KHANEMOD.COM

آموزش آنلاین طراحی لباس و اخذ مدرک از آکسفورد

18 مـرداد 1393   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- تب داغ طراحی لباس طی چند سال اخیر باعث افزایش تقاضای علاقه مندان برای آموزش شده است، تقاضایی که به دلیل نبود نظارت با قیمت های بالا و متفاوتی ارائه می شود که در برخی موارد عجیب است.
طراحی لباس از آن دسته هنرهایی است که سالیان طولانی با تابو شدن مساله مد در کشور به دست فراموشی سپرده شد و اغلب فارغ التحصیلان این رشته یا به سینما، تلویزیون و تئاتر به عنوان تنها دریچه هنری روی آوردند و یا این رشته را ترک کردند. البته بودند افرادی که این رشته را به شکل مزونی و با ترکیبی کاملا متفاوت از شکل هنری آن و در قالب خیاطی ارائه کردند.
حقیقت این است که طراحان حاضر در مزون ها به دلیل مشکلات موجود در عرصه تولید کشور و صد البته مشخص نبودن جایگاه شان هرگز نتوانستند وارد پروسه تولید شوند و شکلی حرفه ای از صنعت مد را شکل دهند به همین خاطر تاثیرگذاری آن ها اندک دیده شد اما این تاثیر اندک نیز در بلند مدت تبدیل به موجی شد که نیاز به مساله مد و طراحی را فراگیر کرد.
البته ناگفته نماند که تاثیر رسانه های بیگانه و استفاده آنان از جذابیت های بصری لباس در آثارشان تاثیر شگرفی در بازگشت گروه طراحان به حوزه مد کشور داشت.
گذشته از 30 سال سکوتی که در حوزه مد و لباس کشور شد، امروز خیل عظیمی از درخواست و تقاضا به سمت این هنر نوپا در ایران رو آورده است تا جایی که علاقه مندان به این رشته معتقدند که درآمدزایی بالایی می توان از طریق آن داشت که البته پر بیراه نیست اما اینکه چند درصد علاقه مندان و فعالان این عرصه به بهشت موعود و درآمد رویایی خود می رسند سوالی است که پاسخ روشنی ندارد.
شکل گیری برندهای داخلی با ترکیب ایرانی و فروش گسترده آنان بیانگر این خواسته در بین مردم برای پوشیدن لباسی باب میل و در عین حال منطبق با فرهنگ های داخلی است تقاضایی که هزینه های گران قیمتی را برای آموزش طراحی لباس رقم زده است.
گذشته از دانشگاه های مختلف که طی سالهای اخیر میزان پذیرش خود را در رشته طراحی لباس افزایش داده اند؛ هستند آموزشگاه هایی که طراحی لباس را به صورتی غیر آکادمیک اما با مدرک ارائه می کنند.
تفاوت 700 هزارتومانی آموزشگاه انقلاب تا میرداماد
نگاهی به قیمت های ارائه شده از سوی این آموزشگاه ها بیانگر میزان استقبال علاقه مندان از این رشته و صد البته تفکر درآمدزایی آن است. البته عدم نظارت و نبود یک سیستم منسجم در تعیین میزان کیفیت این آموزشگاه ها هم همان مشکل قدیمی است که سبب شده از میدان انقلاب تا میرداماد قیمت یک آموزشگاه با یک برند مشخص حدود 700 هزارتومان تفاوت داشته باشد!
برای پیگیری این موضوع سری به نیازمندی های رونامه همشهری زدیم. جایی که تبلیغات بسیاری از آموزشگاه ها با درونمایی عالی وجود دارد. یکی از این آموزشگاه های معتبر که یک برند مشخص در عرصه آموزش کشور است با شعبات مختلف از مهترین ارائه دهندگان خدمات آموزش به طراحان لباس است.
شعبه انقلاب این آموزشگاه قیمت کلاس های آموزشی طراحی لباس را بالغ بر 1 میلیون و 600 هزارتومان اعلام کرد و گفت تمام شعبات این آموزشگاه مصوبه ای برای ارائه این قیمت دارند اما دقیقا شعبه میرداماد این آموزشگاه قیمتی بالغ بر 2 میلیون و 280 هزار تومان است.
جالب اینجاست که مفاد درسی از بسیاری جهات به جز جمله پردازی های متفاوت با یکدیگر یکسان است. ظاهرا دوره های مربوط به میدان انقلاب این آموزشگاه 6 ماهه است اما در شعبه میرداماد بین 6 تا 9 ماه برای این دوره ها مد نظر قرار داده شده است.
گذراندن دوره هایی نظیر: چرخه رنگ، آناتومی بدن، شناخت انواع پارچه، بررسی کار طراحان مشهور، آموزش طراحی با فتوشاپ و ... از جمله مهمترین مفاد درسی این آموزشگاه هاست.
البته وقتی در زمینه مد به موضوعی مانند کفش می رسیم، شرایط حتی متفاوت می شود به صورتی که برای 10 جلسه آموزش طراحی کفش مبلغ 3 میلیون تومان شهریه اخذ می شود.
این در حالی است که برخی از رشته های قدیمی تر نظیر مجسمه سازی ، نقاشی و گرافیک شهریه های کمتری در برخی موارد آن هم توسط اساتید برجسته دارند. تا جایی که اساتید برجسته مجسمه سازی و نقاشی در کلاس های خصوصی خود تنها برای هر جلسه بین 50 تا 70 هزار تومان دریافت می کنند و این تفاوت فاحش بین این دو بخش بسیار عجیب است.
لیلا 30 ساله دانشجوی رشته طراحی لباس معتقد است که این آموزشگاه ها ضریب رضایت بالایی ندارند و صرفا برای کسانی مناسب هستند که به دنبال مدرکی برای شروع کار هستند زیرا به اندازه کافی تبحر و مهارت به افراد نمی آموزند البته مینا 28 ساله با این نظر مخالف است و می گوید بعد از گذراندن دوره دانشگاهی اش وارد این آموزشگاه ها شده تا قسمت هایی را که در آن ضعف دارد به واسطه این آموزشگاه ها رفع کند.
مریم که در زمینه طراحی لباس فعالیت کرده و چندین بار برای شکل گیری یک نشان مشخص و متمرکز تلاش کرده، معتقد است که بازار کار چندانی در این عرصه وجود ندارد و تنها طراحانی به موفقیت دست یافته اند که ارتباطات قوی دارند و مشتریان خاصی را جذب کرده اند در غیر اینصورت اغلب افراد از این کار کنار رفته اند.
آموزش آنلاین و ارائه مدرک از آکسفورد!
کافی است کلمه آموزش طراحی لباس را جستجو کنید تا به سایت هایی برسید که آموزش آنلاین طراحی لباس می دهند. برخی از این سایت ها اعلام پروژه محوری کرده اند و در عین حال راهنمای آنلاین نیز دارند. این سایت ها با ارائه منابع درسی و راهنمایی اینترنتی، تلفنی و ذکر منابع درسی قرار است طراحی لباس را به افراد طی مدت زمانی بالغ بر 3 ماه بی آموزند. شهریه این گروه بسیار کمتر از آموزشگاه های ذکر شده و در حدود 100 تا 500 هزارتومان است.
نکته جالب در مورد این سایت ها این است که لیست بلند بالایی از دانشگاه های معتبر جهان از جمله آکسفورد در آن دیده می شود که تنها با پرداخت مبلغی بالغ بر 180 هزارتومان، مخاطب قابلیت دریافت آن را می یابد.
طبق گفتگوی آنلاینی که با مسئول این سایت داشتم این اتفاق پس از گذراندن دوره ها طی سه تا 6 ماه و اخذ نمره قبولی از سوی سایت رخ می دهد. در این لیست دریافت گواهینامه معتبر از LLC چک، NOBELCERT آلمان، ICS کانادا، QAL انگلستان، ITCC انگلستان،ACS انگلستان نیز دیده می شود!
نکته اینجاست که چطور چنین ارائه مدارک یا گواهینامه ای آن هم با این سبک آسان از سوی دانشگاه های بین المللی امکانپذیر است؟
از طریق مراجع رسمی اقدام کنید
قطعا برای آموزش طراحی لباس ادعاهای بسیاری وجود دارد. برخی از افراد در محیط اینترنت و حتی از طریق روزنامه ها مدعی آموزش متدهای جدید و صد البته تبدیل کردن علاقه مندان به یک طراح بین المللی هستند اما چنین ادعاهایی نباید پایه و اساس انتخاب افراد باشد.
به علاقه مندان رشته طراحی لباس پیشنهاد می کنم از طریق مراجع رسمی این رشته اقدام کنند.
انجمن طراحان پارچه و لباس به عنوان یکی از مهمترین مراکز برای آموزش و پیگیری فعالیت طراحان است در این مرکز اغلب طراحان مطرح و پیشکسوتان دانشگاهی و بین المللی جهت آموزش حضور دارند لذا قطعا آموزش دیدن در این مرکز معتبرتر و قابل اطمینان تر است.
جهاد دانشگاهی نیز با حضور اساتید دانشگاهی مدتهاست کلاس های طراحی لباس و کلیه اکسسوار این عرصه را ارائه می کند. دوره های این کلاس طی 5 ترم و با شهریه ای بسیار کمتر و معقول تر از سایربخش ها است.
طراحی لباس هنری نوپا در ایران محسوب می شود که هنوز بسیاری از اساتید برجسته آن شناخته شده نیستند اما بهتر است مراکز و مراجع رسمی برای نجات علاقه مندان از سر در گمی و پیشگیری از سودجویی عده ای افراد هر چه زودتر اقدام کنند.
سمیه باقری

خانه مد ایران
خانه مد ایران a