهم ترین نکته ای که لازم است در فصل زمستان به آن اهمیت بدهید خشکی پوست است. البته خشکی پوست در فصل پاییز هم ممکن است سراغ افراد بیاید، اما در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی این خشکی شدت بیشتری پیدا می کند. این وسایل مقداری از رطوبت محیط اطراف را کم می کنند که این مسئله باعث خشک تر شدن پوست خواهد شد. از طرف دیگر در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا تعریق کمتر رخ می دهد، به همین دلیل همان رطوبتی که ممکن بود با ترشح کردن عرق ایجاد شود و تا حدودی خشکی را جبران کند، کمتر می شود.

پوشاک زمستانی هم جزء عوامل دیگری هستند که به دلیل داشتن الیاف زبر و خشن باعث می شوند پوستی که دچار کمبود رطوبت شده است را تا حدودی آزار دهند. اما ما به شما می گوییم چطور از بروز این قبیل خشکی ها پیشگیری کنید.

در زمستان این طوری حمام کنید!

توصیه می شود تا جایی که امکان دارد استحمام در فصل زمستان کمتر انجام شود. به علاوه افرادی که از خشکی پوست رنج می برند باید از شوینده های ملایم تر استفاده کنند، چراکه شوینده های ملایم میزان چربی پوست را نسبت به صابون های معمولی کمتر کاهش می دهند. همچنین استفاده از آب خیلی داغ در فصل زمستان به دلیل عواقب گفته شده از جمله خشکی پوست، پیشنهاد نمی شود. بعد از استحمام هم باید بدن را با لوسیون های مخصوص چرب نگه دارید.

لوسیون های پیشنهادی را بشناسید!

لوسیون یا روغن های مخصوص بدن که بعد از استحمام مورداستفاده قرار می گیرند را می توان از داروخانه ها تهیه کرد. حتی می توانید از فرآورده های طبیعی مثل روغن زیتون، روغن بادام یا گلیسیرین و آبلیمو استفاده کنید. برای چرب کردن بدن، حتی روغن بچه هم می تواند برای این دسته از افراد مورد استفاده قرار بگیرد چراکه یک نوع پارافین تصفیه شده است که از نظر کیفیتی برای این نوع از پوست نقش کاربردی دارد. بهترین زمان برای استفاده از روغن بچه زمانی است که بعد از استحمام بدن خود را با حوله خشک می کنید یعنی خبری از قطرات آب روی پوست نیست اما پوست هنوز نم و رطوبت دارد.

مراقب دماغ تان باشید!

پوست کل دست و پا جزء خشک ترین اعضای بدن به خصوص در این فصل از سال هستند، بنابراین به افرادی که پوست خشک دارند توصیه می شود در مقابله با سرما از کرم های محافظ ( مثل مرطوب کننده ها) استفاده کنند. این کرم ها قادرند ترک های ظریف و میکروسکوپی پوست را کمتر کنند و به مراتب التهاب، خارش و سوزش پوست کاهش پیدا کند. با این حال در فصل زمستان باید توجه خاصی به بعضی نقاط بدن شود.

مهم ترین آنها نوک بینی، لاله های گوش و نوک انگشتان است. این قسمت ها از نظر پزشکی انتهاهای بدن نامیده می شوند و می توان گفت عروق این قسمت ها نسبت به سایر قسمت های بدن به سرما حساس تر هستند. به طوری که در سرمای شدید اگر از این اعضا به خوبی مراقبت نشوند، احتمال دارد با مشکلاتی از جمله یخ زدگی و آسیب دیدگی که در کوهنوردان مشاهده می کنیم دراین افراد هم مواجه شویم.

بعد از برف بازی این نکات را رعایت کنید

اگر قرار است در هوای سرد و برفی برای مدتی قرار بگیرید بهتر است این نواحی یعنی نوک بینی، دست ها، صورت، لاله های گوش و ... را بپوشانید، به عنوان مثال دست ها با دستکش و لاله های گوش با محافظ های گوش پوشیده شوند. اما اگر به دلیل عدم رعایت نکات گفته شده دچار آسیب دیدگی شدید باید بسته به شدت آسیب دیدگی درمان مناسب را پزشک متخصص برای شما تجویز کند. اما در موارد خفیف باید به طور آهسته و ملایم این نواحی را گرم کرد و از گرم کردن ناگهانی پرهیز شود.

کودکانی که بعد از برف بازی با دست های قرمز و دردناک به منزل می آیند، سعی می کنند دست های خود را با قرار دادن روی شوفاژ یا بخاری یا وسایل گرمایشی دیگر گرم کنند که در این مواقع دچار استخوان دردی می شوند که البته موقتی است؛ اما تا حدودی برای فرد باعث اذیت و آزار می شود. برای همین بازهم توصیه می شود این نواحی را به تدریج گرم کنند. همچنین می توانند حوله یا دستکشی روی وسیله گرمایشی قرار دهند و سپس روی دست یا دیگر اعضای بدن که دچار سرمازدگی شده، بگذارند. با این حال در این مواقع نباید به طور مستقیم با حرارت تماس داشته باشید.

اسکی بازها توجه کنند!

افرادی که اهل اسکی هستند و قرار است چندین ساعت در محیط های برفی قرار بگیرند باید ازانعکاس نور آفتاب و عوارضش پرهیز کنند. در حالت عادی آفتاب و نور ماوراء بنفش با خود آسیب هایی را به همراه دارند، اما در محیط هایی که پوشیده از برف( محیط های کوهستانی) است همان طور که گفته شد به دلیل انعکاس نور آفتاب این آسیب ها چند برابر و افراد دچار آفتاب سوختگی شدید می شوند. برای همین باید این اسکی بازها از ضد آفتاب ها، کرم های مرطوب کننده، عینک های مناسب و دستکش استفاده کنند.

موارد شرح داده شده در مورد افرادی است که شرایط نرمالی دارند، اما بهتر است بدانید که یکسری از بیماری ها وجود دارند که در مقابل سرما حساس هستند، بنابراین در فصل زمستان ممکن است این بیماری ها تشدید شوند. مشهورترین بیماری هایی که به سرما حساس اند جزء خانواده بیماری های بافت همبند یا بافت های نگهدارنده بدن هستند. بافت های نگهدارنده بدن تشکیل شده از عضله، استخوان، پرده و غلاف هایی که روی عضلات و قسمت های مختلف بدن پوشیده شده اند.

بیماری هایی که ممکن است بافت همبند را درگیر کنند، انواع بیشترشان حساسیت های خاصی به سرما دارند. برای همین ممکن است ضایعه شان تشدید شود. به عنوان مثال بیماری هایی مثل لوپوس سیستمیک ، اکسترودرمی، بیماری هایی با اسم رینود، کهیر های ناشی از سرما و یک بیماری مشهور دیگر به اسم واسکولیت به سرما حساس هستند. تشخیص داده شده افرادی که به چنین بیماری هایی مبتلا ستند باید از سرما و فعالیت های بدنی و فیزیکی در این فصول پرهیز کنند.

کهیر سرما دارید؟! مراقب باشید!

در مورد کسانی که کهیر سرما دارند، خطراتی وجود دارد و آن این است که وقتی در وضعیت سرمای شدید قرار بگیرند، ممکن است راه های تنفسی شان دچار ضایعات کهیری شود. کسانی که کهیر ناشی از سرما دارند، خطرهایی از جمله خفگی احتمال دارد این افراد را تهدید کند و باید در محیط های سرد مراقب باشند تا چنین مشکلی برای شان به وجود نیاید. البته اگر این بیماری زیرنظر پزشک تحت کنترل باشد، این دسته از نگرانی ها در مورد این افراد کمتر است.

کهیر سرما با کهیر های معمولی تفاوتی ندارد جز اینکه بیماری که به کهیر سرما گرفتار است، هنگام دادن شرح حال خود به این نکته اشاره می کند " زمانی که در سرما قرار می گیرم بدنم دچار ضایعاتی قرمز، کهیر و خارش و سوزش می شود که در محیط های گرم خبری از این علائم نیست یا کاهش پیدا می کند."

خانه مد ایران خانه مد ایران خانه مد ایران
نظر شما چیست؟

خانه مد ایران


اخبـار مقالـات آموزشی کلیدهای طلـایی مد هفته طرح ها و طراحان فروشگاه تعرفه ها نظرات شما عضویت درباره ما نقشه سایت ارتباط با ما


سلـامـ   خانه مد ایران   وارد حسابتان شوید و یا یک حساب باز کنید!

خانه مد ایرانمد آیینه زندگی اجتماعی است و منحصر به لباس نمیشود.
طراحان و علـاقمندان به مد میتوانند آثار خود را برای نمایش در بخش طرح‌هـا و طراحان برای ما ارسال كنند تا
در معرض دید و قضاوت عمومی قرار گیرد. در این باره اصول اخلـاق حرفه‌ای را جهت معرفی آثار رعایت كنید.
خانه مد در چهارچوب قوانین جمهوری اسلـامی ایران فعالیت میكند.
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خانه مد میباشد.
طراحی و پشتیبانی این سایت توسط شركت شبكه نگاه ™ انجامـ گرفته است.
خانه مد ایران