KHANEMOD.COM

تاثير محلول ماينوكسيديل بر ريزش مو

27 دی 1392   خانه مد ایران    نویسنده: مدير وب سايت   خانه مد ایران    خانه مد ایران پرینت

خانه مد- اولين اقدام متخصص پوست و مو در برخورد با افرادي كه دچار ريزش مو هستند، توضيح درباره ي چگونگي ايجاد و پيشرفت اين نوع ريزش مو و همراه نبودن آن با بيماري زمينه اي خطرناك است.

در بسياري از موارد ممكن است نياز به استفاده از دارو نباشد و براي كساني هم كه تمايل به استفاده از دارو دارند، اين مساله را بايد توضيح داد كه تا حدودي ممكن است موها در اثر اين دارو رشد نمايند، ولي رشد آنها هيچ گاه به اندازه ي زمان قبل از بلوغ نمي رسد و اين يك حقيقت است. هدف ما جلوگيري از پيشرفت ريزش موهاست، نه رشد مجدد آنها.

درمان ريزش ارثي - هورموني مو در آقايان شامل استفاده از محلول ماينوكسيديل (Minoxidil) موضعي و قرص هاي يك ميلي گرمي فيناسترايد خوراكي است كه هر دو دارو به وسيله مراكز علمي جهان تاييد شده اند و با هم استفاده مي شوند.

حداقل شش ماه زمان لازم است تا نتايج درمان ظاهر شوند و براي كسب نتيجه، مصرف داروها بايد به طور مداوم در اين مدت ادامه يابد.

با انجام آزمايش هايي مانند شمارش موها، اندازه گيري وزن موها، بررسي وضع تراكم موها و نيز عكس برداري از موهاي سر مي توان نتايج درماني را ارزيابي كرد.

با استفاده از محلول 5 درصد ماينوكسيديل، در 60 درصد آقايان درجاتي از رشد موها در ناحيه قله ي سر ديده مي شود. به طور كلي با استفاده از اين محلول، تراكم موها 10 تا 12 درصد افزايش مي يابد.

بعد از توقف مصرف محلول ماينوكسيديل، نتايج درماني بعد از 4 تا 6 ماه از بين مي رود.

ضمنا محلول ماينوكسيديل در پرپشتي موهاي دو طرف ناحيه پيشاني تاثيري ندارد.

استفاده از اين محلول گاهي به تحريك پوست سر منجر شده و اصولا عوارض مهم ديگري ندارد.

قرص هاي فيناسترايد يك ميلي گرمي در اكثر مردان مانع از پيشرفت ريزش موها مي شوند و بعد از سه سال درجاتي از رشد موها ديده مي شود. تنها عارضه مهم اين دارو، كاهش ميل جنسي در 2 درصد از افراد است كه با قطع درمان و يا ادامه آن از بين مي رود.

دكتر حسن صيرفي - متخصص پوست و مو

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران

خانه مد ایران خانه مد ایران
خانه مد ایران